آمریکا: اقدام نظامی علیه ایران اگر دفاعی باشد جزو اختیارات ترامپ است

مارک اسپر وزیر دفاع آمریکا حق نشر عکس Getty Images
Image caption مارک اسپر وزیر دفاع آمریکا

مارک اسپر وزیر دفاع آمریکا گفته است که اقدام نظامی در خاک ایران اگر اقدامی دفاعی باشد در حوزه اختیارات قانون اساسی رئیس جمهوری آمریکا قرار می گیرد.

وزیر دفاع آمریکا که درباره ایران با رادیوی ملی عمومی این کشور، ان.پی.آر صحبت می کرد گفته است دهه‌هاست که روسای جمهوری آمریکا از ماده دوم قانون اساسی این کشور استفاده کرده اند تا از مردم، نیروهای نظامی و منافع این کشور محافظت کنند.

موضوع مجوز کنگره برای اقدام نظامی دولت آمریکا علیه یک کشور خارجی این روزها از بحث‌های داغ در واشنگتن است.

در پی حمله آمریکا و کشتن قاسم سلیمانی در خاک عراق توسط یک پهپاد آمریکایی، سیاستمداران دموکرات و نیز برخی از قانونگزاران جمهوری‌خواه این موضوع را مطرح کردند که کاخ سفید نباید بدون اجازه کنگره دست به اقدام نظامی علیه کشوری دیگر بزند.

این سیاستمداران می‌گویند قانون اساسی آمریکا اختیار ورود به جنگ را بر عهده کنگره این کشور گذاشته است و رییس جمهوری آمریکا موظف است پیش از آغاز هر عملیات نظامی رهبران کنگره را مطلع کند و برای درگیر شدن تمام عیار در جنگ از کنگره اجازه بگیرد.

در راستای همین اعتراضات مجلس نمایندگان در روز ۹ ژانویه توانست طرح محدود کردن اختیارات رییس جمهوری برای انجام عملیات های نظامی علیه ایران را، بر خلاف خواسته دونالد ترامپ و دولت، تصویب کند.

سخنگوی کاخ سفید در واکنش با 'مضحک' خواندن این مصوبه آن را غیرالزام آور و فاقد اعتبار خواند.

حالا وزیر دفاع آمریکا می‌گوید اگرچه مجوز قانونی کنگره در سال ۲۰۰۲ به آمریکا اجازه اقدام نظامی در خاک ایران نمی‌دهد اما اصل دوم قانون اساسی این کشور به رییس جمهوری این حق را می‌دهد که اگر منافع این کشور و یا امنیت مردم آن اقتضا کرد دست به چنین اقدامی بزند.

او در پاسخ به این سوال که آیا آمریکا مجوز قانونی حمله به ایران برای اقدامات شبه نظامیان در عراق را دارد گفت: "اگر این با اختیارات فرمانده کل قوا براساس ماده دوم برای دفاع از کشور، مردم و منافع ما سازگار باشد، بله."

او جای دیگری افزود: "رئیس جمهور همیشه حق استفاده از نیروی نظامی براساس ماده دوم قانون اساسی برای دفاع از کشور را دارد."

به گفته آقای اسپر مجوز کنگره در سال ۲۰۰۲ به پنتاگون اجازه می‌دهد که در خاک عراق علیه گروه‌های شبه نظامی که به نیابت از ایران با آمریکا می‌جنگند عملیات نظامی انجام دهد.

در همین مصاحبه خبرنگار ان.پی.آر از وزیر دفاع آمریکا درباره هدف گرفتن عبدالرضا شهلایی یکی دیگر از فرماندهان سپاه قدس در یمن پرسیده است و گفته آیا عملیات حاکی از سیاست آمریکا برای هدف گرفتن کادر رهبری سپاه قدس و از میان بردن آن است؟

وزیر دفاع آمریکا حاضر به اظهار نظر درباره این عملیات نمی‌شود اما می‌گوید آمریکا برای حفاظت از منافع و مردمش هر عملیات موثری را که در حوزه اختیارات قانونی آن باشد انجام خواهد داد.

روز جمعه یازده ژانویه مقام‌های پنتاگون به رسانه‌های آمریکا گفتند همزمان با حمله یک پهپاد به کاروان حامل قاسم سلیمانی فرمانده سپاه قدس ایران، عملیاتی دیگر نیز در یمن علیه عبدالرضا شهلایی انجام شده که به دلایلی موفقیت آمیز نبوده است.

به گفته مقام‌های وزارت دفاع، تصمیم برای قتل هدفمند عبدالرضا شهلایی از آنجا گرفته شده بوده که آمریکا او را دارای سابقه طولانی در طراحی عملیات علیه نیروهای آمریکایی در عراق می‌داند و همچنین معتقد است که این فرمانده سپاه پاسداران مسئولیت تامین تسلیحات برای گروه‌های شبه‌نظامی شیعه در منطقه را دارد.

آمریکا همچنین ۹ سال پیش عبدالرضا شهلایی را متهم کرد که در نقشه ترور عادل الجبیر، وزیر مشاور امور خارجه پادشاه عربستان نقش داشته است.

مطالب مرتبط