آمریکا در ۲۰۱۹: بیشترین موارد کشتار جمعی

کشتار‌های مسلحانه در آمریکا مانند تیراندازی در ال‌پاسو، معمولا با سوگواری عمومی در این کشور همراه است. حق نشر عکس AFP
Image caption کشتار‌های مسلحانه در آمریکا مانند تیراندازی در ال‌پاسو، معمولا با سوگواری عمومی در این کشور همراه است.

محققان می‌گویند آمریکا در سال ۲۰۱۹ بیشترین موارد کشتار جمعی را در تاریخ خود داشته که تیراندازی شیوه غالب آن‌ها بوده است.

براساس تحقیق مشترک خبرگزاری آسوشیتدپرس، یو.اس.ای تو.دی و دانشگاه نورث ایسترن، در سال ۲۰۱۹ طی مجموع ۴۱ مورد کشتار جمعی ۲۱۱ نفر جان خود را از دست داده‌اند.

کشتار جمعی به قتل‌هایی گفته می‌شود که طی آن، به جز عامل حمله، دست کم ۴ نفر کشته شده باشند.

تیراندازی در ال‌پاسو با ۲۲ کشته و ویرجینیا بیچ با ۱۲ کشته، دو مورد از مرگبارترین تیراندازی‌های سال جاری در آمریکا بودند.

به گفته محققان بالاترین تعداد این کشتارهای جمعی در یک ایالت ۸ مورد بوده که در ایالت کالیفرنیا روی داده است.

پایگاه داده‌هایی که توسط این سه موسسه برای رصد موارد کشتار جمعی در آمریکا راه‌اندازی شده، جمع‌آوری این اطلاعات را از سال ۲۰۰۶ آغاز کرده است با وجود این براساس تحقیقاتی که از دهه هفتاد میلادی تا کنون موجود است هیچ سالی به این اندازه حملات مرگبار با قربانی بیش از چهار نفر روی نداده است.

به گفته محققان در سال ۲۰۱۷ افراد بیشتری در آمریکا بر اثر این کشتارها جان باخته‌اند اما تعداد موارد حمله کمتر از سال ۲۰۱۹ بوده است.

در سال ۲۰۱۷ در یک مورد تیراندازی در فستیوال موسیقی در لاس‌وگاس ۵۹ نفر کشته شدند.

این محققان می‌گویند بسیاری از این موارد به دلیل اینکه به درگیری‌های خانوادگی و یا اختلافات میان باندهای بزهکار مرتبطند در اخبار برجسته نمی‌شوند.

انجمن اسلحه آمریکا که سالانه میلیون‌ها دلار در زمینه مقاومت در برابر هرگونه قانون محدودکننده خرید و مالکیت سلاح هزینه می‌کند از مخالفان گسترش بررسی سوء‌پیشینه خریداران سلاح یا هرگونه محدودیت برای خرید سلاح در آمریکا است.

در ماه اوت در پی دو کشتار مسلحانه در اوهایو و ال‌پاسو، دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا اعلام کرد گفتگوهای جدی برای اصلاح قوانین مربوط به سوء‌پیشینه متقاضیان خرید سلاح در جریان است. اما کمی بعد و براساس گزارش‌ها، بعد از گفتگوی تلفنی بلندی با رییس انجمن اسلحه آمریکا تغییر عقیده داد و گفت آمریکا همین حالا قوانین بررسی سوءپیشینه خوبی دارد و عاملان این تیراندازی‌ها ‌"مشکل روانی" دارند.

مطالب مرتبط