سازمان ملل فهرست بیش از صد شرکت فعال در شهرک‌های اراضی اشغالی را منتشر کرد

شهرک‌های اراضی اشغالی حق نشر عکس AFP
Image caption مطابق حقوق بین‌الملل شهرک‌های اراضی اشغالی غیرقانونی محسوب می‌شوند، اما اسرائیل این را قبول نمی‌کند

دفتر حقوق بشر سازمان ملل پس از مدت‌ها گزارش خود را درباره شرکت‌های فعال در شهرک‌های یهودی‌نشین اراضی اشغالی کرانه باختری رود اردن منتشر کرده است.

این گزارش شامل فهرستی از ۱۱۲ شرکت است که به گفته سازمان ملل شواهد حاکی از آن است که فعالیت‌های مرتبط با شهرک‌ها دارند.

ایر‌بی‌ان‌بی و بوکینگ دات کام، دو شرکت عمده کرایه هتل و مسکن، به همراه شرکت مخابراتی موتورولا و اکسپدیا، عمدتا فعال در صنعت سفر و گردشگری، از بزرگترین شرکت‌هایی هستند که در این فهرست به آنها اشاره شده است.

از سال ۱۹۶۷ که اسرائیل سرزمین‌های فلسطینی در کرانه باختری و بیت المقدس شرقی را اشغال کرد، شهرک‌‍‌های یهودی‌نشین در این مناطق ساخته شد. حدود ۶۰۰ هزار اسرائیلی در حدود ۱۴۰ شهرک واقع در سرزمین‌های اشغالی زندگی می‌کنند. این شهرک‌ها تحت قوانین‌ بین‌الملل به طور گسترده غیرقانونی محسوب می‌شوند، اما اسرائیل چنین موضعی را نمی‌پذیرد.

فلسطینی‌ها از انتشار گزارش سازمان ملل استقبال کرده و آن را "پیروزی حقوق بین‌الملل" توصیف کرده‌اند. در مقابل اسرائیل این گزارش را "شرم‌آور" خوانده است.

از آنجا که شهرک‌های واقع‌شده در سرزمین‌های اشغالی مانعی در راه تاسیس دولت مستقل فلسطینی، با حاکمیت بر این سرزمین‌ها محسوب می‌شود، فلسطینی‌ها همواره مخالف این شهرک‌ها بوده‌اند.

چهار سال پیش شورای حقوق بشر سازمان ملل از دفتر کمیسر عالی حقوق بشر خواست تا اطلاعات شرکت‌های مرتبط با فعالیت در کرانه باختری را جمع‌آوری کند.

فعالیت‌هایی که در این گزارش مورد توجه بوده از این قرار است:

  • تامین مواد و تجهیزات برای ساخت و توسعه شهرک‌های یهودی‌نشین و دیوار حائل اسرائیل در کرانه باختری
  • تامین تجهیزات برای تخریب منازل، مزارع، گلخانه‌ها و باغات زیتون
  • ارائه خدمات و نیازمندی‌های عمومی لازم در شهرک‌ها، از جمله حمل و نقل
  • ارائه خدمات مالی و بانکی مرتبط با توسعه و نگهداری شهرک‌ها و فعالیت‌های مرتبط، از جمله وام مسکن و یا سرمایه‌گذاری در کسب‌وکار