بندیکت شانزدهم از پاپ فرانسیس خواست کشیش شدن را برای مردان متاهل مجاز نکند

  • 13 ژانویه 2020 - 23 دی 1398
بندیکت شانزدهم حق نشر عکس Getty Images
Image caption بندیکت شانزدهم

بندیکت شانزدهم، پاپ پیشین از پاپ فرانسیس خواسته کشیش شدن مردان متاهل را مجاز نکند. این موضوع باعث شگفتی ناظران امور واتیکان شده است.

بندیکت شانزدهم که ۹۲ سال دارد و در سال ۲۰۱۳ بازنشسته شد به همراه روبر سارا، در کتابشان به موضوع بحث‌برانگیزی می‌پردازند موسوم به "ویری پروباتی"، اجازه کشیش شدن به مردان متاهلی که "شایستگی‌شان ثابت شده است."

نشریه فیگاروی فرانسه بخش‌هایی از این کتاب را اختصاصی منتشر کرده است.

بندیکت شانزدهم در کتاب نوشته "نمی‌توانم ساکت بمانم"؛ پس از اشاره به یک ملاقات نامعمول با اسقفی از آمازون در سال گذشته در واتیکان، این اسقف پیشنهاد کرد کشیش شدن مردان متاهل در شرایط خاص مجاز شود.

حق نشر عکس Reuters
Image caption پاپ فرانسیس

پاپ فرانسیس هم‌اکنون در حال بررسی این موضوع است که کشیش شدن را برای مردان متاهل در مناطق دورافتاده مثل آمازون مجاز بشمرد، جایی که مراسم مذهبی کلیسای کاتولیک به دلیل نبود کشیش برگزار نمی‌شود. انتظار می‌رود تصمیم پاپ تا چند هفته دیگر منتشر شود.

حق نشر عکس AFP
Image caption بندیکت شانزدهم (راست) و پاپ فرانسیس

بندیکت شانزدهم و کاردینال روبر سارا در کتابشان از کلیسای کاتولیک خواستند به "درخواست‌های بد، تظاهر، دروغ‌های شیطانی و خطاهای مد روز که می‌خواهند ارزش تجرد کشیش را از بین ببرند" تن در ندهد:

"این فوری و ضروری است که همه، کشیش، اسقف و مردم کوچه و بازار یک بار دیگر به خود اجازه دهند ایمان راهنمایشان باشد وقتی به کلیسا نگاه می‌کنند و به تجرد کشیش که رازآمیز بودن کلیسا را حفظ می‌کند."

آنها به کشیش‌هایی هشدار دادند که "از زیر سوال رفتن بی‌وقفه تجرد مقدسشان گیج شده‌اند."

بندیکت شانزدهم نوشت: "تاهل تمام وجود مرد را طلب می‌کند و چون خدمت خالق هم به تمام مواهب مرد نیاز دارد، به نظر نمی‌رسد تحقق همزمان دو وظیفه ممکن باشد."

کاردینال سارا هم معتقد است تجرد ممکن است "آزمونی" باشد اما "رهایی" هم هست.

عهدشکنی جدی

بندیکت شانزدهم اولین پاپی است در طول ششصد سال که استعفا کرده است. او بعد از استعفا ابتدا در خلوت به تعمق و تفکر روی آورد اما بتدریج بیشتر و بیشتر درباره مسائل حیاتی کلیسای کاتولیک نظرش را علنی مطرح کرده است.

او و سارا می‌گویند درخواستشان اصلا "مانور سیاسی" یا "بازی قدرت" نیست.

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
وقتی پاپ فرانسیس و پاپ بندیکت ستاره سینما می شوند و از بیتل‌ها می‌گویند

کارشناسان از اینکه یک پاپ سابق نظرش را در باره موضوعی به این اندازه حساس علنی بیان کرده شگفت‌زده شده‌اند.

ماسیمو فاگولی که برای نشریه کاتولیک لاکروآ (صلیب) می‌نویسد در توئیتر نوشت: "بندیکت شانزدهم در واقع سکوتش را نشکسته چون او و اطرافیانش هیچگاه خود را موظف به آن ندانستند. این یک تخلف جدی است."

جاشوا مک‌ال‌وی از نشریه نشنال کاتولیک ریپورتر در توئیتر نوشت این "باورنکردنی" است که "پاپ قبلی علنی درباره موضوعی صحبت می‌کند که جانشینش در حال بررسی آن است."

یاکومو اسکاراموتزی کارشناس مسائل واتیکان به این نکته اشاره کرد که "اگر پاپ بازنشسته به قول خودش احترام نگذارد و از چشم‌ها پنهان نباشد و تبعیت نکند، همزیستی در واتیکان دشوار می‌شود."

حق نشر عکس Getty Images
Image caption پاپ بندیکت شانزدهم انگشترش را به کاردینال روبر سارا می‌دهد، سال ۲۰۱۰

اجازه کشیش شدن به مردان متاهل در نقاط دوردست برای جبران نبود کشیش باعث دودستگی در کلیسای کاتولیک شده و برخی هشدار می‌دهند که این موضوع حساس می‌تواند کلیسای کاتولیک را در هم بشکند.

طرفداران می گویند نیازی به بازنویسی قوانین کلیسای کاتولیک نیست فقط کافی است پاپ فرانسیس در مواردی استثنا قائل شود مثل استثنایی که برای کشیش‌های متاهل کلیسای انگلستان که به کلیسای کاتولیک گرویدند قائل شدند.

اما جناح فوق‌محافظه‌کار کلیسای کاتولیک بخصوص در اروپا و آمریکای شمالی بشدت با این کار مخالفت کرده و هشدار می‌دهند استثنا قائل شدن منتهی به برچیده شدن تجرد در کل کلیسای کاتولیک خواهد شد.