رای گیری در انتخابات رهبری حزب لیکود اسرائیل آغاز شد

نتانیاهو

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

نتانیاهو پس از بیست سال رهبری حزب لیکود چالشی در مورد آینده خود مواجه شده است

رای گیری در انتخابات رهبری حزب لیکود اسرائیل آغاز شده است در حالیکه بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، با چالشی به منظور ادامه رهبری حزب مواجه است.

رقابت در انتخابات رهبری حزب لیکود بین آقای نتانیاهو، که از بیست سال پیش تا کنون رهبری این حزب راستگرا را در دست داشته، و رقیب او گدعون سعر، در جریان بوده است.

آقای سعر به جناح راست حزب لیکود تعلق دارد و گفته است که بنیامین نتانیاهو صلاحیت و توانایی خود برای ادامه رهبری حزب و هدایت آن به سوی پیروزی در انتخابات را از دست داده است.

رای گیری از اعضای حزب صبح امروز آغاز شد و برنده انتخابات باید حزب را در انتخابات پارلمانی جدید که برای ماه مارس - سه ماه دیگر - برنامه ریزی شده رهبری کند.

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

سعر از جناح راست حزب راستگرای لیکود در صدد کسب رهبری حزب است

این سومین انتخابات پارلمانی اسرائیل در ماه های اخیر است که به نتیجه قطعی برای تعیین دولت جدید منجر نشده است.

تا کنون هیچ حزب واحدی نتوانسته است اکثریت لازم در پارلمان اسرائیل - کنست - را به دست آورد و تلاش رهبران احزاب بزرگتر از جمله آقای نتانیاهو برای یافتن شرکایی جهت تشکیل دولت ائتلافی هم به نتیجه نرسیده است.

ناکامی حزب لیکود در کسب کرسی های لازم جهت ادامه زمامداری باعث شده است تا رقبای بنیامین نتانیاهو در داخل این حزب او را به ضعف رهبری متهم کرده و خواستار برگزاری انتخابات شوند.

علاوه بر بحران سیاسی، آقای نتانیاهو را مشکلات ناشی از پرونده های اتهام فساد مالی و سوء استفاده از مقام مواجه است.

نتانیاهو یک بار از سال ١٩٩٦ تا سال ١٩٩٩ و سپس از سال ٢٠٠٩ تا کنون نخست وزیر اسرائیل بوده است.