بین تظاهرکنندگان لبنانی و نیروهای امنیتی درگیری روی داد

حق نشر عکس Getty Images
Image caption بین تظاهرکنندگان و ماموران پلیس درگیری روی داد و شماری بازداشت شدند

در درگیری بین گروهی از تظاهرکنندگان لبنانی و ماموران پلیس در بیروت، پایتخت، چند نفر زخمی شده‌اند.

این درگیری شامگاه گذشته و زمانی روی داد که تظاهرکنندگان که نسبت به تصمیم اخیر محدودیت خرید ارز و برداشت از حساب‌های ارزی معترض بودند در نزدیکی بانک مرکزی و یک پاسگاه پلیس تجمع کردند و بیم آن می‌رفت که در صدد حمله به این مراکز باشند. پلیس برای متفرق کردن معترضان گاز اشک آور به کار برد.

پیشتر، گروهی از تظاهرکنندگان با میله آهنی به چند شعبه بانک حمله کرده و شماری از آنان توسط پلیس بازداشت و به این پاسگاه منتقل شده بودند.

با شدت گرفتن بحران مالی و ارزی در لبنان، دولت از بانک‌ها خواسته است تا محدودیت‌هایی را در مورد برداشت از حساب‌های شخصی ارزی اعمال کنند تا از بروز یک بحران مالی شدید جلوگیری شود. کارشناسان این درخواست را نوعی "کنترل ارزی و پولی غیر رسمی" توصیف کرده‌اند.

در حال حاضر، انباشت مشکلات اقتصادی لبنان طی چند سال اخیر به بحران مالی و اقتصادی حادی منجر شده که از زمان جنگ داخلی سال‌های ١٩٧٥تا ١٩٩٠ سابقه نداشته است.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption نیروهای پلیس برای جلوگیری از حمله تظاهرکنندگان به مرکز پلیس در برابر آن تجمع کردند

تظاهرکنندگان شامگاه گذشته علاوه بر درخواست آزادی بازداشت شدگان، پیگیر مطالبات خود برای تحولات اساسی در ساختار سیاسی کشورشان بودند.

حرکت اعتراضی لبنان از اواسط ماه اکتبر - سه ماه پیش - پیش در مخالفت با ساختار سیاسی به رهبری گروه ها و سیاستمداران شناخته شده این کشور آغاز شد. معترضان مقامات دولتی و احزاب و گروه های شریک در قدرت را به فساد و بی کفایتی متهم کرده و عامل بروز مشکلات اقتصادی و مالی کنونی لبنان دانسته اند.

آنان خواستار کنار رفتن تمامی این گروه‌ها و احزاب و سیاستمداران کنونی و تشکیل یک دولت سالم و ایجاد یک ساختار سیاسی جدید هستند که امکان انحصار قدرت در دست مراکز قدرت کنونی را ندهد. گروهی از تظاهرکنندگان به تحصن در نقاط مختلف لبنان ادامه داده‌اند و در برخی موارد، تحصن آنان هدف حمله طرفداران گروه‌های شیعه حزب‌الله و امل قرار گرفته که از دولت ائتلافی حمایت می‌کردند.

با ادامه اعتراضات، دولت ائتلافی سعد حریری، نخست وزیر، در اواخر ماه اکتبر استعفا داد اما همچنان به عنوان کفیل نخست وزیری به کار ادامه داده است. چهار هفته پیش، پس از مدت‌ها مذاکره بین احزاب و جناح‌های سیاسی در پارلمان لبنان، رئیس جمهوری از حسن دیاب، از وزرای سابق، برای تشکیل دولت جدید دعوت و او را به این سمت منصوب کرد. او خود را یک شخصیت تکتوکرات و غیرحزبی معرفی کرده است.

هنوز دولت جدید لبنان تشکیل نشده و تلاش برای تعیین وزیران کابینه ادامه دارد. سعد حریری گفته بود که حزب او در دولت جدید مشارکت نخواهد کرد.

موضوعات مرتبط