نشست برلین؛ موافقت با طرح منع حمایت تسلیحاتی از طرف‌های درگیر در لیبی

آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان و آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل حق نشر عکس Reuters
Image caption آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان و آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل متحد در پایان نشست لیبی

رهبران کشورهای شرکت‌کننده در نشست لیبی در برلین و همین طور نمایندگان دو طرف درگیر در لیبی به توافق رسیدند که به عنوان بخشی از تلاش‌ها برای برقراری صلح، طرح ممنوعیت تسلیحاتی سازمان ملل را اجرا کنند.

آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان، در نشست خبری پایان این کنفرانس اعلام کرد که نمایندگان شرکت‌کننده تعهد دادند که به حمایت یا تامین تسلیحاتی طرف‌های درگیر جنگ در لیبی پایان دهند و آتش‌بس را در این کشور برقرار کنند.

خانم مرکل راه پیش رو برای رسیدن به صلح و پایان جنگ در لیبی را به دلیل تعدد گروه‌های نیابتی در این درگیری دشوار توصیف کرد.

سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه، گفت که گروه‌های رقیب در لیبی "گامی کوچک" به جلو برداشته‌اند اما افزود که هنوز گفت‌وگویی جدی میان فائز سراج، نخست وزیر دولت مورد حمایت سازمان ملل و ژنرال خلیفه حفتر، رهبر مخالفان صورت نگرفته است. این دو نفر در برلین حضور داشتند اما با هم دیدار نکردند.

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
نشست برلین؛ جستجوی راه حل برای بحران لیبی

نشست روز یکشنبه ۱۹ ژانویه در برلین، پایتخت آلمان، با حضور طرف‌های درگیر در لیبی و روسای جمهور روسیه و ترکیه و رهبران کشورهای دیگر برگزار شد که برای برقراری آتش بس در لیبی تلاش می‌کنند.

پیشتر رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه نسبت به برداشتن "گامی مهم" در برقراری آتش‌بس در این کشور در جریان این نشست ابراز امیدواری کرده بود.

ترکیه به شدت از دولت مستقر در طرابلس به ریاست فائز سراج حمایت می‌کند و اخیرا نیرو و تجهیزات به این کشور فرستاده است.

رئیس جمهوری فرانسه هم گفته بود که سازمان ملل متحد باید درباره جزئیات "صلح بدون پیش‌شرط" مذاکره کند. امانوئل مکرون، همچنین خواستار پایان اعزام نیروی نظامی از سوی ترکیه برای پشتیبانی از نیروهای دولتی شد.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption ژنرال حفتر در جریان قیام سال ۲۰۱۱ به لیبی بازگشت و رهبر یکی از گروه‌های شورشی مهم در شرق لیبی شد

ژنرال خلیفه حفتر در آوریل سال گذشته میلادی حملاتی را برای در اختیار گرفتن شهر طرابلس که مقر دولت مورد تایید جامعه جهانی است، آغاز کرد.

نبردی که پس از ماه‌ها به کشته شدن بیش از دو هزار نفر منجر شد.

پس از آن تلاش‌هایی برای برقراری آتش بس با حمایت ترکیه و روسیه صورت گرفت و از ۱۲ ماه جاری این آتش بس به مورد اجرا گذاشته شده است.

نیروهای ژنرال حفتر خود را ارتش ملی می‌خوانند و از پشتیبانی مصر، اردن، روسیه و امارات متحده عربی برخوردارند.

در حال حاضر دولت وفاق ملی در طرابلس و دولت خودخوانده ژنرال حفتر در طبرق مستقر هستند.

از سال ۲۰۱۱ میلادی و پس از سرنگونی حکومت ژنرال معمر قذافی لیبی با جنگ داخلی رو به روست.

موضوعات مرتبط