ترکیه ژنرال حفتر را به واکنش شدید تهدید کرد

اردوغانقث حق نشر عکس Reuters
Image caption اردوغان (راست) از دولت به رهبری السراج حمایت کرده و علیه حمله به پایتخت به حفتر هشدار داده است

ترکیه به ژنرال خلیفه حفتر در مورد ادامه حمله به نیروهای دولت لیبی در طرابلس هشدار داده است.

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه گفته است که "ما در ترکیه موظف به حمایت از خویشاوندان خود در لیبی هستیم" و افزوده که اگر ترکیه در لیبی دخالت نمی‌کرد، نیروهای ژنرال خلیفه حفتر تمامی آن کشور را به تصرف خود در آورده بودند. وی افزود که اگر ژنرال حفتر به دولت لیبی، که جامعه بین المللی آن را به رسمیت شناخته، حمله کند، ترکیه "درسی به او خواهد داد که هرگز فراموش نخواهد کرد."

روز گذشته، فیض السراج، نخست وزیر دولت وفاق ملی لیبی، و ژنرال حفتر، رهبر دولت خودخوانده آن کشور به طور غیر مستقیم در نشستی در مسکو شرکت کردند. پیشتر، دو طرف بر سر آتش بس موقت به توافق رسیده بودند.

اما روز سه شنبه گزارش شد که روسیه و ترکیه که از این نشست پشتیبانی می کردند موفق نشدند ژنرال حفتر را قانع کنند که از عملیات نه ماهه خود برای تصرف پایتخت دست بردارد.

نشست مسکو جدیدترین تلاش برای بازگرداندن ثبات به لیبی بود که از زمان سقوط معمر قذافی در سال ۲۰۱۱، دستخوش رقابت های قبیله ای و جناحی شده است.

حق نشر عکس AFP
Image caption حفتر (راست) و السراج پیش از نشست مسکو با آتش بس موقت موافقت کرده بودند

اگرچه فیض السراج توافقنامه آتش بس را امضا کرد اما ژنرال حفتر بدون امضای این توافقنامه مسکو را ترک گفت. خبرگزاری اینترفاکس به نقل از مقامات روسی گفته است که دلیل اینکه وی مسکو را ترک کرده این است که تقاضا داشته دو روز برای تصمیم گیری در مورد این توافقنامه فکر کند.

در مقابل، رئیس جمهوری ترکیه در سخنانی در پارلمان آن کشور گفته است که ژنرال حفتر "فرار کرده" است. پارلمان ترکیه پیشتر به دولت اجازه داده است تا به منظور حمایت از دولت لیبی در طرابلس به آن کشور نیروی نظامی اعزام کند. دولت فیض السراج از سوی جامعه بین المللی به عنوان دولت قانونی لیبی به رسمیت شناخته شده است.

نیروهای ژنرال حفتر که خود را ارتش ملی می‌خوانند و از پشتیبانی مصر، اردن، روسیه و امارات متحده عربی برخوردارند. ژنرال حفتر در ماه آوریل تلاش کرد پایتخت را تصرف کند.

در حال حاضر دولت وفاق ملی در طرابلس و دولت خودخوانده ژنرال حفتر در طبرق مستقر است.

گزارش‌های سازمان ملل متحد حاکی است که از زمان آغاز درگیری بین طرفین بیش از ۲۸۰ غیرنظامی و حدود ۲ هزار نظامی کشته شده‌اند. همچنین این جنگ داخلی ۱۴۶ هزار تن را بی‌خانمان کرده است.

طرفین درگیر در لیبی پای میز مذاکره آمدند؛ آلمان نشست صلح برگزار می‌کند