دولت بریتانیا واگذاری ۴ میلیارد دلاری تولیدکننده محصولات دفاعی به یک شرکت آمریکایی را تایید کرد

کوبهام

منبع تصویر، Cobham

توضیح تصویر،

کوبهام یکی از پیشتازان فناوری سوخت‌رسانی در هوا است

دولت بریتانیا برنامه یک شرکت سرمایه‌گذاری آمریکایی را برای تصاحب شرکت "کوبهام"، تولیدکننده بریتانیایی محصولات دفاعی و هواوفضا، تایید کرده است.

شرکت "ادونت اینترنشنال" آمریکا پیشنهاد داده که این شرکت بریتانیایی را در ازای ۴ میلیارد دلار بخرد. سهامداران کوبهام هم پیشتر با این پیشنهاد موافقت کردند.

یک گزارش دولت بریتانیا در این باره به نتیجه رسید که واگذاری کوبهام به یک شرکت خصوصی آمریکایی می‌تواند ریسک‌هایی را متوجه امنیت ملی بریتانیا کند، اما نگرانی‌ها تا "سطح قابل قبولی" برطرف شده‌اند.

کوبهام، که شمار کارکنانش به ۱۰ هزار نفر می‌رسد، قراردادهای گسترده‌ای با ارتش بریتانیا دارد و یکی از پیشتازان فناوری سوخت‌رسانی در هوا است.

این شرکت همچنین تولیدکننده تجهیزات جنگ الکترونیک و سیستم‌های ارتباطی وسایل نقلیه نظامی است.

خانواده موسس شرکت کوبهام تصمیم دولت بریتانیا برای تایید واگذاری را محکوم کرده‌اند و دولت را به تلاش برای فرار از پاسخگویی متهم کردند.

دومینیک اوکانل، خبرنگار اقتصادی بی‌بی‌سی، می‌گوید ساعت ۱۰ شب جمعه "زمان عجیبی" برای اعلام چنین تصمیمی است، انگار دولت می‌خواسته کسی متوجه تصمیمش نشود.

او می‌گوید: " بیشتر بخش‌های گزارش دولت درباره کوبهام در انتشار عمومی آن کاملا قلم گرفته شده است، و این درباره ماهیت حساس فعالیت‌ کوبهام گویا است."

یکی از اعضای خانواده کوبهام گفته است: "ما در آستانه این هستیم که یک تولیدکننده دفاعی بزرگ دیگر بریتانیا را از دست بدهیم و به مالکان خارجی بسپاریم. در یک قرارداد واگذاری که آمریکایی‌ها، فرانسوی‌ها یا ژاپنی‌ها هرگز آن را تایید نمی‌کردند. همه آنها اخیرا قوانین حمایتی درباره بخش دفاعی را تشدید کرده‌اند."

با خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا، بسیاری از ناظران بر این باورند که دولت محافظه‌کار بوریس جانسون سعی می‌کند که دور شدن از اروپا را با روابط نزدیکتر تجاری با آمریکا جبران کند.