حمله موشکی به رژه نظامی نیروهای مورد حمایت امارات در یمن

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
حمله به رژه جدایی طلبان جنوب یمن

حمله موشکی به مراسم رژه نظامی در شهر ضالع در جنوب یمن دستکم ۵ کشته و چندین زخمی بر جای گذاشته است.

هنوز هیچ گروه یا فردی مسئولیت این حمله را بر عهده نگرفته است. 'نیروهای کمربند امنیتی یمن '، شبه نظامیان حوثی را مسئول این حمله دانسته‌اند اما رسانه‌های وابسته به حوثی‌ها هنوز واکنشی نشان نداده‌اند.

نیروهای کمربند امنیتی یمن بخشی از جبهه جدایی‌طلب در جنوب یمن هستند که با حمایت امارات متحده عربی در حال جنگ با حوثی‌ها هستند.

شاهدان عینی به خبرگزاری رویترز گفته‌اند انفجار در نزدیکی یک مهمانخانه اتفاق افتاده است. منابع پزشکی محلی دست‌کم پنج کشته و هشت زخمی را تایید کرده‌اند.

حق نشر عکس Reuters
Image caption عکسی از مراسم رژه نظامی پیش از حمله موشکی

شهر ضالع که در اداره نیروهای جدایی‌طلب جنوب یمن است بندر عدن را به صنعا متصل می‌کند. بندر عدن در کنترل نیروهای عبدربه منصور هادی، رئیس جمهور مورد شناسایی بین‌المللی یمن است و صنعا در اختیار شیعیان حوثی‌ است.

در ماه اوت حوثی‌ها موشکی و پهپادی به یک رژه نظامی در عدن را بر عهده گرفتند.

حق نشر عکس AFP
Image caption جدایی‌طلبان یمنی اواسط ماه اوت کنترل عدن را به دست گرفتند

یمن از سال ۲۰۱۴ میلادی و خلع قدرت دولت عبد ربه منصور هادی، رئیس جمهور این کشور صحنه درگیری‌های خونین بوده است.

در سال ۲۰۱۵ ائتلافی به رهبری عربستان در این کشور وارد مداخله نظامی شد که هدف آن بازگرداندن دولت عبد ربه منصور هادی به قدرت است.

ایران حمایت خود از حوثی‌ها را "مستشاری" اعلام کرده است.

سرلشکر محمد باقری، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح مهر ماه گفته است: "ما به ارتش مردمی یمن کمک‌های مستشاری و فکری می‌کنیم و مسئول این کار، سپاه پاسداران است و تا آخر هم کنار مردم یمن می‌ایستیم تا این تجاوز را از خود دور کنند."

حدود دو سال پیش نیز سرلشکر پاسدار محمدعلی جعفری، فرمانده سابق سپاه پاسداران نیز گفته بود که در یمن "حکومت در دست انصارالله است و کمک‌های ما هم عمدتا در حد کمک‌های مستشاری و عمدتا معنوی است."

جدایی‌طلبان یمنی که خواستار تفکیک جنوب این کشورند در ماه اوت توانستند کنترل پایگاه های نظامی و کاخ ریاست جمهوری در عدن را به دست بگیرند و نیروهای دولت عبد ربه منصور هادی را که مورد حمایت سازمان ملل متحد و ائتلاف عربستان است از این شهر عقب برانند.

این نیروها که مورد حمایت امارات متحده عربی هم هستند به دنبال تشکیل کشوری مستقلی تحت عنوان یمن جنوبی‌اند.

حق نشر عکس Reuters
Image caption موشک به جایگاه ویژه این رژه نظامی برخورد کرده است

موضوعات مرتبط