ترامپ عراق را تهدید به اعمال شدیدترین تحریم‌ها کرد

ترامپ حق نشر عکس Getty Images

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا تهدید کرد در صورتیکه عراق نیروهای آمریکایی را از کشورش اخراج کند، وی شدیدترین تحریم‌ها را علیه این کشور اجرا خواهد نمود.

آقای ترامپ به خبرنگاران گفت که ایالات متحده یک پایگاه بسیار ویژه و گرانقیمت در آنجا ساخته که بیلیون‌ها دلار هزینه برای این کشور داشته است.

وی افزود: "ما آنجا(عراق) را ترک نمی‌کنیم، مگر اینکه آنها هزینه این پایگاه را بدهند".

آقای ترامپ که در هواپیمای مخصوص رئیس جمهور آمریکا با خبرنگاران صحبت می‌کرد گفت که اگر عراق به دلایل غیردوستانه از نیروهای ایالات متحده بخواهد که این کشور را را ترک کنند، "ما این کشور را به صورتی تحریم می‌کنیم که هیچگاه در گذشته اتفاق نیفتاده است".

وی گفت که تحریم‌ها علیه عراق طوری خواهد بود که "تحریم‌های اعمال شده علیه ایران ناچیز به نظر بیایند.

در عراق حدود ٥٢٠٠ نیروی آمریکایی حضور دارند و شماری نیروی بریتانیایی هم در قالب ائتلاف ضد داعش در این کشور هستند.

تهدید مجدد ایران توسط ترامپ

رئیس جمهور آمریکا همچنین بار دیگر تهدید خود برای حمله به اهدافی که برای فرهنگ ایران اهمیت دارند را تکرار کرد.

آقای ترامپ در حال بازگشت به واشنگتن در هواپیما به خبرنگاران گفت: "ایرانی ها مجاز باشند مردم ما را بکشند، شکنجه و مصدوم کنند. از بمب کنار جاده ای استفاده کنند و شهروندان ما را منفجر کنند. ولی ما اجازه اقدام علیه اماکن فرهنگی آنها را نداشته باشیم؟ این طور نیست."

آقای ترامپ پیش تر ایران را در توییتر تهدید کرده بود که در صورت انجام اقدام تلافی جویانه علیه آمریکا، ایالات متحده دست به اقدام نظامی علیه ۵۲ هدف خواهد زد که برای ایران و فرهنگ ایران اهمیت بالایی دارند.

ترامپ همچنین در سه توئیت نوشت: "آنها به ما حمله کنند ما متقابل حمله می‌کنیم. اگر دوباره حمله کنند که من شدیدا توصیه می‌کنم این کار را نکنند، ما به آنها سخت‌تر از همیشه حمله خواهیم کرد."

"آمریکا تازه دو تریلیون دلار در تجهیزات نظامی سرمایه‌گذاری کرده است. ما بزرگترین و با فاصله بهترین ارتش دنیا را داریم. اگر ایران به پایگاه آمریکایی یا هر فرد آمریکایی حمله کند، ما بعضی از این تجیهزات نو را به سمت آنها می‌فرستیم، بدون تعلل."

"این پست‌ها برای مطلع کردن کنگره است که اگر ایران به هر هدف یا فرد آمریکایی حمله کند، آمریکا بسرعت و با تمام قدرت حمله متقابل خواهد کرد و شاید به شکلی نامتناسب با حمله ایران. این اطلاع حقوقی لازم نیست اما به هر حال داده شد."

تصمیم پارلمان عراق چه بود؟

حق نشر عکس Reuters

دیروز عصر مجلس عراق رای به خروج نیروهای آمریکایی از این کشور داد.

طبق این مصوبه درخواست کمک عراق برای مقابله با داعش لغو می‌شود و حضور هر نیروی خارجی و استفاده از حریم دریایی، هوایی و زمینی این کشور غیرقانونی است. علاوه بر این اجازه استفاده از سلاح فقط در انحصار دولت عراق خواهد بود.

عادل عبدالمهدی نخست وزیر عراق، در جلسه اضطراری مجلس عراق گفت هم به نفع عراق هم به نفع آمریکا است که حضور نیروهای آمریکایی در عراق خاتمه پیدا کند.

این نشست اضطراری برای بررسی موضوع نقض حاکمیت ملی عراق در حمله پهپادی آمریکا به قاسم سلیمانی و ابومهدی مهندس در فرودگاه بغداد تشکیل شد.

عادل عبدالمهدی نخست وزیر عراق که استعفا کرده اما تا زمان انتخاب نخست وزیر جدید اداره دولت را در دست دارد گفت مبنای حضور نیروهای آمریکایی در عراق دو نامه‌ای است که دو وزیر خارجه سابق، هوشیار زباری (ژوئن ٢٠١٤) به دبیر کل سازمان ملل و ابراهیم جعفری (سپتامبر ٢٠١٤) به رئیس شورای امنیت سازمان ملل نوشته و برای مقابله با داعش کمک خواسته بودند.

آقای عبدالمهدی گفت مصلحت این است که حضور نیروهای آمریکایی به پایان برسد. برای این کار دو راه هست، یا خروج فوری یا تعیین جدول زمانی و همزمان محدود شدن نقش نیروهای آمریکایی به آموزش و مبارزه با داعش. این موضوع به رای گذاشته شده بود و خروج فوری رای آورد.

مایک پومپئو وزیر خارجه آمریکا در واکنش به این مصوبه به شبکه فاکس گفت عادل عبدالمهدی نخست وزیر "موقت" است و "زیر فشار تهدیدهای عظیم رهبران ایران قرار دارد یعنی کسانی که ما می‌خواهیم عقب برانیم، اما ما مطمئن هستیم که مردم عراق می‌خواهند آمریکا در عراق بماند."

دیروز ائتلاف بین‌المللی ضد داعش به رهبری آمریکا رسما اعلام کرد به علت حملات راکتی کتائب حزب‌الله به پایگاه‌های این نیرو، به آموزش نیروهای امنیتی عراق برای مبارزه با داعش رسما خاتمه می‌دهد.

همراهی ضمنی فرانسه و بریتانیا با آمریکا

کاخ الیزه در بیانیه‌ای گفت امانوئل مکرون رئیس جمهور فرانسه با دونالد ترامپ تلفنی صحبت و بر "همبستگی کامل کشورش با متحدان در باره حملاتی که در هفته‌های اخیر به نیروهای ائتلاف در عراق شده است تاکید کرده است."

بر طبق این بیانیه، رئیس جمهور فرانسه از "اقدام‌های بی‌ثبات‌کننده سپاه قدس تحت فرماندهی ژنرال قاسم سلیمانی" اظهار نگرانی کرده و از ایران خواسته به این اقدام‌ها پایان دهد و "از هرگونه اقدام نظامی که باعث بی‌ثباتی در منطقه شود خودداری کند."

بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا نیز دیروز گفت سوگوار کشته شدن قاسم سلیمانی نیست اما خواستار خویشتنداری در واکنش به مرگ او شد.

آقای جانسون در بیانیه‌ای گفت قاسم سلیمانی مسئول "بی‌ثباتی" در منطقه است و "اقداماتش به مرگ هزاران شهروند بیگناه و کارکنان غربی منجر شده است. نخست وزیر بریتانیا گفت فراخوان انتقام فقط به خشونت بیشتر منجر می‌شود.

آقای جانسون گفت با دونالد ترامپ، آنگلا مرکل و امانوئل مکرون تلفنی صحبت کرده و برای کاهش تنش در منطقه با آنها در ارتباط نزدیک است.

در همین حال بریتانیا از دولت عراق خواست نیروهایش همچنان در عراق بمانند. مجلس عراق روز یکشنبه خروج فوری نیروهای آمریکایی از عراق را تصویب کرد.