بولیوی هشدار دولت مکزیک برای شکایت به دادگاه بین المللی را بی اساس دانست

سفارت

منبع تصویر، Reuters

توضیح تصویر،

سفارت مکزیک در لاپاز - تعدادی از مقامات دولت سابق بولیوی در سفارت مکزیک پناه گرفته اند

بولیوی اطلاعیه دولت مکزیک در مورد شکایت از آن کشور به دیوان دادگستری بین المللی را بی مورد دانسته است.

دولت مکزیک با استناد به افزایش تعداد نیروهای امنیتی و پلیس در اطراف سفارت و اقامتگاه سفیر این کشور در لاپاز، پایتخت بولیوی، آن را اقدام عمدی بولیوی در "ارعاب دیپلماتیک" و نقض قوانین بین المللی توصیف کرده و گفته است که در این مورد شکایتی را به دیوان دادگستری بین المللی تسلیم می کند.

وزیر خارجه بولیوی گفته است که در صورت تسلیم چنین شکایتی، دولت او فورا آن را رد خواهد کرد.

روابط بین بولیوی و مکزیک در پی فرار اوو مورالس، رئیس جمهوری سابق، به مکزیک و دریافت پناهندگی از آن کشور به تیرگی گرایید و قطع شد.

منبع تصویر، Reuters

توضیح تصویر،

کارن لونگرایک وزیر خارجه بولیوی شکایت مکزیک را بی اساس دانسته است

ماه گذشته، پس از آنکه اوو مورالس بار دیگر خود را پیروز انتخابات ریاست جمهوری اعلام کرد، تظاهراتی در این کشور روی داد و تلفاتی برجای گذاشت. با سلب حمایت پلیس و ارتش از آقای مورالس، او از سمت خود استعفا داد و به مکزیک گریخت. با اینهمه، پس از ورود به مکزیک، او اعلام کرد که تحت فشار ناچار به استعفا شده است.

سفارت مکزیک همچنین به ۹ تن از مقامات دولت آقای مورالس پناهندگی داده است. این افراد در ساختمان سفارت مکزیک در لاپاز اقامت دارند.

منبع تصویر، AFP

توضیح تصویر،

حضور مورالس در تظاهراتی در حمایت از او در پایتخت مکزیک - بولیوی فعالیت سیاسی مورالس و حمایت مکزیک از آن را ناقض اصل پناهندگی دانسته است

اوو مورالس و پناهندگی به مکزیک

اوو مورالس نخستین سیاستمدار از جامعه بومیان بولیوی بود که به ریاست جمهوری رسید. دوره اول ریاست جمهوری او از سال ۲۰۰۶ تا ۲۰۰۹ با یک رشته اصلاحات اقتصادی و اجتماعی همراه بود که محبوبیت فراوانی را برای وی در داخل و خارج بولیوی در پی آورد.

او به عنوان یک رهبر چپگرا، سیاست خارجی همسو با دولت‌های مخالف آمریکا در منطقه و جهان از جمله ایران را دنبال می‌کرد و روابط نزدیکی با مقامات ایران داشت.

طبق قانون اساسی بولیوی که در سال ۱۹۶۷ به تصویب رسیده بود، انتخاب یک فرد به ریاست جمهوری برای دو دوره مجاز دانسته شده بود مشروط بر اینکه این دو دوره پی در پی نباشد. در سال ۲۰۰۹، قانون اساسی اصلاح شد و اگرچه محدودیت دو دوره همچنان باقی ماند، اما ممنوعیت خدمت در دو دوره پی در پی لغو شد. آقای مورالس در انتخابات سال ۲۰۱۴ هم شرکت کرد و به پیروزی رسید.

منبع تصویر، fars

توضیح تصویر،

مورالس با رهبران ایران به خصوص محمود احمدی نژاد روابط بسیار گرمی داشت

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

در سال ۲۰۱۶، دولت حذف محدودیت دوره‌های ریاست جمهوری را به همه‌پرسی گذاشت که با اختلاف اندک آرا، به تصویب نرسید. آقای مورالس تصویب نشدن این پیشنهاد را به تبلیغات و توطئه خارجی نسبت داد.

در سال ۲۱۰۷، دادگاه قانون اساسی بولیوی رای داد که محدودیت دو دوره ریاست جمهوری به منزله نقض حقوق بشر است و اعتبار ندارد. به این ترتیب، به اوو مورالس اجازه داد تا در انتخابات سال جاری نیز شرکت کند و برای سومین بار به این مقام برسد. مخالفان آقای مورالس گفته‌اند که او در دوره ریاست جمهوری قضات طرفدار خود را به عضویت دادگاه قانون اساسی درآورده و رای دادگاه غیرمنتظره نبوده است.

انتخابات ریاست جمهوری در ماه اکتبر ۲۰۱۹ برگزار و اعلام شد که آقای مورالس در دور اول اکثریت آراء را کسب کرده است. اعلام نتیجه انتخابات تظاهراتی را در پی داشت و هفته گذشته، سازمان کشورهای آمریکایی، که مامور بررسی نتیجه انتخابات شده بود، در گزارشی نسبت به صحت آن ابراز تردید کرد. انتشار گزارش باعث گسترده شدن تظاهرات شد که گفته می‌شود شماری از ماموران پلیس نیز در آن شرکت داشتند.

با سلب حمایت پلیس و ارتش از آقای مورالس، او از سمت خود کناره گرفت و بعدا اعلام شد که به مکزیک پناهنده شده است. او بر صحت نتیجه انتخابات تاکید نهاد و گفت که تحت فشار ناچار به استعفا شده است. کناره گیری آقای مورالس از قدرت انتقاد چند دولت دیگر از جمله روسیه، کوبا، ونزوئلا و نیکاراگوئه را در پی آورد که تظاهرات مخالفان را به خارجیان به خصوص آمریکا نسبت دادند.

وی گفته است که حزب او در انتخابات ریاست جمهوری آتی شرکت خواهد کرد اما با توجه به شرایط، خود او قادر به نامزدی این حزب نخواهد بود.

دولت بولیوی فعالیت سیاسی اوو مورالس و حمایت مکزیک از آن را ناقض اصل پناهندگی سیاسی دانسته و دولت مکزیک را به تلاش برای مداخله در امور داخلی خود متهم کرده است.