استیضاح ترامپ؛ دستیار جولیانی: ترامپ می‌دانست چه خبر است

لو پارناس، تاجر آمریکایی اوکراینی از دستیاران رودی جولیانی، وکیل آقای ترامپ است حق نشر عکس Reuters
Image caption لو پارناس، تاجر آمریکایی اوکراینی از دستیاران رودی جولیانی، وکیل آقای ترامپ است

یکی از دستیاران رودی جولیانی، وکیل دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا در مورد اتهام برای وارد کردن فشار بر دولت اوکراین جهت تحقیقات پیرامون فساد مالی جو بایدن و پسرش گفته است که آقای ترامپ"دقیقا می دانست که چه چیزی در جریان است".

لو پارناس، از دستیاران نزدیک وکیل آقای ترامپ این ادعاها را در گفتگویی با شبکه خبری ام اس‌ان‌بی‌سی مطرح کرده است.

آقای پارناس که خود با اتهامات مجرمانه جداگانه‌ای روبروست، گفته که آقای جولیانی هرگز در مورد فساد مالی تحقیق نمی‌کرد بلکه هدف آسیب رساندن به وجهه جو بایدن، رقیب بالقوه دمکرات دونالد ترامپ بود.

آقای ترامپ این ادعاها را رد کرده است.

در اوایل هفته جاری، مکالمات تلفنی، یادداشت‌ها و فلش مموری‌هایی از آقای پارناس بدست آمد. این اقدام با هدف تلاش دموکرات‌ها در پرونده استیضاح آقای ترامپ در جریان رسیدگی در سنا صورت گرفت.

آقای پارناس یک تاجر آمریکایی-اوکراینی است.

دموکرات‌ها نشان داده‌اند که آقای پارناس بطور مداوم با رودی جولیانی، وکیل آقای ترامپ و مقامات اوکراین در تماس بوده است. این تماس این گمانه زنی‌ها را تقویت کرده که آقای پارناس مستقیما درگیر تلاش برای فشار وارد کردن به ولودمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین در مورد تحقیق درباره جوبایدن و پسرش بوده است.

کاخ سفید 'می‌خواست مکالمه ترامپ را پنهان کند'

تیم ترامپ ایده انتخاباتی جو بایدن را به نفع خود ضبط کرد

انتشار مکالمه تلفنی ترامپ با رئیس جمهوری اوکراین

آیا ترامپ برای نفع شخصی به اوکراینی‌ها فشار آورده؟

حق نشر عکس Getty Images
Image caption مجلس نمایندگان آمریکا با تصویب قطعنامه‌ای مفاد اتهامی برای استیضاح رئیس جمهوری را به سنای این کشور فرستاده

مجلس نمایندگان آمریکا با تصویب قطعنامه‌ای لایحه قانونی استیضاح رئیس جمهوری را به سنای این کشور فرستاده تا روند محاکمه و استیضاح رییس جمهوری آمریکا رسما آغاز شود.

مجلس نمایندگان آمریکا روز ۱۹ دسامبر طرح قانونی دو ماده‌ای استیضاح رئیس جمهوری را تصویب کرد و به این ترتیب آقای ترامپ سومین رئیس جمهور در تاریخ آمریکاست که استیضاح می شود.

طرح استیضاح که دمکرات ها تهیه و تصویب کردند شامل دو ماده سوءاستفاده از قدرت برای مقاصد شخصی و اقدام در جلوگیری از انجام وظیفه کنگره بود.

رئیس جمهوری متهم است که رییس جمهوری اوکراین را با تهدید به تعلیق کمک نظامی آمریکا تحت فشار گذاشته تا با تحقیق درباره رقیب انتخاباتی احتمالی‌اش جو بایدن او را بی اعتبار کند.