مشروب نامرغوب ۸ نفر را کشت و ۳۰۰ نفر را راهی بیمارستان کرد

شیره نخل نارگیل

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

شیره نخل نارگیل ماده اصلی برای تهیه لامبانوگ، مشروبی که درصد الکل آن معمولا بالای ۴۰ درصد است

دست‌کم ۸ نفر در فیلیپین در اثر مصرف نوشیدنی الکلی محلی که از شیره نخل نارگیل تهیه می‌شود، جان خود را از دست دادند و بیش از ۳۰۰ نفر راهی بیمارستان شدند.

به گزارش رسانه های محلی قربانیان از مناطق مختلف فیلیپین بودند اما همه آنها این مشروب خانگی را که لامبانوگ نام دارد از یک مغازه خریده بودند.

علائم مسمومیت با درد معده و سرگیجه همراه بوده است.

شیره نخل نارگیل یا نخل نیپا ماده اصلی برای تهیه لامبانوگ است؛ مشروبی که درصد الکل آن معمولا بالای ۴۰ درصد است. نوشیدن این مشروب در فیلیپین بسیار مرسوم است و انواع مختلف دست ساز و قاچاق آن هم در بازار وجود دارد.

به گفته پلیس، بیشتر قربانیان از شهر ریزال در ایالت لوگانا در شمال شرق مانیل پایتخت فیلیپین بوده‌اند.

منبع تصویر، Reuters

توضیح تصویر،

تعدادی از قربانیان مشروب مسموم در بیمارستان مانیل، پایتخت مداوا شدند

به گزارش رسانه‌ها، تولیدکننده این مشروب‌ها خود را تسلیم پلیس کرده است. گزارش‌های متناقضی درباره اینکه تولید این مشروب مجوز داشته یا نه منتشر شده است.

مسئولان استان لوگانا در فیلیپین روز گذشته در یک پست فیسبوکی اعلام کردند که به طور موقت فروش لامبانوگ را ممنوع کرده‌اند. در این وقت سال و به دلیل تعطیلات کریسمس تقاضا برای این مشروب زیاد است.

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

مقامات رسمی لوگانا گفته‌اند که تحقیقات درباره این حادثه آغاز خواهد شد.

این اولین بار نیست که در فیلیپین افرادی در اثر نوشیدن لامبانوگ جان خود را از دست می‌دهند. بر اساس گزارش‌ها سال گذشته دست‌کم ۲۱ نفر پس از مصرف این نوشیدنی الکلی جان باختند.

در مناطق فقیر آسیا، مشکل الکل تقلبی ارزان قیمت و مسمومیت با متانول بسیار رایج است.

دکتر نوت اریک هودا، کارشناس جهانی در زمینه شیوع مصرف متانول از دانشگاه اسلو در ماه اکتبر گذشته به بی‌بی‌‎سی گفت: "اگر شما از شخصی بپرسید که آیا کسی را دیده‌ای که دچار مسمومیت متانول شده باشد، جوابش منفی است اما اگر از همین شخص بپرسید آیا تا کنون کسی را دیده‌ای که در اثر نوشیدن الکل بینایی اش را از دست داده یا مرده باشد، حتما پاسخش مثبت خواهد بود."

او گفت که علت این مساله وجود متانول در مشروب است.

تقاضا برای الکل ارزان یا تقاضا برای الکل در جاهایی که دسترسی به آن دشوار است، باعث روی آوردن عده‌ای به تولید غیرقانونی و بدون نظارت و زیر زمینی الکل می‌شود، برخی برای مصرف خود الکل درست می‌کنند، برخی هم برای فروش به متقاضیان.

آنها که به قصد فروش این کار را می‌کنند ممکن است به آن متانول یا نیترات آمونیوم اضافه کنند تا گیرایی بیشتری داشته باشد.

اما این مواد می تواند کشنده باشد. ۳۰ سی‌سی متانول برای کشتن یک نفر کافی است.