ویروس کرونا؛ اولین مبتلایان در ژاپن و آلمان، افزایش مبتلایان در چین

بیمارستانقث حق نشر عکس Reuters
Image caption شمار مبتلایان به سرعت رو به افزایش است

از ژاپن و آلمان گزراش می‌رسد که این دو کشور نخستین موارد ویروس کرونای جدید در افرادی مشاهده کرده‌اند که سفر به چین نداشته‌اند.

در ژاپن یک راننده ۶۰ ساله اتوبوس پس از تماس با مسافرانی از وهان، مبتلا به این ویروس شده است. ووهان مرکز این ویروس در چین است.

مقامات آلمان نیز گفته‌اند یک مرد در استان باواریا پس از دیدار با یک همکار چینی، دچار بیماری تنفسی شده است.

روسیه هم بیشتر مرزهای خود با چین را بسته است. مقامات چین از شهروندان خود خواسته‌اند که سفرهای بین‌اللملی را تاخیر بیاندازند.

پیشتر نهادهای بهداشتی چین گفتند که شمار مبتلایان به بیماری تنفسی جدید و تلفات این بیماری در آن کشور رو به افزایش است.

امروز، سه شنبه، ۸ بهمن (۲۸ ژانویه) کمیسیون بهداشت چین در جدیدترین اطلاعیه خود گفت که تا کنون مرگ یکصد وشش نفر در اثر ابتلای به ویروس جدید گزارش شده است. به استثنای شش مورد، سایر قربانیان این بیماری از ساکنان یا بازدیدکنندگان شهر ووهان بوده‌اند.

این کمیسیون گفته است که ابتلای بیش از چهار هزار و پانصد تن به این بیماری تایید شده و بیم آن می رود که این آمار افزایش یابد.

عامل این بیماری نوع ویروس کرونا است که موارد ابتلای به آن نخستین بار در همین شهر مشاهده شد.

در حال حاضر، فعالیت های شهری در ووهان متوقف و رفت و آمد به این شهر ممنوع است.

کارشناسان بهداشت چین گفته‌اند که ویروس عامل این بیماری از طریق عطسه و سرفه فرد مبتلا به دیگران منتقل می شود و آنان را مبتلا می کند. به همین دلیل، محدودیت های بهداشتی ویژه در اماکن عمومی و به خصوص وسایل نقلیه عمومی به اجرا گذاشته شده است.

سازمان راه آهن چین گفته است که صدها برنامه حرکت قطار در این کشور را لغو کرده است.

حق نشر عکس EPA
Image caption ماموران چینی اقداماتی را جهت جلوگیری از گسترش سریع بیماری به اجرا گذاشته اند

تاکنون چند مورد از ابتلای به این بیماری در خارج از چین از جمله کره جنوبی، ژاپن، استرالیا و همچنین فرانسه گزارش شده و مقامات بهداشتی منطقه تمهیدات ویژه ای را برای جلوگیری از گسترش این بیماری به اجرا گذاشته اند.

روز سه شنبه، دولت محلی هنگ کنگ هم تمهیدات جدیدی را برای جلوگیری از ورود این بیماری به اجرا گذاشت. این تمهیدات شامل توقف فعالیت قطار سریع السیر با سرزمین اصلی و تعلیق ارتباط از طریق کشتی از روز ۳۰ ژانویه - دو روز دیگر است.

همچنین تعداد پروازهای متقابل بین هنگ کنگ و سرزمین اصلی به نصف کاهش یافته است.

لم کری، رئیس اجرایی هنگ کنگ، گفته است که این سرزمین صدور مجوز ورود برای ساکنان چهل شهر در سرزمین اصلی را متوقف کرده است.

در ایران نیز وزارت بهداشت مسافران ورودی از چین را به منظور شناسایی مبتلایان احتمالی معاینه می کنند.

هنوز هیچ مورد از تلفات ناشی از این بیماری در خارج از چین گزارش نشده است.

به گفته کارشناسان، این بیماری احتمالا منشاء حیوانی داشته و ویروس عامل آن از حیوانات به انسان منتقل شده و در انسان به سرعت گسترش یافته است.

خبرهای بیشتر را در کانال تلگرام بی بی سی فارسی دنبال کنید

موضوعات مرتبط