مرگ هفت پناهجو در اثر غرق شدن کشتی در دریاچه وان ترکیه

اعضای گارد ساحلی ترکیه

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

دریاچه وان ترکیه، پناهجویان بسیاری برای رسیدن به اروپا از مسیر ترکیه قدم در این مسیر خطرناک می‌گذارند

به گفته مقامات ترکیه، قایقی که حامل پناهجویانی از افغانستان، پاکستان و بنگلادش بود در دریاچه وان در شرق ترکیه و در نزدیکی مرز ایران غرق شده است.

به گزارش خبرگزاری دولتی آناتولی در اثر این حادثه دست‌کم ۷ نفر جان خود را از دست دادند. ۶۴ سرنشین دیگر این قایق را نجات دادند و به بیمارستان‌ها و پناهگاه‌های پناهجویان منتقل شده‌اند.

دریاچه وان در نزدیکی مرز ایران است.

این حادثه ساعت ۳ نیمه شب به وقت محلی روی داده است. مشخص نیست که این گروه چرا در قایق و روی دریاچه بوده اند چون این دریاچه کاملا داخل خاک ترکیه واقع شده و راه به کشور دیگری ندارد.

به گفته مقامات دولتی، این قایق پس از نزدیک شدن به سواحل مجاور شهر آدل‌جوز استان بتلیس که در شمال دریاچه قرار دارد،‌ واژگون شده است.

پنج نفر در محل غرق شدن قایق و دو نفر دیگر بعدا در بیمارستان جان خود را از دست دادند.

ترکیه یکی از مهمترین نقاط عبور پناهجویان و مسیر آنها برای رسیدن به اروپاست. بسیاری از پناهجویان به قاچاقچیان انسان اعتماد می‌کنند و قدم به راهی خطرناک میگذارند.

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

به گزارش خبرگزاری دولتی آناتولی، ماموران امنیتی ترکیه در سال ۲۰۱۹ حدود ۴۴۱ هزار و پانصد و سی و دو پناهجوی بدون مدارک را در خاک این کشور بازداشت کرده‌اند.

در سال ۲۰۱۶، اتحادیه اروپا و ترکیه سر حل بحران مهاجران و پناهجویان به یک توافق مالی دست یافتند. بر اساس این توافق افرادی که از ترکیه به یونان می‌روند پرونده آنها همانجا بررسی می‌شود و در صورت رد شدن به ترکیه برگردانده می‌شوند.

ماه گذشته،‌ رسانه های آلمان به نقل از یک گزارش محرمانه اتحادیه اروپا گزارش دادند که آمار پناهجویانی که از ترکیه می‌گذرند به شدت افزایش یافته و اغلب این افراد افغان هستند.

یک ماه پیش، رجب طیب اردوغان هشدار داده که ترکیه نمی‌تواند "موج جدید پناهجویان" را که به دنبال حملات به آخرین مناطق تحت کنترل شورشیان به راه افتاده، اداره کند.

آقای اردوغان هشدار داده بود که هجوم جدید پناهجویان "به وسیله همه کشورهای اروپایی" احساس خواهد شد.

ترکیه در حال حاضر میزبان سه میلیون و هفتصد هزار پناهجوی سوری است. این رقم در حال حاضر بزرگترین گروه پناهجوی جهان محسوب می‌شود.