نمایندگان پارلمان بریتانیا درباره برگزیت تصمیم می گیرند

مجلس

منبع تصویر، EPA

توضیح تصویر،

بوریس جانسون هنگام سخنرانی در مجلس عوام - انتظار می رود لایحه برگزیت در مجلس تصویب شود

نمایندگان پارلمان بریتانیا در مورد خروج این کشور از اتحادیه اروپا تصمیم گیری می کنند

امروز، جمعه ۲۹ آذر (۲۰ دسامبر) نمایندگان مجلس عوام در مورد لایحه دولت برای خروج این کشور از اتحادیه اروپا - برگزیت - مذاکره و رای گیری کنند. این اولین جلسه مذاکره پارلمان جدید بعد از پیروزی چشمگیر حزب محافظه کار در انتخابات پارلمانی هفته گذشته است.

دیروز ملکه بریتانیا دوره سالانه پارلمان را طی مراسمی افتتاح کرد که در جریان آن، برنامه دولت برای این دوره قرائت شد. خروج از اتحادیه اروپا یکی ازمحورهای اصلی این برنامه بود.

بوریس جانسون، نخست وزیر و رهبر حزب محافظه کار، از طرفداران جدی خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا بوده اما تلاش های او در این زمینه در دوره قبلی پارلمان به خاطر نداشتن اکثریت لازم بی نتیجه ماند. دولت در این دوره از اکثریت قابل توجهی برخوردار است.

آقای جانسون گفته است که تصویب لایحه توافق برگزیت "پگاه جدید" برای بریتانیاست. او گفته است بلافاصله پس از تصویب لایحه خروج، مذاکره با کشورهای دیگر برای عقد توافق های تجاری را آغاز خواهد کرد.

احزاب مخالف گفته اند که نخست وزیر وعده های انتخاباتی خود را به فراموشی سپرده است.

پارلمان بریتانیا از مجلس عوام (مجلس سفلی) و مجلس لردها (مجلس اعیان و مجلس علیا) تشکیل شده است. قدرت اصلی در پارلمان در دست مجلس عوام است و نخست وزیر و اکثر وزیران ارشد دولت معمولا از نمایندگان همین مجلس هستند.