شش کشته در روز خونین اعتراضات هند

در بسیاری از شهرهای چون کانپور، اعتراضات هم راه با سنگ‌پرانی معترضان و همچنین شلیک از سوی پلیس همراه بوده است

منبع تصویر، AFP

توضیح تصویر،

در بسیاری از شهرهای چون کانپور، اعتراضات هم راه با سنگ‌پرانی معترضان و همچنین شلیک از سوی پلیس همراه بوده است

در ادامه اعتراضات گسترده در هند از اوتار پراداش و دهلی گزارش شده که تجمعات به خشونت کشیده شده و در اوتار پراداش دست کم شش نفر کشته شده‌اند.

تظاهرات‌ گسترده که از هفته گذشته شدت گرفته به لایحه جدید دولت در ارتباط پذیرش پناهجویان غیرمسلمان مربوط می‌شود و همچنین نسبت به سرازیر شدن سیلی از مهاجران از کشورهای پاکستان، افغانستان و بنگلادش هستند.

منتقدان این لایحه را ضدمسلمانان ارزیابی کرده‌اند.

اوپی سینگ، رئیس پلیس اوتر پراداش در شمال هند به خبرگزاری رویترز گفته دست کم ۳۲ نفر دیگر هم در جریان خشونت‌ها زخمی شده‌اند.

بدین‌ترتیب از زمان آغاز اعتراض‌ها تاکنون دست کم ۱۳ نفر کشته شده‌اند.

بیشتر بخوانید

روز جمعه، ۲۰ دسامبر، با وجود هشدار پلیس در مورد ممنوع بودن تظاهرات، معترضان در شهرهای مختلف هند از جمله دهلی، کلکته، حیدرآباد و اوتار پراداش به خیابان‌ها رفتند.

به گزارش رسانه‌های محلی و مقام‌های پلیس که با خبرگزاری فرانسه گفتگو کرده‌اند، دست کم بر جسد ۵ نفر از کشته‌شدگان خشونت‌ها در مناطق مختلف اوتار پراداش زخم گلوله وجود داشته است.

اما اوپی سینگ، رئیس پلیس اوتار پراداش کشته شدن معترضان امروز با گلوله پلیس را تکذیب کرده است.

توضیح ویدئو،

هشدار: ممکن است این تصاویر شما را آزرده کند

بنابر گزارش رسانه‎‌های محلی، امروز (جمعه) دست کم در ۱۰ نقطه از اوتار پراداش اعتراضات به خشونت کشیده است.

همزمان امروز دهلی شاهد اعتراضات گسترده بود و هزاران نفر در مقابل مساجد قدیمی و مسجد جامع پایتخت تجمع کردند.

یک شاهد به خبرگزاری فرانسه گفته که معترضانی را دیده که بعد از آغاز درگیری‌ها مجروح شده بودند و از ناحیه سر خون‌ریزی داشتند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، پلیس از خودروهای آب پاش و باتوم برای پراکنده کردن معترضان استفاده کرد و یک خودرو هم به آتش کشیده است.

در همین حال، دولت هند تلاش می‌کند اعتراضات را که هم اکنون وارد هفته دوم خود شده محدود کند و برای این کار از ابزاری چون قطع کردن دسترسی به اینترنت استفاده کرده است.

شش کشته امروز تنها ۲۴ ساعت بعد از روی دادند که در جریان اعتراضات روز گذشته (پنجشنبه) هم سه نفر کشته شدند و هزاران معترض هم بازداشت شدند.

منبع تصویر، EPA

توضیح تصویر،

بخش مهمی از اعتراضات از سوی گروه‌های دانشجویی بوده است

ریشه اعتراضات چیست؟

معترضان خشمگین در چند روز گذشته دولت آقای مودی را متهم کرده‌اند که با قانون جدید مهاجرتی خود به جو اختلافات مذهبی در هندوستان دامن زده و عملا بر علیه مسلمانان اقدام کرده است.

سونیا گاندی، رهبر حزب مخالف دولت (حزب کنگره) گفته آقای مودی برای منافع سیاسی خود به دنبال ایجاد فضای ملتهب مذهبی است.

این اعتراضات از زمانی آغاز شد که لایحه اعطای شهروندی به مهاجران غیرقانونی از افغانستان، بنگلادش و پاکستان که مسلمان نباشند در مجلس هند تصویب شد.

اعتراضات که تاکنون دست کم ۱۳ کشته برجای گذاشته پنجشنبه دو هفته پیش از ایالت آسام در شمال‌شرق شروع شد و بعد به دیگر مناطق شمال و شرق این کشور گسترش یافت.

اخبار مرتبط

در هفته اخیر علت اعتراضات از تصویب این لایحه به دلایل دیگری هم تسری یافته است. در حالی که بسیاری از معترضان این لایحه را یک اقدام علیه مسلمانان هند و سه کشور اکثرا مسلمان افغانستان، بنگلادش و پاکستان ارزیابی می‌کنند، معترضان در آسام علت خشم خود را بیم از سرازیر شدن سیل مهاجران جدیدی توصیف می‌کنند که ممکن است در پی تصویب این لایحه به سوی هند روانه شوند.

فعالان سیاسی و حقوق‌بشری هم تلاش کرده‌اند تا با ترسیم تصویری بزرگتر از پیامدهای این لایحه بگویند که این اقدام دولت آقای مودی علاوه بر سست کردن پایه‌های دموکراسی در هند، در جغرافیای انسانی منطقه هم دست‌کاری خواهد کرد و به عبارت دیگر "مهندسی بافت قومی-مذهبی" در سه کشور مسلمان همسایه هند است.