لایحه اعطای شهروندی به مهاجران غیرمسلمان در هند تصویب شد

آسام حق نشر عکس EPA
Image caption این لایحه باعث تظاهرات گاه خشم آلود در هند شده است

مجلس اعیان پارلمان هند یک لایحه جنجال آفرین که شهروندی مهاجران غیرمسلمان از کشورهای همسایه را تسریع می کند تصویب کرده است.

منتقدان دولت می گویند که این لایحه بخشی از دستور کار دولت ملی گرای هندو برای به حاشیه راندن دویست میلیون مسلمان این کشور و اهانتی به اصول برابری مصرح در قانون اساسی است. با این حال دولت تبعیض آمیز بودن این برنامه را رد می کند و می گوید هدف آن کمک به اقلیت ها برای فرار از سرکوب است.

تصویب این طرح در مجلس عوام، پیشتر در هفته جاری، به تظاهرات خشم آلود در شمال شرقی کشور دامن زده بود.

این لایحه اعطای شهروندی به مهاجران غیرقانونی از افغانستان، بنگلادش و پاکستان که مسلمان نباشند را تسهیل می کند.

لایحه که اکنون باید با امضای نخست وزیر جنبه قانونی پیدا کند با ۱۲۵ رای مثبت در مقابل ۱۰۵ رای منفی در مجلس اعیان هند تصویب شد.

"بی‌جی‌پی" که یک حزب ملی گراست می گوید هدف این طرح پناه دادن به کسانی است که از سرکوب مذهبی در کشورهای همسایه می گریزند.

اما منتقدان آن را تبعیض آمیز می دانند و می گویند اصول سکولار قانون اساسی را نقض می کند.

تصویب این لایحه در دو شاخه پارلمان هند باعث اعتراضات گاه خشم آلود به خصوص در ایالت آسام در همسایگی بنگلادش شده است.

تظاهرکنندگان ابراز نگرانی کردند که دولت با دادن شهروندی به هندوهای بنگلادش قصد دارد بافت جمعیتی منطقه آسام و کل شمال شرقی را عوض کند.

بیش از ۷۰۰ شخصیت سرشناس هندی از جمله وکلا، دانشگاهیان و بازیگران سینما با امضای بیانیه ای این لایحه را محکوم کرده اند. به گفته آنها به نظر می رسد که دولت هند مصمم است به تلاطمی شدید در جامعه هند دامن بزند.

ابراز نگرانی شده است که چرا این لایحه فقط به مهاجران غیرمسلمان از پاکستان، بنگلادش و افغانستان اشاره می کند درحالی که گروه های اقلیت در سایر کشورهای همسایه مثل سری لانکا هم هدف سرکوب هستند.

رائول گاندی رهبر حزب بزرگ دیگر این کشور، کنگره ملی هند، گفت حامیان این لایحه درحال تخریب بنیادهای کشور هستند.

اما آمیت شاه وزیر کشور هند پافشاری کرد این لایحه علیه مسلمانان نیست.

او از مسلمانان هند خواست نگران نباشند و استدلال کرد که دادن شهروندی به مسلمانان از پاکستان، بنگلادش یا افغانستان معنی ندارد چون آنها در معرض سرکوب نیستند.

این لایحه پیشتر در سال جاری هم مطرح شده بود اما تصویب آن به دلیل بروز خشونت علیه مهاجران غیرقانونی در شمال شرقی هند عقب افتاد.

موضوعات مرتبط