نخست وزیر ژاپن در مورد اقدامات چین در دریای جنوبی چین هشدارداد

رهبران ژاپن و چینل

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

آبه و لی کیکیانگ - نخست وزیر ژاپن در مورد آثار منفی اختلاف بر سر مالکیت دریای جنوبی چین هشدار داد

شینزو آبه، نخست وزیر ژاپن هشدار داده است که ادامه تنش در دریای جنوبی چین بر روابط بین این کشور و چین تاثیر منفی دارد.

آقای آبه که برای شرکت در نشست سه جانبه رهبران ژاپن، کره جنوبی و چین به شهر چنگدو در چین سفر کرده، در ملاقات دوجانبه با لی کیکیانگ، نخست وزیر چین، گفت که لازم است اختلافات کشورهای منطقه بر سر مالکیت دریای جنوبی چین به شکلی مناسب حل و فصل شود زیرا در غیر این صورت، روابط آنها با چین تضعیف خواهد شد.

نخست وزیر چین در مورد روابط با ژاپن خوشبینی بیشتری ابراز داشت و گفت که انتظار دارد روابط دو کشور در زمینه های اقتصادی شکوفاتر شود.

دیدار نخست وزیران چین و ژاپن زمینه ساز سفر رسمی شی جین‌پینگ، رئیس جمهوری چین به ژاپن است که قرار است در ماه های آینده صورت گیرد.

به گفته خبرنگار بی بی سی، هم ژاپن و هم کره جنوبی نسبت به افزایش قدرت نظامی و نفوذ اقتصادی چین می دانند احساس نگرانی می کنند.

مقامات چین هم به نوبه خود از اینکه آقای آبه گاه برای ادای احترام به زیارتگاه ویژه نظامیان کشته شدن ژاپنی در جنگ دوم می رود ناخرسند هستند.

در سال های قبل از جنگ دوم جهانی، دولت نظامیگرای ژاپن بخش های عمده ای از کشورهای منطقه از جمله قسمت های بزرگی از چین را اشغال کرده بود. کشورهای منطقه دولت نظامیگرای ژاپن را به ارتکاب جرایم جنگی علیه مردم خود متهم می کنند و ادای احترام نسبت به آنان را نشانه جنگ طلبی می دانند.