روسیه سیستم موشک‌های مافوق صوت خود را مستقر کرد

ویدوی وزارت دفاع روسیه از کلاهک سیستم آوانگارد (شبیه سازی کامپیوتری )

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

ویدوی وزارت دفاع روسیه از کلاهک سیستم آوانگارد (شبیه سازی کامپیوتری )

وزارت دفاع روسیه می گوید اولین واحد موشک های مافوق صوت آوانگارد را مستقر و راه اندازی کرده است.

محل استقرار این سیستم اعلام نشد هرچند مقام ها پیشتر اشاره کرده بودند که در رشته کوه های اورال خواهد بود.

ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه گفته است که این موشک ها با توانایی حمل سلاح اتمی می توانند ۲۰ بار سریعتر از صوت حرکت کنند که روسیه را از سایر کشورها جلو می اندازد.

روسیه می گوید این موشک ها دارای قابلیت بالای مانور هستند که می تواند دفع آنها با سیستم های ضدموشکی موجود را غیرممکن کند.

سرگی شویگو وزیر دفاع روسیه تایید کرد که سیستم "هایپرسونیک" آوارنگارد در ساعت ۱۰:۰۰ صبح روز ۲۷ دسامبر به وقت مسکو فعال شد.

آقای پوتین سه شنبه گفته بود که سیستم آوانگارد می تواند از سپر سیستم های دفاعی موجود و آینده بگذرد: "هیچ کشوری صاحب سلاح های مافوق صوت نیست، چه رسد به سلاح های مافوق صوت قاره پیما."

این تحول درحالی روی می دهد که مجموعه موافقتنامه های کنترل تسلیحاتی که میراث جنگ سرد بود درحال فروپاشی است.

یک پیمان تازه - توافق "استارت نو" - قرار است در فوریه ۲۰۲۱ باطل شود.

روسیه ظاهرا به تمدید آن علاقمند است اما دولت ترامپ در آمریکا مردد به نظر می رسد.

جاناتان مارکوس، خبرنگار امور دفاعی بی بی سی

نمی توان به راحتی تایید کرد که موشک ابرصوتی آوانگارد روسیه آنطور که مسکو ادعا می کند واقعا راه اندازی شده، یا این که این فقط مرحله پیشرفته ای از آزمایش این سیستم است.

اما اشتیاق آقای پوتین برای بالیدن به این سیستم تا حدودی موجه است. به نظر می رسد روسیه در سیستم های ابرصوتی جلو باشد. چین هم درحال توسعه چنین سیستم هایی است درحالی که به نظر می رسد آمریکا تا حدودی عقب باشد.

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

پوتین در حال نظارت بر آزمایش این سیستم در سال ۲۰۱۸

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

موشک های ابرصوتی همانطور که از نامشان پیداست، با سرعت خیلی زیاد پرواز می کنند، یعنی بالاتر از ماخ ۵ - که حداقل پنج برابر سرعت صوت است. سلاح های ابرصوتی می توانند اشکال مختلفی داشته باشند. می توانند از نوع موشک های کروز باشند که در طول مسیر پرواز از نیروی محرکه برخوردارند یا می توانند سوار بر موشک بالستیک حمل و بعد با جدا شدن از آن به سوی هدف پرتاب شوند.

این نوع سیستم های موسوم به "بوست-گلاید" که به نظر می رسد آوانگار از نوع آنها باشد، مثل موشک های متعارف پرتاب می شوند، اما به جای دنبال کردن قوسی که از اتمسفر بالاتر می رود، هنگام بازگشت به اتمسفر در مسیری قرار داده می شود که به آن اجازه ورود خیلی سریع به اتمسفر را می دهد و بعد از آن بدون نیروی محرکه صدها هزار کیلومتر را پرواز می کنند.

در واقع این سرعت سیستم ابرصوتی نیست که در درجه اول اهمیت است. بلکه قابلیت فوق العاده مانور آن به هنگام سر خوردن به سوی هدف است. این مشکل بزرگی برای سیستم های ضدهوایی موجود ایجاد می کند.

اعلام عملیاتی شدن آوانگارد پیام آور عصر تازه و خطرناک رقابت تسلیحاتی است و بار دیگر تمرکز پوتین بر تقویت و مدرنیزه کردن زرادخانه اتمی روسیه را نشان می دهد.

برخی تحلیلگران ممکن است این برنامه را واکنشی درازمدت به علاقه جدی واشنگتن به سیستم های دفاع موشکی قلمداد کنند.

این ادعای آمریکا که این سیستم ها فقط و فقط برای دفاع در برابر حملات احتمالی کشورهای "یاغی" مثل کره شمالی یا ایران ساخته می شود در مسکو خریدار زیادی ندارد.