ترامپ 'دقایق پایانی حمله به قاسم سلیمانی را در دیداری خصوصی تشریح کرد'

یکی از خودروهای مورد حمله قرار گرفته در فرودگاه بغداد حق نشر عکس Reuters
Image caption یکی از خودروهای مورد حمله قرار گرفته در فرودگاه بغداد

دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در جریان مراسم شامی در ویلای شخصی خود در فلوریدا برای جمع آوری کمک های انتخاباتی، جزییاتی از آخرین دقایق عملیات هدف گرفتن فرمانده نیروی قدس ایران را تشریح کرده است.

این جزییات را شبکه خبری "سی ان ان" و روزنامه واشنگتن پست که می گویند به فایل صوتی این جلسه دست یافته اند منتشر کرده اند.

قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران صبح روز سوم ژانویه در حمله پهپاد آمریکایی در کنار فرودگاه بغداد کشته شد. ایران در واکنش روز ۸ ژانویه موشک هایی به سوی دو پایگاه نیروهای آمریکایی در عراق شلیک کرد که کسی در آن کشته نشد اما خساراتی به بار آورد. ایران همچنین ساعاتی بعد از آن حمله یک هواپیمای مسافربری اوکراینی را که از تهران برخاسته بود "به اشتباه" هدف قرار داد که به مرگ کلیه ۱۷۶ سرنشین آن که عمدتا ایرانی بودند منجر شد.

به گزارش واشنگتن پست آقای ترامپ جمعه شب با لحنی بدون حرارت و محاوره ای انگیزه خود برای حمله به سلیمانی را توضیح داد و همچنین جزییاتی از شمارش معکوس حمله ارائه کرد.

آقای ترامپ قاسیم سلیمانی را "پدر بمب های جاده ای" و مسئول "قطع دست و پای همه مردان و زنان زیبای (نظامی) که می بینید" توصیف کرد.

به نوشته واشنگتن پست آقای ترامپ گفت که حدود دو هفته پیش شنید که ایالات متحده سلیمانی را تحت نظر دارد و او "درباره (دست زدن به) کارهای بد صحبت می کرد."

حق نشر عکس EPA
Image caption ترامپ در تجمع های انتخاباتی چند بار در مورد دستور حمله به سلیمانی توضیح داده است

براساس این گزارش او گفت: "او چیزهای بدی درباره کشور ما می گفت، چیزهایی درباره اینکه قصد حمله دارد، اینکه قصد کشتن مردم ما را دارد. من هم گفتم 'خوب تا کی باید به این مزخرفات گوش کنیم؟' ".

او سپس دقایق پایانی حمله را که از کاخ سفید از طریق صفحه مونیتور دنبال می کرد توضیح داد.

او گفت یک مقام نظامی روی خط توضیح می داد که دو دقیقه و ۱۱ ثانیه تا شلیک موشک باقی مانده: "جناب، دو دقیقه و ۱۱ ثانیه تا آخر عمرشان مانده. آنها داخل ماشین هستند، داخل یک وسیله نقلیه زره دار هستند. جناب، حالا تقریبا یک دقیقه وقت زندگی دارند. ۳۰ ثانیه. ۱۰، ۹، ۸...' بعد ناگهان انفجار."

به گفته آقای ترامپ پس از آن مقامی که روی خط بود به او گفت که قاسم سلیمانی و ابومهدی مهندس رهبر شبه نظامی کتائب حزب الله که آقای سلیمانی مشغول دیدار با او بود "از دنیا رفته اند" و گوشی را قطع کرد.

سی ان ان و واشنگتن پست گزارش می دهند که آقای ترامپ در این فایل صوتی چیزی درباره اینکه سلیمانی برای یک "حمله قریب الوقوع" علیه منافع آمریکا برنامه ریزی می کرد نگفت، استدلالی که مقام های دولت آمریکا قبلا برای هدف گرفتن فرمانده وقت نیروی قدس مطرح کرده اند.