ائتلاف ضدداعش راه‌های ادامه ماموریت در عراق را بررسی می‌کند

آمریکا حدود ۵ هزار نیرو در عراق دارد حق نشر عکس AFP
Image caption آمریکا حدود ۵ هزار نیرو در عراق دارد

در پرتو درخواست مجلس عراق برای خروج نیروهای نظامی خارجی از این کشور، ائتلاف نبرد علیه داعش برای بررسی راه های ادامه ماموریت در این کشور تشکیل جلسه خواهد داد.

مجلس عراق در پی حمله آمریکا با هواپیمایی بدون سرنشین به یک کاروان حامل قاسم سلیمانی، فرمانده سپاه قدس ایران خواستار خروج نیروهای نظامی آمریکا از این کشور شد.

نظامیان آمریکایی در عراق به نیروهای امنیتی این کشور برای جنگ علیه داعش کمک می کنند.

آمریکا می گوید علیرغم مصوبه پارلمان عراق هنوز گفتگوها با بغداد را درباره خروج نیروهای نظامی اش از این کشور آغاز نکرده و عملیات ائتلاف علیه داعش در عراق از سوم ژانویه و حمله مرگبار آمریکا علیه قاسم سلیمانی در نزدیکی بغداد عملا متوقف شده است.

روز پنجشنبه جیمز جفری، فرستاده ویژه آمریکا در امور سوریه و ائتلاف علیه داعش، به خبرنگاران گفت این وقفه به دلیل تمرکز آمریکا بر حمایت و دفاع از نیروهایش و نیز جستجو به دنبال راهی به پیش‌رو، بعد از مصوبه مجلس عراق برای خروج نیروهای آمریکایی و ائتلاف از خاک این کشور بوده است و افزود تا جایی که مشخص است داعش هنوز از این وقفه استفاده نکرده است.

آقای جفری گفت کشورش آماده گفتگو با عراق درباره رابطه استراتژیک با آمریکاست اما هنوز گفتگوی مشخصی در این زمینه برقرار نشده است. به گفته او توافق استراتژیک آمریکا و عراق اقتصادی امنیتی و دیپلماتیک است و هر گفتگویی با بغداد در این مسیر خواهد بود.

او گفت: "در نهایت روشن است که آینده حضور نیروهای آمریکا و ائتلاف در عراق تصمیم عراقی ها خواهد بود. ما به این موضوع اذعان داریم. اما نمی خواهیم صرفا درباره خروج نیروها صحبت کنیم. هر گفتگویی درباره حضور نیروهای آمریکایی در عراق از سوی بغداد باید شامل تمام ابعاد رابطه دو کشور باشد."

حق نشر عکس EPA
Image caption مجلس عراق در پی مرگ قاسم سلیمانی خواستار خروج نیروهای خارجی شد

روز چهارشنبه برهم صالح، رییس جمهوری عراق، در اجلاس داووس گفته بود که مصوبه پارلمان این کشور نشانه قدرناشناسی این کشور و یا خصومت با نیروهای خارجی نیست بلکه واکنش به چیزی است که از نظر بسیاری عراقی ها نقض استقلال کشورشان محسوب می شود. آقای صالح حل این موضوع از طریق گفتگو بر محور استقلال و ثبات عراق حیاتی خواند.

وی افزود اگر ائتلاف نتواند به کارهایی که پیش از سه ژانویه در عراق انجام می داده ادامه دهد در دراز مدت از میزان تلاش ها برای مقابله با داعش کاسته خواهد شد.

حالا به گفته آقای جفری ائتلاف به رهبری داعش روز چهارشنبه آینده در سطح مدیران سیاسی در کپنهاگ تشکیل جلسه می دهد تا راهی برای ادامه ماموریت خود در سایه مصوبه مجلس عراق و خواسته آن برای خروج نیروهای نظامی خارجی از این کشور بیابد.

قرار است روز جمعه به دعوت مقتی صدر، روحانی شیعه، تظاهرات بزرگی علیه حضور نیروهای نظامی در عراق برگزار شود. نمایش قدرتی خیابانی که بسته به ابعاد آن می تواند بر مسیر مذاکرات عراق و آمریکا تاثیر بگذارد.

پیشتر شبکه خبری فاکس نیوز به نقل از یک مقام وزارت دفاع آمریکا از احتمال استقرار یک سامانه دفاع موشکی در عراق برای حافظت از نیروهای آمریکایی خبر داد.