پیروزی قاطع بنیامین نتانیاهو بر رقیب خود در حزب لیکود

حق نشر عکس Getty Images
Image caption نتانیاهو پس از صدور کیفرخواست دادستانی اسرائیل علیه وی در حزب لیکود به چالش کشیده شد

با پایان رای گیری در انتخابات داخلی حزب لیکود، بنیامین نتانیاهو، رهبر این حزب و نخست وزیر اسرائیل، بر رقیب خود گیدون سعر پیروز شده است.

سخنگوی لیکود اعلام کرده که بنیامین نتانیاهو حدود ۷۱ درصد آرای ی اعضای حزب را کسب کرده است. گیدون سعر حدود ۲۹ درصد آرا را به دست آورده است.

برآورد می شود که حدود ۵۷ هزار عضو حزب راستگرای لیکود در رای گیری روز پنجشنبه (۵ دی) شرکت کرده باشند.

آقای نتانیاهو در شبکه توییتر نوشته است: "یک پیروزی بزرگ!" او همچنین از اعضای لیکود به خاطر "اعتماد" و "حمایت" آنها تشکر کرده است.

آقای سعر، از اعضای سابق دولت نتانیاهو و عضو پارلمان (کنست)، یک ماه پیش در پی صدور کیفرخواست دادستانی اسرائیل علیه بنیامین نتانیاهو، او را به چالش کشید و خواهان برگزاری انتخابات درون حزبی شد.

او گفته بود که بنیامین نتانیاهو به خاطر اتهامات فساد مالی وارده، صلاحیت و توانایی رهبر حزب و شانس پیروزی در انتخابات ماه مارس سال ۲۰۲۰ میلادی را ندارد. آقای نتانیاهو همه اتهامات را بی اساس دانسته و درخواست مخالفان برای کناره گیری از قدرت را رد کرده است.

در پی اعلام نتایج رای گیری حزب لیکود، آقای سعر در شبکه توییتر به آقای نتانیاهو تبریک گفت و وعده داد که در انتخابات بعدی از وی و حزبش حمایت کند.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption گیدون سعر اعلام کرده که در انتخابات بعدی از بنیامین نتانیاهو حمایت خواهد کرد

انتخابات پارلمانی ماه مارس ۲۰۲۰ سومین انتخابات در ظرف یک سال اخیر خواهد بود.

در دو انتخابات سال ۲۰۱۹ هیچ حزبی نتوانست اکثریت لازم در پارلمان را به دست آورد. متعاقبا، تلاش آقای نتانیاهو و رقیب اصلی اش یعنی بنی گانتس، رهبر حزب آبی و سفید، برای تشکیل دولت ائتلافی شکست خورد.

ناکامی حزب لیکود در کسب کرسی های لازم جهت ادامه زمامداری باعث شده است تا رقبای بنیامین نتانیاهو در داخل این حزب او را به ضعف رهبری متهم کرده و خواستار برگزاری انتخابات شوند.

علاوه بر بحران سیاسی، آقای نتانیاهو را مشکلات ناشی از پرونده های اتهام فساد مالی و سوء استفاده از مقام مواجه است.

نتانیاهو یک بار از سال ١٩٩٦ تا سال ١٩٩٩ و سپس از سال ٢٠٠٩ تا کنون نخست وزیر اسرائیل بوده است.

اخبار مرتبط:

+ اسرائیل برای سومین بار در یک سال انتخابات برگزار می‌کند

+ رای گیری در انتخابات رهبری حزب لیکود اسرائیل آغاز شد

+ انتخابات اسرائیل؛ نتانیاهو مسئول تشکیل دولت ائتلافی شد

موضوعات مرتبط