شمار بیشتری از سربازان آمریکایی در عراق برای ارزیابی پزشکی 'منتقل شدند'

پایگاه هوایی آمریکا
Image caption پایگاه هوایی آمریکا

مقام های وزارت دفاع آمریکا به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفته اند که شمار بیشتری از نیروهای این کشور برای ارزیابی جراحات خفیف مرتبط با ضربه مغزی در اثر حمله موشکی روز ۸ ژانویه ایران به خارج منتقل شده اند.

به گزارش آسوشیتدپرس شمار دقیق نیروهایی که منتقل شده اند روشن نیست، اما این مقام ها که نامشان فاش نشد گفتند که شامل رقم کوچکی می شود.

آمریکا هفته پیش گفت که ۱۱ سرباز خود را از عراق به مراکز پزشکی‌اش در آلمان و کویت منتقل کرده تا به دلیل علائمی شبیه به ضربه ملایم مغزی تحت ارزیابی و معالجه قرار گیرند.

کاپیتان بیل اربن، سخنگوی فرماندهی مرکزی آمریکا، که بر عملیات نظامی در سراسر خاورمیانه نظارت دارد خبر ارزیابی های تازه را تایید کرد اما جزییات بیشتری ارائه نکرد.

او عصر سه شنبه گفت: "با ادامه معالجات و ارزیابی های پزشکی، شمار بیشتری از نفرات نظامی شناسایی شده اند که به طور بالقوه ممکن است دچار جراحاتی شده باشند."

بنابه این گزارش او افزود: "این سربازان برای رعایت حداکثر احتیاط به لاندستول آلمان منتقل شده اند تا تحت ارزیابی و معالجات لازم موقتی قرار گیرند. با توجه به ماهیت جراحاتی که تاکنون به آن پی برده ایم، امکان شناسایی جراحات بیشتر در آینده وجود دارد."

حق نشر عکس Huw Evans picture agency
Image caption بقایای موشک شلیک شده ایران که در حواشی شهر البغدادی عراق دیده شده است.

ارتش آمریکا قبلا گفته بود کسی در حمله موشکی ایران که به تلافی کشتن هدفمند قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه، انجام شد کشته نشده است. آقای سلیمانی و شمار دیگری از عراقی ها و ایرانی ها روز سوم ژانویه در نزدیکی فرودگاه بغداد با شلیک موشکی از یک پهپاد آمریکایی کشته شدند.

سپاه پاسداران پس از آن حمله گفت که "ده‌ها موشک زمین به زمین" را در ساعات ابتدایی روز چهارشنبه ۱۸ دی شلیک کرده تا "پایگاه هوایی اشغالی ارتش تروریستی و متجاوز آمریکا را در عین الاسد" که مرکز فرماندهی ایالات متحده در غرب عراق است از بین ببرد.

وزارت دفاع آمریکا نیز اعلام کرد که ایران شماری موشک های بالستیک را به سوی دو پایگاه این کشور در الاسد و اربیل شلیک کرده است.

دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا گفته بود کسی در این حمله کشته‌ نشده و پایگاه‌ها نیز سالم هستند و تنها "خسارت جزئی" وارد شده.

با این حال ژنرال مارک الکساندر میلی، رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا، گفت که به اعتقاد وی هدف از این حمله به بار آوردن تلفات انسانی بود.

او گفت که براساس "برآوردهای شخصی‌اش" ایران درصدد بوده در این حمله تا "خسارات ساختاری با منهدم کردن خودروها و تجهیزات و هواپیما و کشتن نیروهای نظامی" برجای بگذارد.