هورین خلف، سیاستمدار صلح‌طلب کرد، چطور کشته شد؟

هروین خلف حق نشر عکس Getty Images

بی‌بی‌سی عربی شواهد متقاعد‌ کننده‌ای پیدا کرده است که نشان می‌دهد هِورین خلف، زن سیاستمدار سوری- کرد و دبیر کل حزب 'سوریه فردا' به دست یکی از گروه‌های شبه نظامی مورد حمایت ترکیه اعدام صحرایی شده است.

"احرار شرق" یکی از گروه‌های شبه‌نظامی در 'ارتش ملی سوریه'‌ است. ترکیه در سال ۲۰۱۹ ارتش ملی سوریه را از ۴۱ گروه شبه نظامی و ۷۰ هزار سرباز تشکیل داد و پس از اینکه نیروهای آمریکایی از شمال سوریه خارج شدند، با کمک آنها در اکتبر ۲۰۱۹ به مناطق کرد نشین شمال سوریه حمله کرد.

احرار شرق که به قتل هورین خلف متهم است، به بی‌بی‌سی گفت مسئول جان این سیاستمدار نیست.

اما بی‌بی‌سی عربی با استناد به صحبت‌هایی که با اعضای احرار شرق، خانواده هورین خلف، همکاران او و شاهدان عینی داشته و تحقیق منبع‌باز (Open Source) -استفاده از اطلاعات متن‌باز یا اطلاعاتی که در دسترس عموم قرار دارد-‌ واقعیت آنچه را که در ۱۲ اکتبر ۲۰۱۹ اتفاق افتاد، کشف کرده است.

دولت ترکیه که از ارتش ملی سوریه حمایت می‌کند به درخواست بی‌بی‌سی در این باره پاسخی نداده است.

هورین خلف، ۳۴ ساله، به عنوان دبیر کل حزب 'سوریه فردا' به دنبال متحد کردن همه اقلیت‌ها بود و هم در مناطق عرب‌نشین و هم کردنشین فعالیت می‌کرد. او از مخالفان بی‌پروای عملیات نظامی ترکیه در شمال سوریه بود و آن را اشغال این مناطق می‌خواند. او را در ۱۲ اکتبر ۲۰۱۹ برای همیشه ساکت کردند. ‌

ویدئویی در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد که خودروی گلوله باران شده او را در جایی کنار بزرگراه ' ام‌ ۴ ' در شمال سوریه نشان می‌داد. ‌

بی‌بی‌سی عربی با استفاده از تحقیق منبع‌باز محل پیدا شدن خوردو هروین خلف را با تصاویر ماهواره‌ای و عکس‌های آن منطقه تطبیق داد و همینطور با یک شاهد عینی گفتگو کرد و توانست محل خودروی گلوله باران شده را دقیقا مشخص کند.

در روز ۱۲ اکتبر هورین خلف در ساعت ۵:۳۰ صبح به همراه راننده‌اش از شهر حسکه حرکت می‌کند به سمت غرب و بزرگراه 'ام ۴' تا به رقه، محل دفتر مرکزی حزبش، سوریه فردا، برسد.

بر اساس شاهدان عینی صبح زود همان روز یک کاروان نظامی از مرز ترکیه به سمت سوریه حرکت می‌کند.

این کاروان نظامی متعلق به ارتش ملی سوریه بود. ترکیه ارتش ملی سوریه را تشکیل داد و آن را تجهیز کرد و به آنها آموزش داد تا علیه کردها در شمال سوریه بجنگند.

این کاروان نظامی صبح ۱۲ اکتبر به مرز سوریه و بعد به بزرگراه ام ۴ در سوریه می‌رسد.

در یک ویدئو یکی از اعضای احرار شرق، سربازان این گروه را نشان می‌دهد و صدای کسی می‌آید که می‌گوید به حسکه و بزرگراه منبج رسیده‌اند. زمان این ویدئو را از روی موقعیت خورشید در آسمان بین شش و نیم تا هفت صبح می‌شود تخمین زد.

Image caption هروین خلف در سمت چپ تصویر

در ویدئویی دیگر اعضای این گروه دیده می‌شوند که یک ایست بازرسی را به کنترل خود درآورده و چند نفر را کنار جاده دستگیر کرده‌اند و یک نفر را اعدام می‌کنند.

بی‌بی‌سی عربی توانسته است با تطبیق تصاویر ماهواره‌ای از بزرگراه ام ۴ با آنچه که در این ویدئو دیده می‌شود، محل دقیق این ایست بازرسی را در بزرگراه ام ۴ شناسایی کند. این همان ایست بازرسی است که هروین خلف در نزدیکی آن کشته شده است.

سوال این است که وقتی خودرو هورین خلف به این ایست بازرسی نزدیک شده چه اتفاقی افتاده؟

به خودرو شلیک شده است و‌ تایرهایش سوراخ شده. بیشتر سوراخ‌های گلوله در سمت چپ بدنه خودرو است.

احرار شرق به بی‌بی‌سی عربی گفت که در آن روز گروهی از افرادش در این ایست بازرسی مستقر بودند و به طرف خودرویی که فرمان ایست آنها را نادیده گرفته بود شلیک کردند. آنها گفته‌اند که هورین خلف هدف آنها نبوده است و نمی‌دانند چه کسی او را کشته است. اما شواهد روایت دیگری را نشان می‌دهد.

ویدئوی دیگری نشان می‌دهد که سربازان احرار شرق خودروی گلوله باران شده هروین خلف را محاصره کرده‌اند. جسدی در این ویدئو دیده می‌شود و صدای یکی از سربازان شنیده می‌شود که می‌گوید: "این هم یکی دیگر از خوک‌های فراری است که به دست ارتش ملی سوریه کشته شد."

باور بر این است که این جسد فرهاد رمضان،‌ راننده هورین خلف است. در این ویدئو صدای ضعیف زنی هم شنیده می‌شود. بی‌بی‌سی این صدا را برای مادر هورین خلف پخش کرده است و او تشخیص داد که صدای دخترش است.

حق نشر عکس Getty Images

بنابراین می‌شود نتیجه گرفت که هورین خلف در ماشین زنده بوده است و خودش را به سربازان احرار شرق معرفی کرده است. ضد گلوله بودن شیشه‌های خودرو و فرو نریختن آنها هم گواه دیگری است بر اینکه سرنشینان این اتومبیل هنگام شلیک به آن زنده مانده بودند.

یک کشاورز که بعد از این حادثه از آن محل عبور می‌کرده جسد دختری را دیده که پنج متر دورتر از خودرو روی زمین افتاده بوده. او می‌گوید صورتش بدجور زخمی شده و آسیب دیده بود و‌ پاهایش بشدت شکسته بودند. این کشاورز ۹ جسد در اطراف ایست بازرسی پیدا می‌کند.

کشاورز می‌گوید افراد محلی از ترس اینکه اعدام شوند برای انتقال اجساد به او کمک نکردند. در نهایت در ۱۲ ظهر جسد هورین خلف به همراه چهار جسد دیگر به بیمارستان نظامی ملکیه منتقل می‌شود.

در گواهی پزشکی قانونی آمده است که به هورین خلف ۲۰ بار شلیک شده، هر دو پایش شکسته و آسیب شدید جسمانی دیده بوده است.

از این گواهی می‌شود نتیجه گرفت که نیروهای احرار شرق هروین خلف را هنگامی که زنده بوده از ماشین بیرون می‌کشند،‌ به او حمله و او را اعدام می‌کنند.

احرار شرق در بیانیه‌ای به بی‌بی‌سی گفت: "گروهی که ایست بازرسی را در آن روز کنترل کردند،‌ بدون اجازه این کار را کرده بودند. کسانی که از دستور فرمانده‌هان خود تخطی کردند، محاکمه شده‌اند. ما تکرار می‌کنیم که قتل هورین خلف هیچ ارتباطی به ما نداشته است."

نوبهار مصطفی، دستیار رئیس حزب سوریه فردا و از دوستان و همراهان هورین خلف او، را زنی توصیف می‌کند که به دنبال قدرت بخشیدن به زنان و اتحاد و صلح بود. او به بی‌بی‌سی می‌گوید پذیرفتن شهادت هورین خلف بسیار سخت است اما دانستن اینکه او چطور به قتل رسیده است آن را سخت‌تر می‌کند.

خانم مصطفی می‌گوید: "هورین خلف کسی بود که در این شرایط بحرانی سوریه می‌توانست رهبر باشد. از دست دادن او فقدان بزرگی برای مردم سوریه است."

از زمانی که ترکیه به شمال سوریه حمله کرده، رجب طیب اردوغان همواره گفته است که عملیات نظامی ترکیه در این منطقه برای مبارزه با تروریسم و برقراری صلح است.

اما هورین تنها یکی از صدها نفری است که از زمان خروج نیروهای آمریکایی و حمله ترکیه به شمال سوریه، کشته شده‌اند. حمله ترکیه راه را برای گروه‌هایی مانند احرار شرق باز گذاشته است که بدون هیچ بازخواستی در این مناطق دست به هر کاری بزنند.