ویروس کرونا؛ علیرغم جهش موارد در چین وضعیت جهانی 'تغییر نکرده'

در پی شناسایی شش مورد ویروس کرونا در روستاهای شمال هانوی، ویتنام ده هزار نفر را قرنطینه کرده است حق نشر عکس Reuters
Image caption در پی شناسایی شش مورد ویروس کرونا در روستاهای شمال هانوی، ویتنام ده هزار نفر را قرنطینه کرده است

سازمان بهداشت جهانی می گوید که علیرغم افزایش ابتلا به ویروس کرونا در استان هوبی چین، موارد ابتلا در خارج از مرزهای این کشور افزایش قابل توجهی نداشته است.

به گفته این سازمان تنها مورد استثنا، کشتی تفریحی است که در یک بندر ژاپن پهلو گرفته و در آن ۴۴ مورد تازه ابتلا به ویروس گزارش شده است.

این اعلام موضع سازمان بهداشت جهانی درحالی صورت گرفته که تعداد موارد تازه تشخیص ویروس کرونا نزدیک به ۱۵ هزار نفر اعلام شده و اغلب این موارد در هوبی چین بوده است.

روز چهارشنبه استان هوبی از مرگ ۲۴۲ نفر دیگر بر اثر ابتلا به این ویروس خبر داد که مرگبار ترین روز از زمان شیوع بیماری است.

آمار ابتلا به این ویروس در خارج از مرزهای چین ۴۴۷ نفر گزارش شده که به گفته مایک رایان، رییس برنامه های درمان اضطراری سازمان بهداشت جهانی، در ۲۴ کشور پراکنده هستند.

روز پنجشنبه ژاپن اولین مرگ یک شهروند خود را در اثر ابتلا به ویروس کرونا اعلام کرد. زنی ۸۰ ساله که به گزارش رسانه های ژاپن در کاناگاوا، جنوب شرق توکیو، زندگی می کرد.

رسانه های ژاپنی گزارش داده اند ابتلای این زن به ویروس کرونا پس از مرگ او تشخیص داده شد و هیچ رابطه مشخصی با او و استان هوبی چین کانون سرایت این بیماری پیدا نشده است.

روز پنجشنبه وزارت خارجه آمریکا نیز از تاثیر احتمالی این ویروس در کره شمالی ابراز نگرانی عمیق کرد. کره شمالی هنوز هیچ موردی از ابتلا به ویروس کرونا را گزارش نکرده، اما به دلیل عدم آزادی مطبوعات و محدودیت دسترسی مشخص نیست وضع سرایت در این کشور چگونه است.

آمریکا گفته است حاضر است امداد رسانی به این کشور و سازمان های امداد بین المللی را تسهیل کند.

حق نشر عکس AFP
Image caption زنی در بانکوک

کشتی تفریحی 'شاهزاده الماس'

هنوز تمامی ۳۷۰۰ نفری که در کشتی تفریحی 'شاهزاده الماس' (دایاموند پرینسس) در بندر یوکوهاما در فرنطینه هستند مورد آزمایش قرار نگرفته اند.

کسانی که در این کشتی به ویروس آلوده شده اند به بیمارستان منتقل شده اند ولی سایر مسافران عملا در کابین های خود گرفتار هستند.

روز پنجشنبه ژاپن اعلام کرد به کسانی که بیش از ۸۰ سال دارند و جواب آزمایش آنها منفی بوده اجازه خواهد داد از کشتی پیاده شوند.

وزیر بهداشت ژاپن گفته تخلیه این عده ممکن است از روز جمعه آغاز شود ولی این مسافران تنها خواهند توانست در اقامتگاه هایی که دولت ژاپن مشخص کرده اقامت کنند.

در همین حال یک کشتی تفریحی دیگر که بیش از ۲۰۰۰ مسافر دارد، بعد از اینکه اجازه پهلو گرفتن در ژاپن، تایوان گووام، فیلیپین و تایلند را پیدا نکرد در کامبوج پهلو گرفته است. این کشتی هیچ مسافر بیماری ندارد.

تا پیش از روز چهارشنبه موارد ابتلا به ویروس در استان هوبی به حد ثابتی رسیده بود اما موارد تازه مرگ و ابتلا به ویروس در این استان آمار مرگ در چین را به بیش ز ۱۳۵۰ نفر و میزان ابتلا را به بیش از ۶۰ هزار نفر رسانده است.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption یوکوهاما

لری کودلو مشاور اقتصادی کاخ سفید گفته موارد تازه ابتلا به این ویروس در آمریکا باعث تعجب شده است.

به گفته آقای کودلو دولت آمریکا از 'عدم شفافیت چین در این خصوص و از اینکه پکن پیشنهاد آمریکا را برای اعزام متخصصان خود برای مقابله با گسترش ویروس به چین نپذیرفته سرخورده شده است.

دولت چین دو مقام ارشد در استان هوبی را چند ساعت بعد از اعلام آمار تازه ابتلا در این استان اخراج کرده است.

مایک رایان از سازمان بهداشت جهانی گفته افزایش آمار مبتلایان در این استان نشان می دهد نحوه تشخیص بیماری در این منطقه تغییر کرده است.

به گفته او اغلب موارد گزارش شده به روزها و هفته ها قبل باز می گردند.

تنها استان هوبی چین که بیش از ۸۰ درصد مبتلایان در چینی در آن قرار دارند شیوه و معیارهای تازه ای برای تشخیص ابتلا به ویروس در پیش گرفته است.

آقای رایان گفته قرار است آخرین اعضای گروه سازمان بهداشت جهانی در سه روز آینده به چین برسند تا تحقیقات خود را درباره کانون گسترش این بیماری آغاز کنند.

در تحولات دیگر:

  • استرالیا ممنوعیت ورود افراد از چین را برای یک هفته دیگر تمدید کرده است
  • هنگ کنگ مهم ترین رویداد ورزشی خود، راگبی هفت، را به تاخیر خواهد انداخت
  • در ویتنام که با چین مرز مشترک دارد، هزاران نفر از روستاییان حومه هانوی پایتخت، در پی تشخیص چند مورد ابتلا به ویروس در قرنطینه قرار گرفته اند
  • ویتنام تا کنون ۱۶ مورد ابتلا به این ویروس را گزارش کرده است
  • سازمان صلیب سرخ بین المللی خواستار رفع تحریم از کره شمالی شده تا سازمان های امداد اجازه پیدا کنند مبالغی را برای خرید تجهیزات لازم به این کشور منتقل کنند. به گفته این سازمان نیاز فوری به کیت های آزمایشگاهی و لباس های محافظ برای کارکنان بخش بهداشت وجود دارد

موضوعات مرتبط