دموکرات‌ها لایحه استیضاح ترامپ را علنی کردند

آقای ترامپ قرار است امشب در پنسیلوانیا و میان هوادارانش سخنرانی کند حق نشر عکس Getty Images
Image caption آقای ترامپ قرار است امشب در پنسیلوانیا و میان هوادارانش سخنرانی کند

نمایندگان حزب دموکرات در مجلس نمایندگان آمریکا که دارای اکثریت هستند لایحه حقوقی استیضاح دونالد ترامپ را منتشر کردند. آنها رئیس جمهوری آمریکا را به سوء‌استفاده از قدرت و مانع تراشی در برابر تحقیقات کنگره متهم کردند. آقای ترامپ این اتهام را بی‌پایه و اساس و اقدام دموکرات‌ها را سیاسی خوانده است.

کمیته قضایی مجلس نمایندگان تحقیقات اولیه در این مورد را تمام کرده و جری ندلر، رئیس این کمیته در مجلس نمایندگان به هنگام قرائت لایحه استیضاح گفت: "هیچ کس بالاتر از قانون نیست".

جمهوری‌خواهان در طول چند ماه گذشته و از زمان آغاز تحقیقات استیضاح گفته‌اند به عقیده آنها این دادرسی انگیزه سیاسی و انتخاباتی دارد و فاقد وجاهت قانونی است.

آنها می‌گویند دموکرات‌ها با استیضاح ترامپ قصد برگرداندن نتایج انتخابات سال ۲۰۱۶ را دارند؛ انتخاباتی که به عقیده آنها دموکرات‌ها هیچ‌گاه نتیجه‌اش را نپذیرفتند.

جمهوری‌خواهان حزب اقلیت در مجلس نمایندگان هستند و قدرت جلوگیری از تصویب طرح استیضاح در این مجلس را ندارند اما دارای اکثریت در مجلس سنا هستند.

اخبار مرتبط

حق نشر عکس Reuters
Image caption کمیته قضایی مجلس نمایندگان لایحه حقوقی استیضاح رئیس جمهوری را تصویب کرده است

در صورت تصویب طرح استیضاح رئیس جمهوری، لایحه قانونی استیضاح به مجلس سنا فرستاده خواهد شد.

در جریان رسیدگی به این لایحه در سنا، مجلس نمایندگان عملا به عنوان شاکی و سناتورها به عنوان هیئت منصفه موضوع صلاحیت رئیس جمهوری را بررسی می‌کنند و قاضی القضات دیوان عالی هم ریاست جلسات را بر عهده خواهد گرفت.

انتظار می‌رود این جلسات در ماه ژانویه آتی برگزار شود و میچ مک‌کانل، رئیس جمهوری خواه مجلس سنا گفته در تقویم کنگره ماه ژانویه را به طور کامل به استیضاح آقای ترامپ اختصاص داده است.

در پایان، استیضاح رئیس جمهوری در صورتی به برکناری او منجر می شود که دست کم دو سوم سناتورها (۶۷ نفر) رئیس‌جمهوری را بی‌کفایت بشناسند.

اتفاقی که با توجه به اکثریت ۵۲ نفری جمهوری خواهان از ۱۰۰ کرسی سنا، بسیار بعید به نظر می‌رسد.

محور اصلی اتهام آقای ترامپ این است که او در صدد برآمد با اعمال فشار بر دولت اوکراین آنان را وادار کند در مورد اتهام فساد علیه جو بایدن، معاون باراک اوباما و نامزد احتمالی حزب دموکرات برای انتخابات ریاست جمهوری سال آینده تحقیقات کنند.

این تحقیقات به فعالیت تجاری پسر آقای بایدن در اوکراین ارتباط داشت.