مذاکره کره جنوبی و آمریکا در مورد هزینه نظامیان آمریکایی به نتیجه نرسید

حق نشر عکس Getty Images
Image caption نظامیان آمریکایی در کره جنوبی - پس از مخالفت کره جنوبی آمریکا درخواست اولیه خود را تعدیل کرد

کره جنوبی و آمریکا در مورد تقسیم هزینه حضور بیش از بیست و هشت نظامی آمریکایی در کره جنوبی به توافق نرسیدند.

توافق کنونی در این مورد در پایان ماه دسامبر منقضی می شود و مذاکرات بیشتری تا آن زمان پیش بینی نشده است. انتظار می رود مذاکرات دو کشور در ماه ژانویه از سر گرفته شود.

براساس برخی گزارش ها، دولت آمریکا خواستار دریافت پنج میلیارد دلار از کره جنوبی بوده که پنج برابر مبلغی است که در سال جاری پرداخت شده است.

درخواست این مبلغ با واکنش خشم آلود مقامات کره جنوبی مواجه شده است.

آقای ترامپ چندین بار ناخرسندی خود را از هزینه سنگین ادامه حضور نظامی ایالات متحده در کره ابراز کرده است.

جیمز دیهارت، سرپرست هیئت مذاکره کننده آمریکا به خبرنگاران کره جنوبی گفته است که کشورش درخواست اولیه خود را تعدیل کرده و دیگر خواستار افزایشی در این حد نیست.

او گفت که خریدهای تسلیحاتی کره جنوبی از آمریکا به "تقسیم عادلانه تر" هزینه کمک نظامی آمریکا به آن کشور کمک کرده است.

نیرویی متشکل از بیست و هشت هزار و پانصد نظامی آمریکایی همراه با تجهیزات پیشرفته در کره جنوبی مستقر هستند.

از زمان پایان جنگ کره در سال ۱۹۵۳، ایالات متحده به عنوان متحد اصلی کره جنوبی واحدهایی از ارتش خود را در خاک این کشور مستقر کرده با این هدف با حمله احتمالی کره شمالی مقابله کند.

تا دهه ۱۹۹۰، نیروهای آمریکایی در کره جنوبی به تسلیحات اتمی مجهز بودند اما به دستور جورج بوش (پدر) پایگاه‌های هسته‌ای ایالات متحده از کره جنوبی برچیده شد و از آن زمان، پوشش اتمی آمریکا برای کره جنوبی منحصر به ناوها و زیردریایی‌های مجهز به موشک های اتمی در مناطق نزدیک این کشور است.

آقای ترامپ در جریان انتخابات سال ۲۰۱۶ از هزینه استقرار نیروهای آمریکایی در کره جنوبی و ژاپن انتقاد کرد و گفت این دو کشور باید تمامی یا دست کم بخش عمده این هزینه را تقبل کنند.