طرفین درگیر در لیبی پای میز مذاکره آمدند؛ آلمان نشست صلح برگزار می‌کند

  • 13 ژانویه 2020 - 23 دی 1398
جنگ داخلی لیبی حق نشر عکس Getty Images

نخست وزیر دولت وفاق ملی و رهبر نظامی دولت خودخوانده لیبی در مسکو بر سر میزمذاکره حاضر شدند. گفت‌و‌گو میان فیض السراج، نخست وزیر دولت به رسمیت شناخته شده از سوی سازمان ملل متحد و ژنرال خلیفه حفتر، رهبر دولت خودخوانده در پایتخت روسیه، یک روز پس از آتش بس موقت میان طرفین است.

روسیه امیدوار است که این گفت‌وگو منجر به امضای پیمان آتش ‌بس شود. برخی از گزارش‌ها از شرکت وزیران خارجه و دفاع ترکیه و روسیه در این نشست حکایت دارد.

در همین حال، نخست وزیر ایتالیا پس از دیدار امروز (دوشنبه ۱۳ ژانویه) با رئیس جمهوری ترکیه در آنکارا، نشست مسکو را "بسیار مهم" دانست و بر ضرورت تمدید آتش بس تاکید کرد. جوزپه کونته گفت که نمایندگان ترکیه هم در نشست مسکو حضور دارند. وی ابراز امیدواری کرد که این نشست نتیجه‌ای مثبت داشته باشد.

به‌واسطه فشار دیپلماتیک ترکیه و روسیه، در لیبی آتش بس موقت برقرار شده است. دولت وفاق ملی با توافق بر سر آتش‌بس، از ساعت ۱۲ شنبه شب (۱۱ ژانویه) از سازمان ملل متحد خواست تا اجرای آن تضمین شود. ساعاتی پس از اعلام آتش بس، طرفین یکدیگر را به نقض آن در اطراف پایتخت متهم کردند.

همزمان امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه، پس از تماسی تلفنی با همتای روس خود با انتشار بیانیه‌ای بر "ضرورت" آتش بس در لیبی تاکید کرد. همچنین قرار است که دولت آلمان نشستی را روز یکشنبه هفته آینده (۱۹ ژانویه) درباره وضعیت لیبی ترتیب دهد. در این نشست رئیس جمهوری ترکیه هم قرار است شرکت ‌کند. نخست وزیر ایتالیا در نشست خبری مشترک با رئیس جمهوری ترکیه گفت که نشست برلین برمبنای نتایج گفت‌وگوها در مسکو برپا می‌شود.

حق نشر عکس Getty Images

رئیس جمهوری فرانسه در تماس تلفنی با ولادیمیر پوتین ابراز امیدواری کرده که نشست برلین "روند صلح لیبی را با پشتیبانی سازمان ملل متحد احیا کند". رئیس جمهوری روسیه در دیدار روز شنبه با آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان از برپایی نشست برلین حمایت کرده است.

تلاش‌های دیپلماتیک برای برقراری آتش بس در لیبی در حالی است که رجب طیب اردوغان هفته گذشته از اعزام "تدریجی" نظامیان ترکیه به لیبی خبر داده بود. آقای اردوغان گفته بود که هدف ترکیه "پشتیبانی از دولت مشروع" لیبی و جلوگیری از "یک فاجعه انسانی" است. توافق پارلمان ترکیه با برنامه اعزام نیروی نظامی به لیبی با واکنش‌هایی منفی همراه شد. اسرائیل، یونان و قبرس آن را تهدیدی برای ثبات منطقه دانستند و نسبت به آن هشدار دادند.

حق نشر عکس Getty Images

دولت لیبی در نبرد با شورشیان به رهبری ژنرال خلیفه حفتر در شرق لیبی است. دولت وفاق ملی را سازمان ملل متحد به رسمیت شناخته و کنترل طرابلس را در دست دارد. ترکیه و قطر از متحدان اصلی این دولت است.

نیروهای ژنرال حفتر خود را ارتش ملی می‌خوانند و از پشتیبانی مصر، اردن، روسیه و امارات متحده عربی برخوردارند. ژنرال حفتر در ماه آوریل تلاش کرد پایتخت را تصرف کند.

از سال ۲۰۱۱ میلادی و پس از سرنگونی حکومت ژنرال معمر قذافی لیبی با جنگ داخلی رو به روست. در حال حاضر دولت وفاق ملی در طرابلس و دولت خودخوانده ژنرال حفتر در طبرق مستقر است.

گزارش‌های سازمان ملل متحد حاکی است که از زمان آغاز درگیری بین طرفین بیش از ۲۸۰ غیرنظامی و حدود ۲ هزار نظامی کشته شده‌اند. همچنین این جنگ داخلی ۱۴۶ هزار تن را بی‌خانمان کرده است.