آمریکا صدور ویزای توریستی برای زنان باردار را 'محدود می‌کند'

مادران نوزدان حق نشر عکس Getty Images
Image caption آمار دقیقی از میزان صدور ویزا برای زنان گردشگر باردار منتشر نشده است

به گزارش رسانه‌های آمریکایی، وزارت خارجه این کشور با صدور دستوری به افسران اداره مهاجرت و گذرنامه گفته است که می‌توانند درخواست صدور ویزای گردشگری برای زنان باردار را چنانچه تشخیص دهند سفر آنها ممکن است با هدف وضع حمل و کسب شهروندی آمریکا برای نوزادشان باشد رد کنند.

نیویورک تایمز گزارش داده که آیین‌نامه جدید از روز جمعه ۲۴ ژانویه ۲۰۲۰ اجرا می‌شود و شامل درخواست ویزاهای گردشگری، درمانی و دیدار با دوستان و اعضای خانواده خواهد شد.

به گزارش این روزنامه آمریکایی کاخ‌سفید در توضیح دلایل چنین تصمیمی گفته: "این تغییر هم از نظر تامین امنیت عمومی و هم به لحاظ تامین امنیت ملی و اجرای درست قوانین مهاجرتی اهمیت دارد... صنعت گردشگری با هدف وضع حمل در کشور مقصد هم منابع بیمارستانی و بهداشتی ما را تحت فشار قرار می‌دهد و همان طور که تحقیقات قضایی فدرال نشان داده با افزایش فعالیت‌های مجرمانه در ارتباط مستقیم است. بنابراین مسدود کردن مسیر سوء استفاده از قانون صدور ویزا به پیشگیری از این اپیدمی کمک خواهد کرد و به نفع ایالات متحده است."

با وجود این، زولان کانو-یانگز، گزارشگر نیویورک‌تایمز از عدم وجود آمارهای دقیق درباره تعداد گردشگران باردار نوشته و این تصمیم وزارت خارجه آمریکا را همسو با سیاست‌های جدید مهاجرتی دولت دونالد ترامپ دانسته که در سه سال گذشته به موازات نگرانی‌های جناح محافظه‌کار این کشور پیش رفته است.

جمهوری‌خواهان و جناح محافظه‌کار سنتی در آمریکا اغلب حامی محدود کردن قوانین مهاجرتی هستند و بر خلاف بعضی از آمارهای رسمی معتقدند مهاجران مسئول افزایش بزهکاری‌ و مشکلات اقتصادی‌اند.

توقف صدور ویزای تجارت و سرمایهگذاری در آمریکا برای ایرانیان

روز گذشته، چهارشنبه ۲۲ ژانویه هم گزارش شد اتباع ایران دیگر مجاز به دریافت ویزای تجارت و سرمایه‌گذاری در ایالات متحده نخواهند بود.

اداره تابعیت و مهاجرت ایالات متحده روز چهارشنبه ۲۲ ژانویه (۲ بهمن) اعلام کرد که از این پس ویزاهای E-۱ و E-۲ که مخصوص سرمایه‌گذاران و تجار است برای ایرانی‌ها صادر نمی‌شود.

این اداره دلیل تصمیم جدید را پایان عهدنامه مودت ایران و آمریکا در ۳ اکتبر ۲۰۱۸ (۱۱ مهر ۱۳۹۷) دانسته است.

اشاره بیانیه، به اعلام ۳ اکتبر ۲۰۱۸ مایک پومپئو، وزیر امور خارجه آمریکاست که گفت این کشور از عهدنامه مودت ایران و ایالات متحده که بیش از ۶۰ سال پیش امضا شده بود، خارج می‌شود.

برخی وکلای مهاجرت می‌گویند که مقررات تازه عملا بخشی از مقررات منع سفر بود که شامل شهروندان ایران می‌شود.