ترامپ 'دریافت تعرفه از کالاهای چینی را به حالت تعلیق درآورد'

حق نشر عکس AFP
Image caption رئیسان جمهوری چین و آمریکا - تصمیم ترامپ به تعلیق دریافت تعرفه ناشی از ماه‌ها مذاکره تجاری بین دو طرف بوده است

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، تعرفه گمرکی بر بعضی از کالاهای وارداتی در چین به حالت تعلیق درآورده است.

به گفته منابع دولتی آمریکا، آقای ترامپ در برابر تعهد دولت چین به افزایش واردات کالاهای کشاورزی از ایالات متحده تصمیم گرفته است تعرفه بر بعضی از کالاهای وارداتی از آن کشور را به حالت تعلیق درآورد. این اقدام به منزله کاهش در تنش تجاری بین دو کشور است.

هنوز دولت‌های دو کشور رسما این خبر را تایید نکرده‌اند و جزئیات توافق‌های احتمالی به دست آمده بین دو کشور مشخص نیست.

خبرگزاری رویترز به نقل از منابعی در دولت آمریکا گفته است که ایالات متحده تعرفه‌هایی را که قرار بود از روز یکشنبه از کالاهای وارداتی از چین به ارزش سالانه ۱۶۰ میلیارد دلار دریافت شود فعلا معلق کرده است. همچنین، قرار است بخشی از تعرفه‌های وضع شده به تدریج کاهش یابد.

در مقابل، چین متعهد شده است که طی سال آینده میلادی واردات تولیدات کشاورزی از آمریکا را به میزان ۵۰ میلیارد دلار افزایش دهد که دو برابر واردات از آمریکا در سال ۲۰۱۷ یعنی زمان آغاز اختلافات تجاری بین دو طرف بوده است.

حق نشر عکس AFP
Image caption بندر شیگادو در چین - چین بزرگترین صادرکننده کالا به آمریکا بوده و بیشترین کسری تجاری آمریکا مربوط به مبادلات کالا با چین است

دونالد ترامپ از آغاز دوره ریاست جمهوری خود نسبت به کسری تجاری بزرگ این کشور که در سال گذشته میلادی به بیش از ۶۲۰ میلیارد دلار رسید حساسیت نشان داده بود. بیشترین کسری تجاری آمریکا را چین بوده که در سال گذشته به نزدیک ۴۲۰ میلیارد دلار بالغ شد. کسری تجاری آمریکا به واردات و صادرات کالا و خدمات مربوط می‌شود اما این کسری صرفا از فزونی قابل توجه واردات بر صادرات کالاست و در مورد مبادلات خدمات، موازنه تجاری ایالات متحده مثبت بوده است.

رئیس جمهوری آمریکا معتقد بوده که علت کسری موازنه تجاری این کشور برخورد غیرمنصفانه طرف‌های تجاری آمریکا از جمله یارانه‌های پنهان برای اقلام صادراتی و دخالت در بازار ارز بوده است.

دولت آمریکا پیشتر تعرفه‌ایی را بر کالاهای وارداتی از چین وضع کرده و دولت چین نیز هشدار داده بود که به مقابله به مثل مبادرت خواهد کرد. با اینهمه، تا کنون چین به وضع تعرفه به طور یکجانبه دست نزده است.

تصمیم رئیس جمهوری آمریکا به تعلیق دریافت تعرفه تجاری حاصل مذاکراتی است که در ماه‌های اخیر بین دو طرف جریان داشته است.

اعلام تصمیم آقای ترامپ اثر مثبتی بر بازارهای مالی و پولی جهان داشته و به خصوص در چین، نرخ برابری یوآن به بالاترین سطح طی چهار ماه گذشته رسید و شاخص بهای سهام نیز افزایش یافت.

ترامپ تعرفه ۲۵ درصدی بر واردات چین وضع کرد