دادستان استیضاح کلینتون وکیل مدافع استیضاح ترامپ شد

از چپ: کن استار؛ پم بوندی و آلن درشویتز به تیم وکلای مدافع آقای ترامپ پیوسته‌اند حق نشر عکس Reuters and Getty Images
Image caption از چپ: کن استار؛ پم بوندی و آلن درشویتز به تیم وکلای مدافع آقای ترامپ پیوسته‌اند

کن استار که در جریان استیضاح بیل کلینتون از سوی جمهوری‌خواهان به عنوان دادستان اصلی محاکمه رئیس‌جمهوری وقت آمریکا برگزیده شده بود قرار است اکنون به عنوان وکیل مدافع از دونالد ترامپ در جلسات استیضاح برابر دموکرات‌ها دفاع کند.

دونالد ترامپ که جلسات استیضاح او از دیروز، پنجشنبه ۱۶ ژانویه، در مجلس سنا رسما آغاز شده از کن استار و رابرت ری، کسانی که مسئول تحقیقات از بیل کلینتون در جریان استیضاح او بودند را به عنوان وکلای خود معرفی کرده و همزمان آلن درشویتز هم به تیم وکلای آقای ترامپ پیوسته است.

این تیم وکلا را قرار است پت سیپولون، وکیل کاخ‌سفید و جی سیکولو، وکیل شخصی آقای ترامپ رهبری خواهند کرد.

جلسه استماع دادخواست روز سه‌شنبه آینده و پس از بازگشت سناتورها از تعطیلات سه روزه آخر این هفته آغاز خواهد شد.

دادستان‌های کلینتون که بودند؟

کن استار پیش از این عضو شورای مستقل وکلای دادگستری آمریکا بود و کسی بود که در دهه ۸۰ میلادی مسئولیت تحقیقات معروف به وایت‌واتر را که به بیل کلینتون و هیلاری همسرش مربوط می‌شد هدایت کرد. آن تحقیقات درباره پرونده زمین‌خواری در ایالت آرکانزاس بود.

در جریان آن تحقیقات بود که در نهایت شواهدی غیرمرتبط با موضوع تحقیقات کشف شد و آن رابطه خارج از زناشویی بیل کلینتون با یکی از کارآموزان کاخ سفید به نام مونیکا لوینسکی بود.

این رسوایی اخلاقی در نهایت در سال ۱۹۹۸ به استیضاح بیل کلینتون، رئیس جمهوری وقت در مجلس سنا ختم شد هرچند آقای کلینتون در نهایت گناهکار شناخته نشد و به کاخ‌سفید بازگشت.

رابرت ری در جریان آن ماجرا جانشین کن استار شد.

روز جمعه و به محض معرفی وکلای جدید تیم حقوقی آقای ترامپ، مونیکا لوینسکی که شخصیت محوری استیضاح بیل کلینتون بود در توییتر نوشت: "این از همون روزهایی است که آدم به خودش می‌گه: نه مگه می‌شه؟"

کن استار در سال ۲۰۱۶ و پس از آن که مشخص شد در جریان رسیدگی به پرونده‌های تجاوز جنسی مرتبط به تیم فوتبال دانشگاه بیلور اهمال کرده است از سمتش به عنوان رئیس این دانشگاه کنار گذاشته شد.

او کمی بعد از سمتش به عنوان استاد حقوق این دانشگاه هم استعفاء داد.

آلن درشوئیتز کیست؟

یکی دیگر از وکلای مشهوری که امروز اعلام شده به تیم حقوقی آقای ترامپ پیوسته آلن درشوئیتز است. او استاد بازنشسته حقوق دانشگاه هاروارد است و از خبرگان نامی قانون اساسی است.

او وکیل مدافع افراد معروفی چون مایک تایسون، بوکسور پرآوازه هم بوده است.

آقای درشوئیتز امروز در گفتگو با شبکه سی‌بی‌اس که در آمریکا شریک کاری بی‌بی‌سی است گفت که دو روز پیش، یعنی چهارشنبه، با دونالد ترامپ درباره استیضاح او در مجلس سنا دبدار کرده است.

"من موافقت کردم که تحت عنوان خبره مستقل قانون اساسی با تیم او همکاری کنم. من موضع گیری سیاسی نخواهد کرد و فقط درباره قانون اساسی نظر خواهم داد."

او افزدوه که نسبت به سنتی که ممکن است استیضاح آقای ترامپ در تاریخ سیاسی آمریکا به جای بگذارد "بسیار بسیار نگران" است.

"این ممکن است جایگاه رئیس جمهوری را تضعیف و استیضاح را به عنوان یک ابزار سیاسی باب کند."

آقای درشوئیتز در سال ۲۰۱۶ گفته بود که مخالف استیضاح هیلاری کلینتون، وزیر خارجه وقت بر سر موضوع حمله بنغازی است. او بعدا گفت که در جریان انتخابات آن سال به هیلاری کلینتون رای داده است.

بازرس ویژه رابرت مولر در جریان تحقیقات معروف به ترامپ - روسیه هم از آقای درشوئیتز مشاوره حقوقی گرفته بود.

هم آقای درشوئیتز و هم کن استار در سال ۲۰۰۸ به عنوان وکلای مدافع جفری ایپستین و در جریان دادگاه اول رسیدگی به اتهامات تجاوزات جنسی او ظاهر شده بودند.

جفری ایپستین، میلیاردر سرشناس آمریکایی، سال گذشته پس از آن که به اتهام آزار و تجاوز جنسی به دختران نوجوان بازداشت شده بود در زندان خودکشی کرد.

از استیضاح چه خبر؟

روز گذشته بعد از تحویل مفاد طرح استیضاح از سوی مجلس نمایندگان کنگره به مجلس سنای آمریکا، اعضای این مجلس پیش از شروع محاکمه دونالد ترامپ رئیس جمهور این کشور سوگند یاد کردند.

این سومین بار در تاریخ آمریکاست که رئیس‌جمهوری در سنا محاکمه می‌شود.

سناتورها در برابر جان رابرتس، رئیس دیوان عالی، سوگند یاد کردند تا مجری "بی‌طرف عدالت" باشند.

آنها در هفته‌های آینده تصمیم خواهند گرفت آیا اتهامات وارده از سوی مجلس نمایندگان به آقای ترامپ شامل دو اتهام سوءاستفاده از قدرت و کارشکنی در تحقیقات کنگره وارد است و آیا او باید برکنار شود یا خیر.

محاکمه روز سه‌شنبه ۲۱ ژانویه شروع خواهد شد.

قاضی رابرتس، رئیس دادگاه عالی آمریکا در مراسم دیروز از سناتورها پرسید: "آیا با جدیت سوگند یاد می‌کنید تا در همه امور مربوط به محاکمه استیضاح دونالد جان ترامپ، رئیس جمهور ایالات متحده، براساس قانون اساسی و قوانین، مجری بی‌طرف قانون باشید، پس خدا یاری‌تان کند؟".

پاسخ همه سناتور "آری" بود و پس از آن سناتور میچ مکانل، رهبر اکثریت جمهوری خواه سنا، اعلام کرد که محاکمه در ساعت ۱۳:۰۰ روز سه‌شنبه به وقت شرق آمریکا شروع خواهد شد.

آقای ترامپ اتهامات مجلس نمایندگان را رد می کند و می گوید مرتکب هیچ تخلفی نشده است.