آمریکا کنسول عربستان در زمان قتل خاشقجی را تحریم کرد

خاشقجی حق نشر عکس POMED
Image caption جمال خاشقجی در کنسولگری سعودی در استانبول به قتل رسید و جسد او هنوز پیدا نشده است

دولت آمریکا محمد عتیبی، کنسول سابق عربستان در استانبول را تحریم کرده است. آقای عتیبی در زمان به قتل رسیدن جمال خاشقچی، روزنامه‌نگار منتقد عربستانی، مسئولیت کنسولگری عربستان در شهر استانبول ترکیه را بر عهده داشت و حتی گفته شد که قاتلان برای مثله و امحاء کردن جسد آقای خاشقچی از محل سکونت وی استفاده کرده بودند.

رویترز به نقل از بیانیه وزارت خارجه آمریکا، که امروز منتشر شد می‌گوید محمد عتیبی اجازه ورود به آمریکا را نخواهد داشت.

در این بیانیه قتل جمال خاشقجی، جنایتی فجیع و غیرقابل قبول خوانده شد و از دولت عربستان خواسته شد که در یک محاکمه شفاف و عادلانه، کسانی که در قتل این روزنامه‌نگار دست داشتند را به پاسخگویی وادارد.

پیش‌تر نیز آمریکا تعدادی از مقامات و ماموران امنیتی عربستان را که عامل قتل خاشقجی شناسایی کرده بودند، هدف تحریم قرارداده بود.

جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار سعودی، که در روزنامه واشنگتن‌پست مطالبی در انتقاد از دولت تحت رهبری محمد بن سلمان می‌نوشت و در حومه پایتخت آمریکا هم اقامت داشت، روز ٢ اکتبر سال ۲۰۱۸، وقتی برای کار اداری به کنسولگری عربستان در استانبول، ترکیه، مراجعه کرد ناپدید شد و سپس معلوم شد که در آنجا به طرز بسیار فجیعی به دست ماموران عربستانی به قتل رسیده است.

مقامات اطلاعاتی ترکیه کمی بعد گفتند که شواهدی در دست دارند که نشان می‌دهد او در داخل کنسولگری کشته و جسد او قطعه‌قطعه شده است.

حق نشر عکس AFP
Image caption مقامات سعودی ارتباط بن سلمان با قتل خاشقجی را انکار کرده‌اند

محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان گفته که به عنوان یکی از رهبران کشورش، مسئولیت کشته شدن جمال خاشقجی را می پذیرد اما تاکید کرد که این قتل به دستور او صورت نگرفته است.

دو نفر از اعضای تیم تحقیق سازمان ملل که صدای ضبط شده صحنه قتل آقای خاشقجی را گوش کرده‌اند در گفتگو با برنامه پانارومای بی‌بی‌سی از جزییات حیرت‌آور این نوار و لحظات وحشتناک آخرین دقایق عمر این روزنامه‌نگار گفته‌اند.

اخبار مرتبط