وزیر بازرگانی آمریکا: ویروس کرونا می‌تواند برای اقتصاد آمریکا مفید باشد

ویلبر راس، وزیر بازرگانی آمریکا

منبع تصویر، Getty Images

ویلبر راس، وزیر بازرگانی آمریکا گفته است شیوع ویروس کشنده کرونا در چین می‌تواند برای اقتصاد آمریکا خوب باشد.

آقای راس در یک مصاحبه تلویزیونی گفت: "فکر می‌کنم این امر به تسریع بازگشت شغل‌ها به آمریکای شمالی کمک خواهد کرد."

گسترش سریع این بیماری باعث بروز نگرانی و هراس از تاثیر آن بر اقتصاد چین و جهان شده است.

منتقدان دولت دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا از این اظهارات وزیر بازرگانی انتقاد کرده‌اند.

آقای راس در پاسخ به سئوالی در شبکه خبری فاکس در مورد خطرات احتمالی شیوع این ویروس برای اقتصاد آمریکا گفت: ""نمی‌خواهم در مورد این بیماری بسیار تاسف‌آور و وخیم شادمانی کنم."

او در ادامه گفت: "واقعیت این است که این مساله باعث می‌شود که در مورد زنجیره تأمین محصولات تعمق شود ... بنابراین فکر می‌کنم این مساله به تسریع در بازگشت شغل‌ها به آمریکای شمالی کمک خواهد کرد.

وزارت بازرگانی آمریکا ساعاتی بعد در بیانیه‌ای گفت همانطور که ویلبر راس گفته، قدم اول، تحت کنترل در آوردن ویروس و کمک به قربانیان این بیماری است.

سخنگوی این وزارتخانه گفت: "مهم است که تبعات تجارت با کشوری را در نظر گرفت که دارای سابقه طولانی در پنهان کردن خطرات واقعی برای مردم خود و بقیه جهان است."

این اظهارات با انتقادهای شدیدی مواجه شده است. دان بایر، نماینده کنگره آمریکا، اشاره به مزایای تجاری در زمان شیوع این ویروس مرگبار را زیر سئوال برده است.

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

شماری از اقتصاددانان هم اظهارات آقای راس را زیر سئوال برده‌اند. سیمون باپتیست از واحد اطلاعاتی اکونومیست در سنگاپور هم در مصاحبه با بی‌بی‌سی، اظهارات وزیر بازرگانی آمریکا را "عجیب و غریب" خوانده است.

او می‌گوید: "شرکت‌ها تصمیم‌های جدی و بلندمدت خود را بر اساس شیوع یک بیماری که ممکن است سه تا شش ماه طول بکشد، نمی‌گیرند."

آقای باپتیست می‌گوید این ویروس جدید ممکن است تاثیر منفی بر اقتصاد آمریکا بگذارد.

"در حقیقت، آمریکا یک بازنده خالص خواهد بود، چون با وجود همه مسایل، چین هنوز هم یک بازار بزرگ برای ایالات متحده است، بنابراین اگر رشد اقتصادی چین به طور قابل توجهی کند شود، این امر می‌تواند تأثیر مهمی روی آمریکا نیز بگذارد."

سازمان جهانی بهداشت با شیوع سریع ویروس کرونا، وضعیت اضطراری اعلام کرده است.

اقتصاددانان می‌گویند ویروس جدید می‌تواند تاثیر بیشتری نسبت به ویروس سارس روی اقتصاد جهانی بگذارد. سارس در سال‌های ۲۰۰۲ و ۲۰۰۳ میلادی بیش از ۸ هزار نفر را مبتلا کرد و بیش از ۷۰۰ نفر به دلیل ابتلا به آن جان باختند. هزینه‌های سارس برای اقتصاد جهانی بیش از ۳۰ میلیارد دلار بود.

ویروس کرونا باعث شده تا شرکت‌های بین‌المللی از جمله غول‌های فناوری، تولیدکنندگان خودرو و خرده‌فروشان به طور موقت فعالیت‌های خود را در چین تعطیل کنند.