روسیه: حاضریم موشک مافوق صوت خود را وارد پیمان استارت جدید کنیم

سیستم موشکی هایپرسونیک آوانگارد

منبع تصویر، Getty Images

سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه می‌گوید کشورش آماده است سیستم‌های جدید موشکی‌ خود از جمله یکی از تسلیحات مافوق صوت روسیه را در پیمان جدید با آمریکا برای محدود کردن زرادخانه‌های هسته‌ای دو طرف وارد کند.

آقای لاوروف به تلویزیون روسیه گفت که این پیشنهاد در صورتی قابل اجرا است که آمریکا قصد داشته باشد پیمان جدید کاهش استراتژیک تسلیحات (استارت جدید) را بعد از تاریخ انقضای ان در سال ۲۰۲۱ تمدید کند.

به گفته وزیر امور خارجه روسیه موشک آوانگارد که یک موشک مافوق صوت (هایپرسونیک) با قابلیت حمل کلاهک هسته‌ای است، از جمله تسلیحات مورد بحث برای گنجاندن در پیمان استارت نو است.

آقای لاوروف همچنین گفته که روسیه آماده است در گام‌های بعدی درباره ورود سیستم موشکی سارمات به پیمان کاهش سلاح‌های استراتژیک گفت‌وگو کند.

مقام‌های نظامی روسیه گفته‌اند که موشک آوانگارد می‌تواند با سرعت بیست و هفت برابر صوت پرواز کند و این سیستم را "غیر قابل توقف" توصیف کرده‌اند.

پیمان اتمی استارت جدید در فوریه سال ۲۰۱۱ میان آمریکا و روسیه با هدف ادامه کاهش تسلیحات راهبردی دو کشور اجرا شد.

بر اساس این معاهده که در زمان ریاست جمهور باراک اوباما در آمریکا شکل گرفت دو کشور متعهد شدند که زرادخانه اتمی خود را ۳۰ درصد کوچک‌تر کنند.

آقای لاوروف امروز یکشنبه ۲۲ دسامبر گفت که تسلیحات جدید دیگری که ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه در سخنرانی سالانه خود در پارلمان به آنها اشاره کرده شامل پیمان استارت جدید نمی‌شود.

او گفت: "ما (به آمریکایی‌ها) گفته‌ایم که درباره این سیستم‌ها و همین طور درباره سیستم‌های پیشرفته تسلیحاتی آمریکا حاضریم مذاکرات جداگانه موازی داشته باشیم. این مسئله به طور قطع باید به عنوان بخشی از گفت‌وگویی همه‌جانبه درباره مجموعه‌ای از مسائل مطرح شود."