آتش‌بازی‌ سال نو سیدنی با وجود آتش‌سوزی‌های گسترده برگزار می‌شود

استرالیا حق نشر عکس Getty Images
Image caption آتش‌سوزی‌های گسترده در استرالیا

کلور مور شهردار سیدنی پایتخت استرالیا گفت نمایش آتش‍بازی‌های سال نو میلادی در این شهر طبق برنامه‌ریزی قبلی انجام خواهد شد.

بیش از ۲۵۰ هزار نفر با با امضای طوماری خواستار توقف آتش‌بازی‌های سال نو شدند و گفته‌اند بهتر است هزینه آن صرف خاموش کردن آتش‌سوزی‌های اخیر شود. در این طومار آمده است که نمایش آتش‌بازی می‌تواند موجب آسیب مردمی شود که به‌اندازه کافی در دود و آتش بوده‌اند.

آقای مور گفت: "نمی‌توانیم آتش‌بازی را متوقف کنیم و حتی اگر بتوانیم این اقدام سودمندی اندکی دارد."

از ماه سپتامبر در استرالیا آتش‌سوزی‌هایی در مراتع و جنگل‌ها به وقع پیوست و در دسامبر با افزایش گرما در این کشور، دامنه آتش‌سوزی‌های گسترده شد و میلیون‌ها هکتار نیز از ماه سپتامبر تا به امروز در آتش سوخته است.

انتظار می‌رود موج گرما در روزهای آینده آتش‌‎سوزی‌های بیشتری را در پی داشته باشد. به همین دلیل به ساکنین بخش‌هایی از ایالت ویکتوریا توصیه شده است که خانه‌های خود را ترک کننند.

دولت گفته است که آتش‌نشانان داوطلب به ازای ساعاتی که مرخصی می‌گیرند تا به خاموش کردن آتش کمک کنند می‌توانند حدود ۴۰۰۰ دلار درخواست کنند.

ایالت نیو ساوت ولز، ایالتی که سیدنی در آن واقع است، با بیش از ۱۰۰ آتش‌سوزی بدترین بخش از استرالیاست که دچار آسیب شده است. شهر بالمور در جنوب غرب سیدنی در ۲۲ دسامبر تخریب شد.

موضوعات مرتبط