دبیرکل سازمان ملل درباره بالاگرفتن تنش‌ها در جهان هشدار داد

آنتونیو گوترش حق نشر عکس Getty Images

دبیرکل سازمان ملل متحد می‌گوید تنش در جهان به بالاترین سطح در قرن حاضر رسیده است. آنتونیو گوترش بدون اشاره مستقیم به حمله هوایی ایالات متحده آمریکا در عراق و کشته شدن قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی "قدس سپاه" گفت که تنش‌ها سبب شده تا کشورهای بیشتری "تصمیماتی غیرقابل پیش‌بینی با تبعاتی غیرقابل پیش‌بینی" اتخاذ کنند.

دبیرکل سازمان ملل متحد درباره خطر ژرف یک محاسبه غلط هشدار داد. آقای گوترش با اشاره به این‌که با بسیاری از مقامات جهان در ارتباط مداوم است گفت: "پیام من ساده و روشن است؛ افزایش تنش را متوقف کنید".

او از رهبران کشورهای درگیر تنش خواست تا گفت‌وگو را از سرگیرند و همکاری‌های بین‌المللی را احیا کنند.

دبیرکل سازمان پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو هم در بروکسل گفته است که کشتن قاسم سیلمانی تصمیم ایالات متحده و نه ناتو بوده است. با این حال، ینس استولنبرگ افزوده که اعضای ناتو بر سر نگرانی از عملیات‌های ایران "برای بی‌ثباتی منطقه" و این‌که نباید این کشور "سلاح هسته‌ای" داشته باشد، اتفاق نظر دارند.

پس از حمله به سفارت ایالات متحده آمریکا در بغداد و تجمع دو روزه هواداران حشد شعبی در برابر ساختمان این سفارت، آمریکا تهدید کرد که هرگونه خسارت به منافع خود را بی‌پاسخ نخواهد گذاشت. آمریکا انگشت اتهام را به سوی ایران نشانه گرفت. حشد شعبی گروهی شبه نظامی و مورد پشتیبانی مستقیم ایران است.

ارتش آمریکا روز جمعه (۳ ژانویه) با حمله پهپادی کاروان قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه و ابومهدی مهندس فرمانده کتائب حزب الله و معاون رئیس حشد شعبی را هدف گرفت. به گفته سفیر ایران در بغداد به جز قاسم سلیمانی و ابومهدی مهندس، در مجموع ۱۰ تن کشته شدند.

مقامات ایران گفته‌اند که "انتقامی سخت" از آمریکا گرفته خواهد شد.

بیشتر بخوانید: