پیروزی قاطع بنیامین نتانیاهو بر رقیب خود در حزب لیکود

نتانیاهو پس از صدور کیفرخواست دادستانی اسرائیل علیه وی در حزب لیکود به چالش کشیده شد

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

نتانیاهو پس از صدور کیفرخواست دادستانی اسرائیل علیه وی در حزب لیکود به چالش کشیده شد

با پایان رای گیری در انتخابات داخلی حزب لیکود، بنیامین نتانیاهو، رهبر این حزب و نخست وزیر اسرائیل، بر رقیب خود گیدون سعر پیروز شده است.

سخنگوی لیکود اعلام کرده که بنیامین نتانیاهو حدود ۷۱ درصد آرای ی اعضای حزب را کسب کرده است. گیدون سعر حدود ۲۹ درصد آرا را به دست آورده است.

برآورد می شود که حدود ۵۷ هزار عضو حزب راستگرای لیکود در رای گیری روز پنجشنبه (۵ دی) شرکت کرده باشند.

آقای نتانیاهو در شبکه توییتر نوشته است: "یک پیروزی بزرگ!" او همچنین از اعضای لیکود به خاطر "اعتماد" و "حمایت" آنها تشکر کرده است.

آقای سعر، از اعضای سابق دولت نتانیاهو و عضو پارلمان (کنست)، یک ماه پیش در پی صدور کیفرخواست دادستانی اسرائیل علیه بنیامین نتانیاهو، او را به چالش کشید و خواهان برگزاری انتخابات درون حزبی شد.

او گفته بود که بنیامین نتانیاهو به خاطر اتهامات فساد مالی وارده، صلاحیت و توانایی رهبر حزب و شانس پیروزی در انتخابات ماه مارس سال ۲۰۲۰ میلادی را ندارد. آقای نتانیاهو همه اتهامات را بی اساس دانسته و درخواست مخالفان برای کناره گیری از قدرت را رد کرده است.

در پی اعلام نتایج رای گیری حزب لیکود، آقای سعر در شبکه توییتر به آقای نتانیاهو تبریک گفت و وعده داد که در انتخابات بعدی از وی و حزبش حمایت کند.

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

گیدون سعر اعلام کرده که در انتخابات بعدی از بنیامین نتانیاهو حمایت خواهد کرد

انتخابات پارلمانی ماه مارس ۲۰۲۰ سومین انتخابات در ظرف یک سال اخیر خواهد بود.

در دو انتخابات سال ۲۰۱۹ هیچ حزبی نتوانست اکثریت لازم در پارلمان را به دست آورد. متعاقبا، تلاش آقای نتانیاهو و رقیب اصلی اش یعنی بنی گانتس، رهبر حزب آبی و سفید، برای تشکیل دولت ائتلافی شکست خورد.

ناکامی حزب لیکود در کسب کرسی های لازم جهت ادامه زمامداری باعث شده است تا رقبای بنیامین نتانیاهو در داخل این حزب او را به ضعف رهبری متهم کرده و خواستار برگزاری انتخابات شوند.

علاوه بر بحران سیاسی، آقای نتانیاهو را مشکلات ناشی از پرونده های اتهام فساد مالی و سوء استفاده از مقام مواجه است.

نتانیاهو یک بار از سال ١٩٩٦ تا سال ١٩٩٩ و سپس از سال ٢٠٠٩ تا کنون نخست وزیر اسرائیل بوده است.

اخبار مرتبط: