سفیر آمریکا در زامبیا در پی درگیری دیپلماتیک بر سر حبس دو همجنسگرا فرا خوانده شد

دانیل فوت- سفیر پیشین آمریکا در زامبیا

منبع تصویر، UNITED STATES DEPARTMENT OF STATE

در پی شکایت دولت زامبیا از سفیر آمریکا به خاطر انتقاد علنی اش از مجازات حبس سنگین یک زوج همجنسگرا، این دیپلمات ارشد به واشنگتن فراخوانده شده است.

دانیل فوت، سفیر ایالات متحده در زامبیا، پس از آن که دادگاه در ماه نوامبر ۲۰۱۹ یک زوج همجنسگرا را به ۱۵ سال زندان محکوم کرد، با ابراز نگرانی عمیق از حکم گفت که شخصا از آن "وحشت کرده است."

سفیر آمریکا همچنین گفت: "مقامات دولتی می توانند بدون آن که تحت پیگرد قضایی قرار بگیرند، میلیون ها دلار از پول های مردم را به سرقت ببرند، گروه های سیاسی می توانند مردم بیگناه را کتک بزنند... بدون آن که با پیامدی مواجه شوند."

او افزود: "شکارچیان غیرقانونی می توانند فیلم های زیادی را بکشند و حداکثر با پنج سال زندان مواجه شوند."

آن اظهارات خشم دولت زامبیا را برانگیخت که سفیر آمریکا را به دخالت در امور داخلی کشور میزبان متهم کردند. بنا بر گزارش ها، ادگار لونگو، رئیس جمهوری زامبیا، در این خصوص به دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، شکایت کرد.

منابعی در سفارت آمریکا در لوساکا، پایتخت، زامبیا، دوشنبه (۲۳ دسامبر) از فراخوانده شدن دانیل فوت به واشنگتن خبر دادند.

استیون کامپیونگو، وزیر کشور زامبیا، سه شنبه (۲۴ دسامبر) سفیر آمریکا را به عبور کردن از یک خط قرمز متهم کرد و در مصاحبه با یک رادیوی محلی گفت: "آنها (واشنگتن) به شکایت گوش کردند."

زامبیا جامعه ای به شدت محافظه کار است که همجنسگرایی در آن غیرقانونی اعلام شده است.

دیوان عالی زامبیا در ماه نوامبر گذشته جافت چاتابا و استیون بامبا را به ۱۵ سال زندان محکوم کرد. در دادگاه گفته شده بود که این دو در اتاق یک مهمانسرا مشغول سکس بودند که یکی از کارکنان مهمانسرا از پنجره باز اتاق آنها را مشاهده می کند.

در پی محکوم شدن آن دو مرد، سفیر آمریکا درباره "زوال رابطه" بین کشورش با زامبیا هشدار داد. او همچنین دولت زامبیا را متهم کرد که فقط به دیپلمات های خارجی ای علاقه دارد که "کیف پولشان باز و دهانشان بسته است."