کاخ سفید 'درست بعد از تماس ترامپ کمک به اوکراین را مسدود کرد'

آقای ترامپ را استیضاح را "ساختگی" توصیف کرده است

منبع تصویر، Reuters

توضیح تصویر،

آقای ترامپ را استیضاح را "ساختگی" توصیف کرده است

یک ای‌میل درونی دولت آمریکا نشان می دهد که کاخ سفید ۹۱ دقیقه بعد از تماس ماه ژوئیه دونالد ترامپ با ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین، کمک نظامی به این کشور را مسدود کرد.

آقای ترامپ در آن تماس از رهبر اوکراین خواست درباره جو بایدن، رقیب بالقوه او از حزب دمکرات، تحقیق کند.

دمکرات ها می گویند این نشان می دهد که آقای ترامپ از قدرت خود برای تامین منافع سیاسی اش استفاده کرده است.

آن تماس تلفنی از شواهد کلیدی در اتهام سوءاستفاده از قدرت بود که آقای ترامپ هفته پیش بر اساس آن استیضاح شد.

تابستان گذشته یک افشاگر دولتی با شنیدن جزییات آن مکالمه تلفنی، نگرانی هایی را مطرح کرد که در نهایت به تحقیقات استیضاح دامن زد.

آقای ترامپ روز چهارشنبه پیش در مجلس نمایندگان که تحت کنترل دمکرات هاست استیضاح شد، اما بعید است محاکمه سنا به برکناری او منجر شود. جمهوری خواهان که هم حزبی های آقای ترامپ هستند در سنا اکثریت دارند.

ای‌میل منتشر شده چیست؟

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

این ای میل را "مرکز تلاش برای صداقت دولت" در پی دستور دادگاه براساس قانون "آزادی اطلاعات" به دست آورده است.

این ای میل نشان می دهد که یک مقام ارشد کاخ سفید، به نام مایک دافی، یک ساعت و نیم بعد از تماس رهبران آمریکا و اوکراین با مقام های بلندپایه دفاعی تماس گرفت و خواستار تعلیق کمک نظامی به اوکراین شد.

کاخ سفید متن ناکامل آن مکالمه میان رهبران دو کشور را بعد از ابراز نگرانی فرد افشاگر منتشر کرد.

متن مکالمه نشان می دهد که آقای ترامپ به آقای زلنسکی می گوید "خواهشی از شما دارم" و مساله تحقیق درباره جو بایدن و پسرش هانتر را مطرح می کند. آقای بایدن هم اکنون پیشتاز رقابت های درونی حزب دمکرات برای انتخابات ۲۰۲۰ است. هانتر بایدن چند سال پیش درحالی که پدرش معاون رئیس جمهور بود در هیات مدیره یک شرکت انرژی در اوکراین عضویت داشت.

آقای دافی در ای میل مورد اشاره از وزارت دفاع می خواهد در پی درخواست بازبینی دولت ترامپ، انتقال کمک به اوکراین را "متوقف کند".

براساس این ای میل او می گوید: "با توجه به ماهیت حساس این درخواست، سپاسگزار می شوم که این اطلاعات فقط نزد کسانی بماند که برای اجرای دستورات نیازمند آگاهی از آن هستند."

منبع تصویر، Reuters

توضیح تصویر،

مجلس نمایندگان هفته پیش آقای ترامپ را استیضاح کرد

واکنش ها

به گزارش شبکه سی‌ان‌ان، ریچال سمل سخنگوی "دفتر مدیریت و بودجه" در بیانیه ای در روز یکشنبه گفت: "گره زدن تعلیق کمک ها به آن تماس تلفنی بی‌خردانه است. همانطور که قبلا ثابت و گزارش شده، تعلیق کمک در جلسه مشترک سازمان های مختلف در روز ۱۸ ژوئیه اعلام شد."

او افزود: "بیرون کشیدن یک خط از یک ای‌میل و روشن نکردن بستر رویدادها گمراه کننده و نادقیق است."

در مقابل چاک شومر، رهبر دمکرات ها در سنا، گفت که این ای‌میل نشان می دهد چرا باید در جریان محاکمه آقای ترامپ شاهدان و شواهد تازه را احضار و درخواست کرد.

او گفت: "اگر استدلالی به نفع درخواست از آقای دافی برای شهادت (در سنا) وجود داشت، اطلاعات تازه آن را توجیه می کند. این ای‌میل سر و صدای زیادی خواهد کرد."

او افزود: "یک مقام ارشد دولت، مقامی که ما خواستار احضار او بودیم، ۹۰ دقیقه پس از تماس آقای ترامپ با آقای زلنسکی خواستار تعلیق کمک و در نیاوردن صدای آن می شود. به نظر شما برای درخواست حضور یک شاهد چه دلیل دیگری لازم است؟"

آقای شومر افزود: "تا زمانی که ما از زبان شاهدان بشنویم، تا زمانی که اسناد را دریافت کنیم، مردم آمریکا به درستی فرض خواهند کرد کسانی که مانع شهادت این افراد می شوند درحال کمک به این پنهانکاری هستند، به همین سادگی."

او گفت: "آقای رئیس جمهور، ای‌میل ها را منتشر کنید، بگذارید شاهدان شهادت دهند، از چه می ترسید؟"

مرحله بعدی استیضاح چیست؟

با ادامه کشمکش جناحی میان دمکرات ها و جمهوری خواهان، تاریخ شروع محاکمه آقای ترامپ در سنا معلوم نیست.

میچ مکانل، رهبر اکثریت سنا که شرایط محاکمه را تعیین می کند، می خواهد محاکمه بدون حضور شاهدان انجام شود.

اما دمکرات ها می گویند باید اظهارات شاهدان تازه را شنید، از جمله آنچه حداقل چهار مقام کنونی و سابق کاخ سفید که از امور اوکراین مطلع بودند می دانند.

نانسی پلوسی، رهبر مجلس نمایندگان، ارسال مصوبه استیضاح به سنا را عقب انداخته است، تا به جمهوری خواهان فشار آورد شرایط مورد نظر دمکرات ها در جریان روند محاکمه را تامین کنند.

آقای ترامپ روز یکشنبه در توییتی گفت که استدلال دمکرات ها در "استیضاح تقلبی" نقش بر آب شده و رئیس مجلس نمایندگان را "پلوسی دیوانه" خطاب کرد.

جمهوری خواهان با ۵۳ کرسی در مقابل ۴۷ کرسی در مجلس سنا اکثریت دارند. برکناری رئیس جمهور در محاکمه استیضاح نیازمند دو سوم آراست.