افزایش شماره کشته‌شدگان زلزله ترکیه به ۲۹ نفر

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
زلزله شرق ترکیه جان ۲۲ نفر را گرفت

در پی وقوع زلزله‌ای به بزرگی ۶.۸ درجه در شرق ترکیه تاکنون مرگ دست کم ۲۹ نفر تایید شده است. زلزله در شهر سیورچه استان الازیغ روی داده و موجب فروریختن ساختمان‌ها شده است. این زمین لرزه در ایران، عراق، سوریه و لبنان هم احساس شده است.

ترکیه روی نوار زلزله‌خیز قرار دارد و وقوع زمین‌لرزه در آن نادر نیست. حدود ۲۰ سال پیش (۱۹۹۹) یک زلزله سهمگین در غرب این کشور و در شهر ساحلی ازمیت جان ۱۷ هزار نفر را گرفت.

زلزله عصر جمعه، ۲۴ ژانویه، حدود ساعت ۹ شب به وقت محلی روی داد و باعث شد هزاران سکنه شهر سیورچه سراسیمه به خیابان‌ها بریزند.

مرکز مدیریت بحران و امداد ترکیه گزارش کرده که تاکنون ۶۰ پس لرزه ثبت شده است که قدرت برخی از آنها بالای ۵ درجه بوده است.

این مرکز امدادی اعلام کرده ۴۰۰ تیم نجات به منطقه اعزام شده‌اند تا با توجه به زمستان سخت در این مناطق به آوارگان چادر و مایحتاج اولیه برسانند.

مرکز مدیریت بحران و امداد ترکیه از اهالی مناطق آسیب دیده خواسته به بناهای نیمه تخریب شده خود بازنگردند چرا که احتمال ریزش آنها در صورت وقوع پس لرزه وجود دارد.

استاندار الازیغ گفته دست کم هشت نفر در این استان جان خود را بر اثر زمین لرزه از دست داده‌اند. مقام‌های استان مطلیه در مجاورت الازیغ هم از جان باختن ۶ نفر در جریان این زمین لرزه خبر داده‌اند.

تصاویر تلویزیونی مخابره شده نیروهای امداد را نشان می دهند که در تاریکی شب سراسیمه تلاش می کنند مصدومان و زنده‌ها را از زیر آوارها نجات دهند.

حق نشر عکس Reuters
Image caption ساختمان‌های فراوانی بر اثر زمین لرزه فرو ریخته‌اند

مناطق آسیب دیده که در شرق ترکیه واقع شده‌اند از مناطق دور افتاده این کشورند - ۵۵۰ کیلومتری انکارا - و ممکن است برآورد دقیق خسارات و صدمه‌دیدگان نیاز به زمان بیشتری داشته باشد.

سیورچه، شهری است با حدود ۴ هزار جمعیت و یکی از مقصدهای گردشگری ترکیه است. این شهر در ساحل دریاچه هزار واقع شده که سرچشمه رود دجله است که از زیستگاه‌های کهن تمدن‌های بشری بوده است.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption مقام‌ها می‌گویند تاکنون ۶۰ پس زلزله روی داده است

موضوعات مرتبط