خاندان سلطنتی بریتانیا نشست بحران خانوادگی برگزار کرده است

قرار است هری، ویلیام و چارلز با ملکه بریتانیا گفتگو کنند حق نشر عکس Getty Images
Image caption قرار است هری و ویلیام، نوه های ملکه و پدرشان چارلز با ملکه بریتانیا گفتگو کنند

در پی اعلام شاهزاده هری، نوه ملکه بریتانیا، و همسرش مگان مارکل، مبنی بر کناره‌گیری از جایگاه خود به عنوان اعضای ارشد خانواده سلطنتی، ملکه بریتانیا با اعضای خانواده سلطنتی در کاخ ساندرینگهام دیدار کرده است. موضوع بحث آنان جزییات نقش آتی هری و مگان است که با عنوان دوک و دوشس ساسکس مشهورند.

بعد از این دیدار ملکه الیزابت دوم گفت که خانواده سلطنتی "بحث های سازنده‌ای" درباره آینده این زوج داشته‌اند. ملکه در بیانیه ای افزود که هری و مگان نمی‌خواهند متکی به منابع مالی عمومی باشند بنابر این آنها بر سر یک دوره انتقالی توافق کرده‌اند که طی آن، بخشی از زمان خود را در بریتانیا و بخشی دیگر را در کانادا بگذرانند.

پرنس هری، برادرش پرنس ویلیام و پدرشان چارلز در این جلسه حاضر شده اند و انتظار می رفت که مگان تلفنی از کانادا در این جلسه شرکت کند. جانی دایموند، خبرنگار امور سلطنتی در بی بی سی، معتقد است که این جلسه را برای خاندان سلطنتی، یک رویداد مهم تاریخی است.

قرار بوده که طی این گفت و گو "قدم بعدی" در تبیین ارتباط این زوج با خانواده سلطنتی مشخص شود. ملکه امیدوار است که طی روزهای آینده راه حلی برای این مشکل پیدا شود. البته خبرنگار بی بی سی می گوید که تصمیم گیری در این مورد ممکن است زمانبر باشد.

از موضوعات بحث انگیز در این زمینه، در پی اعلام جدا شدن این زوج از خاندان سلطنتی که در نشست خانواده سلطنتی هم درباره آن گفتگو شده، منابع مالی است که قرار است در اختیار آن دو قرار بگیرد، و اینکه آیا آنان القاب سلطنتی خود را حفظ خواهند کرد یا نه، و همچنین وظایف خود به عنوان اعضای خاندان سلطنتی همچنان باید انجام بدهند یا نه.

نخستین دیدار

جلسه روز دوشنبه نخستین باری بوده که از زمان اعلام تصمیم هری و همسرش، ملکه به طور رو در رو با نوه خود دیدار کرده است.

چهارشنبه هشتم ژانویه ۲۰۲۰، هری و مگان ضمن اعلام تصمیم خود برای جدایی از خانواده سلطنتی، در بیانیه ای گفتند که قصد دارند وقت خود را میان بریتانیا و آمریکای شمالی تقسیم کنند.

گفته شد که آنها پیش از انتشار این بیانیه با هیچ یک از اعضای خاندان سلطنتی مشورت نکرده بودند.

کاخ باکینگهام از این تحول ابراز "یاس" کرد و گفته شد که مقام های ارشد خاندان سلطنتی از این بیانیه "آزرده‌" شدند.

انتظار می رفت که ملکه الیزابت دوم، پرنس چارلز، ویلیام و هری، ضمن در نظر گرفتن برنامه هایی که آن دو برای خود اعلام کرده اند، مجموعه ای از احتمالات را در مورد آینده این زوج مرور کنند.

از جمله مسائلی که هری و مگان برای رسیدن به این تصمیم خود اعلام کردند توجه فوق العاده رسانه‌ها به زندگی شان بوده است.

'شکاف' در خاندان سلطنتی

حق نشر عکس VT Freeze Frame
Image caption هری و برادرش ویلیام در سال ۱۹۹۷ در مراسم تشییع مادرشان دیانا، در لندن. مردم بریتانیا هری و برادرش ویلیام را از زمان کودکی، به ویژه هنگامی که به دنبال تابوت مادرشان قدم می زدند، به یاد دارند و زندگی خصوصی آنان را از نزدیک دنبال می کنند

گفته می شود که مشورت نکردن این زوج سلطنتی با سایر اعضای خانواده از جمله مادربزرگشان، ملکه بریتانیا، سبب آزرده خاطر شدن خانواده شده است و واژه "مایوس شدن" که از سوی مقامات کاخ باکینگهام به کار رفته، واژه ای شدید الحن به شمار می آید.

خبرنگار بی بی سی در امور سلطنتی معتقد است که این موضوع نشان دهنده "یک شکاف عمده" میان هری و مگان از یک طرف و باقی خانواده سلطنتی از طرف دیگر است.

اعلام تصمیم این زوج بحث های بسیاری را در روزهای گذشته گذشته در بریتانیا برانگیخته است. در حالی که بسیاری از مردم معتقدند که آنان کاملا حق دارند برای آینده زندگی شان تصمیم بگیرند، گروهی نیز می گویند اعضای خاندان سلطنتی نمی توانند هر وقت دلشان خواست از نقش خود کناره بگیرند.

این بحث های هنگامی پررنگ تر می شود که پرسش هایی مانند اینها از سوی بعضی مطرح می شود: امکان ادامه برخورداری آنان از منابع مالی عمومی، به طور مثال برای حافظت فردی از آنان که گفته می شود هزینه بسیار بالایی دارد، و دیگر اینکه آنان چگونه می توانند شغلی انتخاب کنند که با توجه فعالیت های خیریه آنان دچار تضاد منافع نشوند.

مردم بریتانیا هری و برادرش ویلیام را از زمان کودکی، به ویژه هنگامی که به دنبال تابوت مادرشان دیانا، که به طرز دلخراشی در پاریس و پس از تعقیب و گریزی با خودروی حامل خبرنگاران، کشته شد به یاد دارند و زندگی خصوصی آنان را از نزدیک دنبال می کرده اند. به نظر می رسد همین علاقه عموم به زندگی این دو بحث های اخیر درباره تصمیم هری و همسرش را تشدید کرده است.