باران کمی آتش را در استرالیا فرو نشاند اما بحران تمام نشده

استرالیا حق نشر عکس Getty Images

در بخش‌هایی از استرالیای سوخته در آتش، باران باریده و دمای هوا کمتر شده اما مقامات هشدار می‌دهند که شعله‌های آتش به زودی زبانه خواهند کشید. در همین حال اسکات موریسون نخست وزیر استرالیا ۱/۴ میلیارد دلار به بازسازی مناطق ویران در دو سال آینده اختصاص داد.

در ساحل شرقی استرالیا از ملبورن تا سیدنی باران دوده باریده و در بخش‌هایی از ایالت نیوسات‌ولز باران سیل‌آسا گزارش شده است.

امروز در هیچ جا هشدار آتش داده نشده و وضعیت در نیوسات‌ولز به پایین‌تر حد هشدار تنزل کرده است اما مقامات هشدار داده‌اند که دمای هوا افزایش خواهد یافت و دو آتش بزرگ در ایالت‌های ویکتوریا و نیوسات‌ولز ممکن است به هم برسند و آتشی عظیم به پا شود.

استرالیا امسال یکی از بدترین آتش سوزی‌های تاریخ خود را تجربه می‌کند که محصول گرمای بی‌سابقه و ماه‌ها خشکسالی است.

این کشور به این آتش‌سوزی‌های سالانه عادت دارد اما امسال یکی از بدترین‌ها بوده است. از زمان شروع آتش‌سوزی‌ها در ماه سپتامبر (حدود سه ماه پیش) ۲۴ نفر جان خود را از دست داده‌اند. تخمین زده می‌شود که ۴۸۰ میلیون حیوان نیز کشته شده باشند.

با وجودی که باران باعث شد بحران کمی فروکش کند اما هنوز دودآلودگی هوا زیاد و خطرناک است.

گالری ملی و دانشگاه ملی استرالیا در کانبرا برای پیشگیری از "هر نوع خطری برای عموم، کارکنان و آثار هنری" تعطیل شده‌اند.

در ملبورن شعاع دید در بخش‌های بزرگی از شهر و حومه آن به یک کیلومتر کاهش یافته است.

کیفیت هوای کانبرا پایتخت اخیرا یکی از بدترین‌ها در دنیا ارزیابی شده است.

بهبود اوضاع به این معنی است که نیازهای ضروری مناطق سوخته را می‌توان ارسال و تامین کرد.

ارتش استرالیا می‌گوید کالا، نیرو و خودرو به جزیره کانگورو فرستاده است. این جزیره به شدت در آتش سوخته و هفته پیش دو نفر در آنجا کشته شدند.

ارتش استرالیا در ایالت‌های ویکتوریا و نیوسات‌ولز هم امدادرسانی کرده است.

حق نشر عکس Reuters
Image caption آسمان در عدن در ایالت نیوسات‌ویلز شنبه شب اینگونه بود

آتش‌سوزی دو روز گذشته به اوج رسید، صدها خانه سوختند و آسمان شهرها و روستاها نارنجی شد و دود و خاکستر فضا را پر کرد.

سایمون اتکینسون خبرنگار بی‌بی‌سی در عدن در ایالت نیوساوت‌ولز می‌گوید شنبه شب که آسمان نارنجی و تهدید آتش بیشتر شد، بسیاری از مردم از خانه‌هایشان فرار کردند تا به جایی امن‌تر بروند.

باران غیرمنتظره با استقبال روبرو شد و کمی هوای دودآلود را سبکتر کرد. برخی به خانه‌هایشان برگشتند اما پیش‌بینی برای هفته آینده هوای داغ و خشک است و ساکنان این مناطق نمی‌دانند که آیا باز مجبور به ترک خانه‌هایشان می شوند یا نه.

نخست وزیر استرالیا هشدار داده که این وضعیت ممکن است ماه‌ها طول بکشد. او که از صنایع زغال‌سنگ استرالیا حمایت می‌کند زیر شدیدترین انتقادها است؛ برای اینکه در حین بحران آتش برای تعطیلات به هاوایی رفت و گرم شدن هوای زمین را جدی نمی‌گیرد. منتقدان می‌گویند استرالیا نه سیاست‌گذاری ملی در زمینه انرژی دارد نه در زمینه تغییر اقلیم.

موضوعات مرتبط