مکزیک دولت بولیوی را به 'ارعاب دیپلماتیک' متهم کرد

بولیوی

منبع تصویر، Reuters

توضیح تصویر،

ماموران پلیس درست در برابر ساختمان اقامتگاه سفیر مکزیک مستقر شده اند

وزارت خارجه مکزیک گفته است که از اینکه ماموران امنیتی بولیوی سفارت و اقامتگاه سفیر این کشور را زیر "نظارت بیش از حد عادی" قرار داده اند عمیقا ناخرسند است و آن را نوعی ارعاب می داند.

تصاویری که از داخل ساختمان اقامتگاه سفیر مکزیک در لاپاز، پایتخت بولیوی گرفته و در توییتر منتشر شده، چندین مامور پلیس بولیوی را در خارج از ساختمان نشان می دهد.

این افراد درست در مقابل ساختمان مستقر شده اند.

مکزیک دولت بولیوی را متهم کرده است که در صدد ارعاب کارکنان سفارتش است و این اقدام را مغایر قوانین بین المللی ناظر بر روابط دیپلماتیک می داند.

پس از اینکه اوو مورالس، رئیس جمهوری مستعفی بولیوی، به مکزیک گریخت و از آن کشور پناهندگی گرفت، روابط دو کشور به تیرگی گرایید و قطع شد.

منبع تصویر، Reuters

توضیح تصویر،

ساختمان اقامتگاه سفیر مکزیک در لاپاز

اوو مورالس و پناهندگی به مکزیک

اوو مورالس نخستین سیاستمدار از جامعه بومیان بولیوی بود که به ریاست جمهوری رسید. دوره اول ریاست جمهوری او از سال ۲۰۰۶ تا ۲۰۰۹ با یک رشته اصلاحات اقتصادی و اجتماعی همراه بود که محبوبیت فراوانی را برای وی در داخل و خارج بولیوی در پی آورد.

او به عنوان یک رهبر چپگرا، سیاست خارجی همسو با دولت‌های مخالف آمریکا در منطقه و جهان از جمله ایران را دنبال می‌کرد.

طبق قانون اساسی که در سال ۱۹۶۷ به تصویب رسیده بود، انتخاب یک فرد به ریاست جمهوری برای دو دوره مجاز دانسته شده بود مشروط بر اینکه این دو دوره پی در پی نباشد. در سال ۲۰۰۹، قانون اساسی اصلاح شد و اگرچه محدودیت دو دوره همچنان باقی ماند، اما ممنوعیت خدمت در دو دوره پی در پی لغو شد. آقای مورالس در انتخابات سال ۲۰۱۴ هم شرکت کرد و به پیروزی رسید.

منبع تصویر، fars

توضیح تصویر،

مورالس روابط نزدیکی با رهبران ایران داشت

در سال ۲۰۱۶، دولت حذف محدودیت دوره‌های ریاست جمهوری را به همه‌پرسی گذاشت که با اختلاف اندک آرا، به تصویب نرسید. آقای مورالس تصویب نشدن این پیشنهاد را ناشی از تبلیغات و توطئه خارجی توصیف کرد. در سال ۲۱۰۷، دادگاه قانون اساسی بولیوی رای داد که محدودیت دو دوره ریاست جمهوری به منزله نقض حقوق بشر است و اعتبار ندارد. به این ترتیب، به اوو مورالس اجازه داد تا در انتخابات سال جاری نیز شرکت کند و برای سومین بار به این مقام برسد.

انتخابات ریاست جمهوری در ماه اکتبر برگزار و اعلام شد که آقای مورالس در دور اول اکثریت آراء را کسب کرده است. اعلام نتیجه انتخابات تظاهراتی را در پی داشت و هفته گذشته، سازمان کشورهای آمریکایی، که مامور بررسی نتیجه انتخابات شده بود، در گزارشی نسبت به صحت آن ابراز تردید کرد. انتشار گزارش باعث گسترده شدن تظاهرات شد که گفته می‌شود شماری از ماموران پلیس نیز در آن شرکت داشتند.

روز یکشنبه، آقای مورالس از سمت خود کناره گرفت و بعدا اعلام شد که به مکزیک پناهنده شده است.