چین: تنش در شبه جزیره کره افزایش یافته است

حق نشر عکس Getty Images
Image caption بیانیه رهبران کره شمالی و آمریکا تا کنون نتیجه چندانی در توسعه روابط نداشته است

نماینده ویژه آمریکا در امور کره شمالی برای گفتگو با مقامات چینی وارد پکن شده است.

همزمان، لیو ژائوهی، معاون وزیر خارجه چین گفته است که اخیرا تنش در شبه جزیره کره افزایش یافته و چین خواستار کاهش تنش و حرکت به سوی حل مسالمت آمیز بحران است.

اخیرا مقامات کره شمالی در مورد سیاست آمریکا در قبال این کشور اظهارنظرهای تندی کردند و آمریکا رامتهم کردند که در مورد تلاش برای بهبود روابط دو طرف جدی نیست.

روز دوشنبه این هفته چین و روسیه، دو عضو دایم شورای امنیت، از شورا خواستند تا تحریم های بین المللی علیه کره شمالی را کاهش دهد اما دولت آمریکا گفت که این اقدام هنوز زود است به خصوص اینکه کره شمالی در هفته های اخیر به آزمایش موشکی ادامه داده است. در همانحال کره شمالی ضمن اعلام پیشرفته بودن موشک های جدید، یادآور شده است که موشک های آزمایش شده موشک های "تاکتیکی" هستند.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption رهبران چین و کره شمالی - چین روابط نزدیکی با کره شمالی دارد و گفته شده از این روابط به عنوان مهره ای در مذاکرات با آمریکا سود برده است

دو سال پیش، آزمایش های موشکی کره شمالی به خصوص موشک های استراتژیکی برد بلند باعث بروز تنش شدید در روابط با آمریکا شد به نحوی که دو طرف یکدیگر را به حمله نظامی تهدید کردند. رهبر کره شمالی در پیام سال نو خود در دو سال پیش خواستار کاهش تنش با کره جنوبی و آمریکا شد و در ماه ژوئن، با رئیس جمهوری آمریکا ملاقات کرد.

دو طرف بر تلاش برای رفع تنش، غیراتمی شدن شبه جزیره کره و کمک آمریکا به پیشرفت اقتصادی کره شمالی تاکید و بیانیه ای در این زمینه صادر کردند اما از آن زمان تا کنون، پیشرفت چندانی در این زمینه ها صورت نگرفته است.

کره شمالی خواستار آن است که برنامه های اتمی خود را گام به گام و در برابر کاهش تحریم های بین المللی و تحریم های آمریکا کنار بگذارد اما آمریکا تاکید دارد که باید اول این برنامه های متوقف شود و بعد همه تحریم های برچیده شود.

برخی ناظران چین و روسیه را به تشویق کره شمالی به اتخاذ موضعی نرمش ناپذیر علیه آمریکا متهم کرده و گفته اند که آن دو کشور نگران آن هستند که نزدیکی روابط آمریکا و کره شمالی نفوذ آنان در منطقه را کاهش دهد.

همچنین گفته شده است که چین نگران آن است که چنین روندی در نهایت به تغییرات سیاسی بنیادی در کره شمالی و نزدیکی کره شمالی و جنوبی منجر و وحدت یا دست کم نزدیکی روابط دو کره باعث ایجاد یک قدرت بزرگ اقتصادی و سیاسی دموکراتیک در منطقه شود.

برخی ناظران گفته اند چین از نفوذ خود بر کره شمالی به عنوان عاملی در رقابت با آمریکا استفاده کرده است. اخیرا آمریکا و چین در مورد کاهش تنش تجاری دوجانبه به توافقی رسیدند.