نورد استریم ٢؛ اتحادیه اروپا، آلمان و روسیه تحریم آمریکا را محکوم کردند

نورد استریم ٢

منبع تصویر، AFP

اتحادیه اروپا و روسیه تحریم آمریکا علیه شرکت‌هایی را که خط لوله گاز نورد استریم ٢ را می‌سازند محکوم کردند و آن را " دخالت در حاکمیت ملی و منطقه‌ای" خواندند. آمریکا این تحریم را از نظر امنیتی "به نفع اروپا" می‌داند. این خط لوله قرار است گاز را مستقیم از روسیه به آلمان برساند.

جمعه گذشته دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا پس از تصویب یک بودجه دفاعی عظیم، قانون تحریم شرکت‌هایی را امضا کرد که خط لوله انتقال گاز روسیه به آلمان را می‌سازند. در این قانون آمده که روسیه از این پروژه برای "زورگویی" و به عنوان "اهرم سیاسی" استفاده می‌کند و می‌تواند آن را علیه آلمان به کار بگیرد و رابطه آمریکا با آلمان و دیگر متحدان اروپایی‌اش را تضعیف کند. آقای ترامپ گفت این خط لوله آلمان را "گروگان" روسیه می کند.

او شصت روز به دولت مهلت داد افراد و شرکت‌هایی را که برای پروژه نورد استریم ٢ کار می‌کنند مشخص کند. به این شرکت‌ها و افراد سی روز فرصت داده می‌شود فعالیت خود را در این ساخت این خط لوله متوقف کنند. ویزای آمریکای این افراد ممکن است باطل یا اموالشان در آمریکا مسدود شود. هم مجلس نمایندگان هم سنای آمریکا با اکثریت قاطع به این قانون رای داده‌اند.

منبع تصویر، AFP

توضیح تصویر،

شرکت آل‌سیز فعالیت خود را در پروژه نورداستریم متوقف کرده است

خط لوله ١٢٢٥ کیلومتری و یازده میلیارد دلاری موسوم به نورد استریم ٢ ، با عبور از زیر دریای بالتیک گاز را مستقیم از روسیه به آلمان می‌رساند و متعلق به شرکت عظیم دولتی گازپروم روسیه است. قرار بود این خط لوله در چند ماه آینده تکمیل شود اما اکنون زمان اتمام پروژه معلوم نیست.

سازندگان این خط لوله گفته‌اند برای به حداقل رساندن زیان تحریم آمریکا سرعت ساخت را افزایش می‌دهند. آنها در بیانیه‌ای گفتند: "برای امنیت اروپا اتمام این پروژه حیاتی است" و هدف این است که "در اسرع وقت" به پایان برسد.

آنگلا مرکل صدراعظم آلمان تصمیم دولت آمریکا را محکوم کرد و از آمریکا خواست در سیاست‌های انرژی اروپا دخالت نکند. یکی از سخنگویان دولت آلمان گفت این اقدام کسب و کار در آلمان و دیگر کشورهای اروپایی تحت تاثیر قرار می‌دهد و آن را "دخالت در امور داخلی خود می‌بیند."

الاف شولتز وزیر دارایی آلمان هم تحریم آمریکا را "دخالت شدید در امور داخلی آلمان و اروپا" خواند.

یکی از سخنگویان اتحادیه اروپا هم تحریم "شرکت‌های اروپایی که فعالیت مشروع می‌کنند" را محکوم کرد.

توضیح ویدئو،

گاز روسیه، مایه ناخوشنودی آلمان از آمریکا‏

روسیه گفته که ساخت این خط لوله را ادامه و این تحریم را با "مقابله به مثل" جواب می‌دهد. ماریا زاخارووا سخنگوی وزارت خارجه روسیه دولت آمریکا را متهم کرد "ایدئولوژی‌ای" را پیش می‌برد که به تجارت جهانی لطمه می‌زند. او در فیسبوک نوشت "بزودی درخواست می‌کنند که دیگر نفس هم نکشیم."

پیش از امضای این تحریم، شرکت هلندی-سوییسی آل‌سیز که در ساخت خط لوله نورد استریم برای شرکت عظیم دولتی گازپروم روسیه کار می‌کرد فعالیتش در این پروژه را متوقف کرد.

منبع تصویر، Reuters

توضیح تصویر،

نورد استریم ٢ از زیر دریای بالتیک عبور می‌کند

برخی از کشورهای اروپایی درباره وابستگی بیش از حد به گاز روسیه نگرانند و حتی اوایل امسال کوشیده بودند مانع اتمام این پروژه شوند. آنها در نهایت موافقت کردند که پروژه کاملا متوقف نشود اما ضوابط و مقررات دقیقتر و نظارت و کنترل آنها بیشتر شود. روسیه چهل درصد گاز اروپا را تامین می‌کند، کمی کمتر از نروژ.

فعالان محیط زیست هم به این پروژه معترضند و می‌گویند آسیب آن بیشتر از آنی است که مقامات گفته بودند.

معترضان در داخل لوله‌ها اسکیت می‌کنند و به گفته پلیس حداقل پنج نفر در نزدیکی رانگلزبورگ در شمال آلمان در داخل لوله‌ ساکن شده‌اند.