هشدار نتانیاهو در باره ایران در نشست بزرگ هولوکاست

بنیامین نتانیاهو در این مراسم در مورد تهدیدهای ایران سخن گفت حق نشر عکس Reuters
Image caption بنیامین نتانیاهو در این مراسم در مورد تهدیدهای ایران سخن گفت

نخست وزیر اسرائیل در جریان نشستی در بیت المقدس به مناسبت هفتاد و پنجمین سالگرد آزادسازی اردوگاه مرگ آشویتس قول داده است که "هولوکاست تکرار نخواهد شد."

بنیامین نتانیاهو همچنین از جامعه جهانی خواست "به تلاش حیاتی برای مقابله با ایران بپیوندد."

او گفت: "ما هنوز شاهد یک موضع قاطعانه و متحد علیه یهودستیزترین رژیم جهان نیستیم."

ده ها نفر از رهبران جهان در این رویداد در مرکز یادبود یاد واشم شرکت کردند.

این مرکز برای گرامیداشت شش میلیون یهودی که به دست نازی ها و همدستان آنها در جنگ جهانی دوم کشته شدند ایجاد شده.

تقریبا یک میلیون یهودی در اتاق های گاز، زیر فشار گرسنگی، کار اجباری و حتی در جریان آزمایش های پزشکی در آشویتس، واقع در لهستان تحت کنترل نازی ها، کشته شدند.

حدود ۷۵ هزار غیرنظامی لهستانی، ۱۵ هزار اسیر جنگی اتحاد جماهیر شوروی، ۲۵ هزار روما و سینتی، به علاوه شاهدان یهوه، همجنسگرایان و زندانیان سیاسی هم در آنجا کشته شدند.

حق نشر عکس EPA
Image caption تصنیف هایی از وکیتور اولمان که در آشوویتس کشته شد در این مراسم اجرا شد

"پنجمین مجمع جهانی هولوکاست" بزرگترین رویداد دیپلماتیک در تاریخ اسرائیل است.

بیش از ۴۰ شخصیت جهانی از جمله ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه، امانوئل مکرون رئیس جمهور فرانسه، فرانک والتر اشتاینمایر رئیس جمهور آلمان، مایک پنس معاون رئیس جمهور آمریکا و پرنس چارلز شاهزاده ولز در این مراسم شرکت کردند و در محل حلقه گل گذاشتند.

روون ریولین، رئیس جمهور اسرائیل، در سخنرانی آغازین مراسم از آنها به خاطر "تعهدشان برای یادآوری هولوکاست، تعهد به شهروندان جهان و به کسانی که به کرامت انسانی اعتقاد دارند" قدردانی کرد.

او گفت که آنها نباید ارزش های مشترکی مانند دمکراسی و آزادی که مردم در جنگ جهانی دوم برای آنها جنگیدند را بدیهی فرض کنند، و گفت که یهودیان "به یاد می آورند چون درک می کنند که اگر آن را به فراموشی بسپارند، تاریخ تکرار خواهد شد."

او اخطار داد: "یهودستیزی فقط به یهودیان محدود نمی شود. نژادپرستی و یهودستیزی یک بیماری بدخیم است که مردم و کشورها را متلاشی می کند و هیچ جامعه ای و هیچ دمکراسی ای در برابر آن مصون نیست."

آقای نتانیاهو نخست وزیر اسرایئل هم گفت که مردمان یهود "از هولوکاست درس گرفته اند - اینکه نمی توانیم تهدیدها برای انهدام خود را شوخی بگیریم؛ با تهدیدها وقتی کوچک هستند مقابله کنیم؛ و بالاتر از همه درحالی که عمیقا قدر کمک دوستان خود را می دانیم، خود از خود دفاع کنیم."

حق نشر عکس EPA
Image caption این بزرگترین رویداد دیپلماتیک در تاریخ اسرائیل است

او اخطار داد که امروز ایران "علنا در پی توسعه سلاح های هسته ای و انهدام تنها کشور یهودی جهان است."

او گفت: "اسرائیل به آقای ترامپ و معاونش مایک پنس، به خاطر مقابله با ستمگران تهران، که مردم خود را اسیر کرده اند، و صلح و ثبات کل جهان را تهدید می کنند، ادای احترام می کند."

"من از همه دولت ها می خواهم به تلاش ها برای مقابله با ایران ملحق شوند، اسرائیل برای دفاع از مردم خود و آینده یهودیان هرچه لازم باشد انجام خواهد داد."

ایران مکررا خواستار نابودی اسرائیل شده است اما اتهام یهودستیزی را رد می کند. این کشور همچنین می گوید به دنبال سلاح های هسته ای نیست.

پرنس چارلز در نطق خود اخطار داد که "نفرت و نابردباری هنوز در دل ها مخفی است" و گفت که مردم "باید بدون ترس با دروغ مقابله کنند و با عزم قوی در برابر کلمات و اعمال خشونت بار مقاومت کنند."

آقای مکرون هم گفت که یهودستیزی درحال "ظهور مجدد" است و عزم کامل خود برای مقابله با آن را بیان کرد.

حق نشر عکس Reuters
Image caption ورودی اردوگاه مرگ آشوویتس در لهستان - عکس آرشیوی

اما او همچنین تاکید کرد که "هیچ کس حق ندارد برای توجیه تفرقه و نفرت در دوران معاصر از قربانیان هولوکاست استفاده کند."

ولادیمیر پوتین هم پیشنهاد اجلاسی در سال جاری میان رهبران روسیه، چین، آمریکا، فرانسه و بریتانیا برای بحث درباره راه های "حفظ و نجات صلح" جهانی را داد. او گفت که این پنج کشور "مسئولیت ویژه ای برای حفظ تمدن" دارند.

تصمیم برای دادن تریبون به رهبر روسیه باعث جنجال در لهستان شد.

آندژی دودا رئیس جمهور این کشور در اعتراض به اینکه به عنوان سخنران به این مراسم دعوت نشده در آن شرکت نکرد. او همچنین آقای پوتین را متهم کرد با تحریف تاریخ هولوکاست و جنگ جهانی دوم، به لهستان حمله می کند.

رئیس جمهور روسیه اخیرا ادعا کرد که لهستان در شروع جنگ جهانی دوم نقش داشته و ضمن توجیه پیمان اولیه استالین با هیتلر، سفیر دهه ۱۹۳۰ لهستان در آلمان نازی را "یک آدم آشغال و یک خوک یهودستیز" توصیف کرد.

در مقابل ماتئوش موراویه‌تسکی نخست وزیر لهستان در بیانیه ای خشم آلود آقای پوتین را به دروغگویی درباره لهستان و "تلاش برای بازپروری استالین" برای مقاصد امروز سیاسی خود متهم کرد.

موضوعات مرتبط