خوان گوآیدو، رهبر مخالفان ونزوئلا باز هم ممنوع‌الخروجی‌اش را نادیده گرفت

خوان گوآیدو حق نشر عکس Getty Images
Image caption رهبر مخالفان دولت ونزوئلا با وجود ممنوع‌الخروج بودن تاکنون دوبار به کلمبیا سفر کرده است.

خوان گوآیدو، رهبر مخالفان دولت ونزوئلا برای دومین‌ بار با نادیده گرفتن حکم ممنوع‌الخروجی‌ از سوی دادگاه عالی این کشور به کلمبیا سفر کرد.

این سفر برای شرکت در نشست مبارزه با تروریسم صورت گرفته است. در این نشست وزیران خارجه شماری از کشورهای آمریکای لاتین حضور دارند.

احتمال می‌رود که رهبر مخالفان دولت ونزوئلا با مایک پومپئو، وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا در بوگوتا دیدار کند. ایالات متحده و بیش از ۵۰ کشور خوان گوآیدو را به عنوان رئیس دولت ونزوئلا به رسمیت می‌شناسند.

قضات دادگاه عالی ونزوئلا حامی دولت هستند و حکم ممنوع‌الخروجی برای وی، در پی بحران سیاسی در این کشور صادر شد. نیکولاس مادورو، دولت آمریکا را به رهبری "کودتا" علیه خود متهم می‌کند. با این همه به تازگی، او برای گفت‌وگو با مقامات آمریکایی ابراز آمادگی کرده است.

رئیس دولت سوسیالیست ونزوئلا در گفت‌وگو با روزنامه واشنگتن‌پست گفته: "در صورت رعایت احترام بین دو دولت، بدون توجه به بزرگی ایالات متحده، و در صورت وجود گفت‌وگو برای تبادل اطلاعات حقیقی، مطمئن باشید که ما می‌توانیم روابط تازه‌ای ایجاد کنیم".

آقای مادورو در این گفت‌وگو همچنین تحریم‌های آمریکا را بی‌اهمیت دانسته و گفته که مخالفان او را "دست‌کم" گرفته‌اند. وی پیشنهاد کرده که شرکت‌های نفتی آمریکا با لغو تحریم‌های وضع شده از سوی دونالد ترامپ، بتوانند در صنعت نفت ونزوئلا فعال شوند.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption رئیس دولت سوسیالیست ونزوئلا: در صورت لغو تحریم‌ها، شرکت‌های نفتی آمریکا می‌توانند در این کشور فعال شوند.

مشخص نیست که چگونه رهبر مخالفان ونزوئلا این کشور را ترک کرده است. وی در ماه فوریه سال میلادی گذشته هم به کلمبیا سفر کرده بود. بیش از یک سال است که خوان گوآیدو و نیکولاس مادورو در رابطه با آینده قدرت سیاسی در ونزوئلا در رقابت هستند.

آقای گوآیدو که ریاست پارلمان را عهده‌دار بود با ادعای تقلب در انتخابات ۲۰۱۸ که منجر به ابقای آقای مادورو در قدرت شد، خود را بر اساس قانون اساسی، رئیس جمهوری موقت اعلام کرد. از ورود وی به ساختمان پارلمان جلوگیری می‌شود.

با وجود فشار‌های بین‌المللی و تحریم‌های ایالات متحده علیه صنعت نفت ونزوئلا، آقای مادورو با یاری روسیه، کوبا و تعدادی از کشورهای دیگر توانسته در قدرت باقی بماند. ارتش ونزوئلا هم هوادار آقای مادورو است.

ایوان دوکه، رئیس جمهوری کلمبیا که از حامیان خارجی رهبر مخالفان ونزوئلا است، گفته که آنان درباره اهمیت احیای دموکراسی و تدابیری برای کمک به آنانی که از بحران سیاسی و فشار اقتصادی در این کشور متاثر شده‌اند، گفت‌وگو کرده‌اند.

بر اساس گزارش سازمان ملل متحد چهار میلیون و ۸۰۰ هزار تن از شهروندان ونزوئلا از سال ۲۰۱۶ میلادی این کشور را ترک کرده‌اند. یک میلیون و ۶۰۰ هزار تن از این افراد به کلمبیا مهاجرت کرده‌اند. یک چهارم جمعیت ۳۰ میلیونی ونزوئلا نیازمند کمک هستند.