بحران ونزوئلا؛ گوایدو برای رفتن به پارلمان از روی نرده‌ها پرید

خوان گوایدو در بالای نرده های پارلمان ونزوئلا حق نشر عکس Reuters
Image caption خوان گوایدو سعی داشت که با بالارفتن از نرده ها وارد ساختمان پارلمان شود و در رای گیری شرکت کند، اما ماموران مانع او شدند

پس از یک روز پر تنش در صحنه سیاسی ونزوئلا، حالا دو نماینده مجلس خود را رئیس 'شورای ملی' این کشور می‌نامند؛ خوان گوایدو، رهبر مخالفان که مورد حمایت آمریکاست و لوئیز پارا، رقیب او که از حمایت نیکلاس مادورو برخوردار است، هر دو خود را رئیس پارلمان ونزوئلا می‌دانند.

یکشنبه، ۱۵ دی ماه (۵ ژانویه) تصاویری از خوان گوایدو منتشر شد که در آن دیده می‌شد او سعی دارد با بالارفتن از نرده‌ها وارد ساختمان "شورای ملی" ونزوئلا شود.

"شورای ملی" ونزوئلا همان پارلمان یا مجلس قانون‌گذاری این کشور است.

او می‌خواست مجددا به عنوان رئیس مجلس انتخاب شود اما ماموران امنیتی مانع ورود او به ساختمان پارلمان شدند و نگذاشتند در رای‌گیری برای انتخاب رئیس جدید مجلس شرکت کند.

داخل ساختمان شورای ملی هم اوضاع بسیار آشفته بود و حتی بین نمایندگان کتک‌کاری روی داد.

بعضی از نمایندگان مخالف به طور غیرمنتظره‌ای با اعضای حزب سوسیالیست حاکم به رهبری نیکلاس مادورو رئیس‌جمهور، ائتلاف کردند و لوئیز پارا، رقیب خوان گوایدو را به عنوان رئیس مجلس انتخاب کردند

اما از آن طرف طرفداران خوان گوایدو، هم در دفتر یک روزنامه مخالف دولت جمع شدند و او را به عنوان رئیس مجلس معرفی کردند.

کار چطور به اینجا کشید؟

از ژانویه سال گذشته که اعتراضات خیابانی در ونزوئلا آغاز شد، آقای گوایدو، رئیس مجلس آن زمان، خود را رئیس‌جمهور کشور خواند و حدود ۶۰ کشور از جمله آمریکا و کشورهای غربی آقای گوایدو را به‌عنوان رئیس‌جمهور به رسمیت شناختند.

اما حالا و پس از یک سال تلاش ناکام برای برکنار کردن نیکلاس مادورو، رئیس جمهور به نظر می‌رسد به سختی می‌تواند مخالفان را متحد کند.

دولت مادورو در ماه‌های اخیر با وجود تنش‌های داخلی و فشارهای خارجی موفق شده با حمایت ارتش موفق جایگاه خود را تثبیت کند.

دولت آمریکا به منظور اعمال فشار بیشتر بر دولت ونزوئلا، این ماه تحریم‌های بیشتری را علیه دولت آقای مادورو وضع کرد. هدف آمریکا از این تحریم‌ها، وادار کردن رئیس‌جمهوری ونزوئلا به ترک قدرت است.

اما آقای مادورو تائید کرده که طی چند ماه گذشته، دولت ونزوئلا، مذاکراتی با چهره‌های بلندپایه دولت دونالد ترامپ داشته است.

آقای مادورو، بلافاصله از انتخاب لوئیز پارا، که از متحدان سابق خوان گوایدو بوده حمایت کرد و گفت که آقای گوایدو با "رای مخالفانش از پارلمان بیرون انداخته شد."

تلویزیون دولتی ونزوئلا پس از آن آقای پارا را به عنوان رئیس جدید شورای ملی این کشور معرفی کرد.

آمریکا، اتحادیه اروپا و چندین کشور آمریکای لاتین برگزاری این رای گیری را محکوم کردند.

حق نشر عکس AFP
Image caption لوئیز پارا، که از حمایت نیکلاس مادورو، رئیس جمهوری ونزوئلا برخوردار است، به عنوان رئیس شورای ملی این کشور انتخاب شد

قبل از انجام رای‌گیری، آقای گوایدو دولت ونزوئلا را متهم کرد که با پرداخت رشوه و ارعاب سیاستمداران، سعی دارد مانع انتخاب مجدد او به عنوان رئیس پارلمان شود.

اما آقای پارا، پس از انتخاب در یک مصاحبه تلویزیونی گفت که جلسه رای گیری بدون حضور آقای گوایدو برگزار شد چون او در جلسه شرکت نکرد.

حق نشر عکس Reuters
Image caption خوان گوایدو در حال صحبت با خبرنگاران؛ طرفداران آقای گوایدو، انتخاب پارا به عنوان رئیس مجلس را "کودتای پارلمانی" نامیدند

چرا گوایدو هم خود را پیروزی انتخابات اعلام کرد؟

آقای گوایدو می‌گوید که فقط نمایندگان موافق دولت و مخالفانی که منتقد او هستند اجازه وارد شدن به ساختمان پارلمان را داشتند. رای گیری برای انتخاب رئیس پارلمان در محل شورای ملی این کشور برگزار شد و گروهی از ماموران امنیتی این محل را محاصره کرده بودند.

پس از آن که ماموران امنیتی مانع ورود آقای گوایدو به ساختمان شدند، او در دفتر روزنامه ال ناسیونال (El Nacional) در کاراکاس یک جلسه پارلمان برگزار کرد. این روزنامه طرفدار مخالفان دولت است.

نمایندگان مخالف دولت در این جلسه شرکت کردند و به خوان گوایدو به عنوان رئیس مجلس رای دادند. او می‌گوید که ۱۰۰ نماینده از ۱۶۷ نماینده مجلس به نفع او رای داده‌اند.

آقای گوایدو در این جلسه به عنوان رئیس مجلس سوگند یاد کرد.

آمریکا آقای گوایدو را به عنوان رئیس مجلس قانون گذاری این کشور به رسمیت شناخت و برای او پیام تبریک فرستاد.

مایک پومپئو در پیامی گفت: "من به خوان گوایدو برای انتخاب مجددش به عنوان رئیس شورای ملی ونزوئلا تبریک می‌گویم و تلاش نافرجام رژیم سابق مادورو را برای نفی خواست شورای ملی که به شیوه دموکراتیک انتخاب شده را محکوم می‌کنیم."

او در ادامه گفت: "آمریکا و ۵۷ کشور دیگر جهان او را به عنوان رهبر شورای ملی ونزوئلا به رسمیت می‌شناشد و به این ترتیب او رئیس‌جمهور موقت ونزوئلاست."

موضوعات مرتبط