برگزیت؛ رهبران اتحادیه اروپا توافق خروج بریتانیا را امضا کردند

حق نشر عکس PA Media
Image caption شارل میشل، رئیس شورای اروپا و اورزلا فن درلاین، رئیس کمیسیون اروپا در حال امضای توافق خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا

اورزلا فن درلاین، رئیس کمیسیون اروپا و شارل میشل، رئیس شورای اروپا توافقنامه خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا (برگزیت) را امضا کردند.

قرار است بریتانیا در ۳۱ ژانویه (۱۱ بهمن) از اتحادیه اروپا خارج شود.

ملکه بریتانیا روز گذشته توافقنامه خروج را تصویب کرد و انتظار می‌رود چهارشنبه آینده (۲۹ ژانویه) پارلمان اروپا هم به این توافقنامه رای دهد.

بریتانیا موافقت کرده که در یک دوره انتقالی تا پایان سال جاری میلادی از قوانین اتحادیه اروپا پیروی کند اما انتظار دارد تا سال ۲۰۲۱ به توافقی در مورد روابط آتی با اتحادیه اروپا دست یابد.

برگزیت به ۴۶ سال حضور بریتانیا در اتحادیه اروپا پایان می‌دهد.

خانم فون درلاین و دیگر مقامات ارشد اتحادیه اروپا نسبت به برنامه دولت بریتانیا برای مذاکره درباره دستیابی به توافقی جامع درباره روابط آینده قبل از پایان سال ۲۰۲۰ شک و تردید دارند.

مقامات اتحادیه اروپا معتقدند که جدول زمانی تعیین شده بسیار فشرده است.

اما بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا ضمن ابراز خوشحالی، اصرار دارد که بریتانیا پس از سال‌ها اختلاف نظر بر سر برگزیت، اکنون می تواند گامی به جلو در این زمینه بردارد.

برگزیت: یک راهنمای بسیار ساده

پارلمان بریتانیا طرح برگزیت جانسون را تایید کرد

انتخابات بریتانیا؛ اروپا برای برگزیت سخت آماده می شود

خبرهای بیشتر را در کانال تلگرام بی‌‌بی‌سی فارسی دنبال کنید

شارل میشل، رئیس شورای اروپا در توییتی گفته: "همه چیز به ناچار تغییر خواهد کرد، اما دوستی‌ها ادامه خواهد یافت. ما فصل جدیدی را به عنوان متحد و شریک آغاز خواهیم کرد."

آقای جانسون پیش‌تر گفته بود: "بعضی اوقات احساس می‌شد که هرگز از خط پایان برگزیت عبور نخواهیم کرد. اما این کار را کرده‌ایم."

موضوعات مرتبط